606d93d57b95acl.jpg
Foto: Shutterstock

Z facebookového průzkumu pro společnost Philips vyplynula některá zajímavá zjištění týkající se Češek a jejich vlasů:

  • Za nejčastější vlasový problém považují české ženy roztřepené konečky, které řeší více než 43 % z nich.
  • Téměř 38 % respondentek se potýká se suchými vlasy.
  • Třetí nejčastější vrásku na čele způsobuje padání vlasů, které trápí 31 % Češek.
  • Naopak s lupy se potýká jen zhruba každá desátá žena 

Co s roztřepenými konečky a vysušenou kšticí radí tricholog Lukáš Rossbach

U roztřepených konečků bývá příčinou špatná výživa vlasu z krevního řečiště, špatná technika vysoušení nebo přílišné namáhání vlasu. Většina žen si koupí přípravek proti roztřepeným konečkům, ale řešením je spíše lepší péče o pokožku hlavy, správné mytí a uhlazování vlasů fénováním a česáním.

Pokud mají ženy vysušené vlasy, spoléhají se na přípravky, které vlasy hydratují. Více jim ale pomůže, když zlepší svůj pitný režim, začnou vlasy vysoušet fénem, který si dokáže ohlídat teplotu fénování, a hydratační přípravek pořizují až podle konzultace s kadeřnicí.

Podle kadeřnice Terezy Vlasákové řada žen neví, jaký typ vlasů mají na hlavě, a proto následně chybují i ve volbě péče. Doporučuje proto jednoduchý domácí test.

„Umyjte si vlasy silně čisticím šamponem. Kondicionér tentokrát nepoužívejte a kadeře nechte volně uschnout, bez fénování, jen je lehce prosušte ručníkem. Sledujte texturu vlasů za mokra i za sucha. Až uschnou, odhalí svou pravou náturu,“ popisuje kadeřnice. Rovné vlasy podle ní připomínají tak trochu plastové brčko a jejich nejčastějším problémem je, že se lámou a nadměrně mastí. Vlnité vlasy vypadají jako natažené písmeno S a potýkají se s krepatěním a vysoušením. Kudrnaté vlasy tvarem připomínají spirálu a jejich nejčastějším problémem je opět krepatění a vysoušení. Afro vlasy mají tvar nahuštěného písmene S nebo Z a bývají často lámavé, vysušené nebo mají tendenci se zaplétat.

Fén neškodí

62 % žen si myslí, že fénování po každém mytí vlasy poškozuje. Více než 20 % Češek si proto vlasy raději nefénuje a nechává je volně uschnout. Jenže podle odborníků napomáhá vlhko bujení mikroorganismů, které se mohou přemnožit a způsobovat lupy nebo svědění pokožky hlavy.

„Po umytí je dobré vlasy opatrně vymačkat a šetrně promnout ručníkem. Místo ručníku můžete použít i čisté bavlněné triko. Bavlna má jemnější vlákna než froté osuška a je k vlasům mnohem šetrnější,“ doporučuje Tereza Vlasáková. „Vlasy je vhodné začít vysoušet na nižší teplotu, směrem od hlavy a bez kartáče. Až budou téměř suché, nasaďte na fén zúženou koncovku a zvyšte teplotu vysoušení. S pomocí kartáče pak vlasy během fénování uhlazujte směrem od kořínků ke konečkům, dokud vlasy nebudou zcela suché,“ dodává.