Ať už pro kontrolu, nebo jen pro zajímavost, ověřte si, kolik si za vás lékaři v minulém roce naúčtovali. Zdravotní pojišťovny mají k dispozici přehled vykázané péče za rok 2015, do kterého můžete nahlédnout.

Jestliže pojištěnec zažádá o výpis z osobního účtu, je zdravotní pojišťovna povinna písemně mu poskytnout jedenkrát ročně údaje o službách uhrazených za něj v období posledních 12 měsíců. A to včetně zaplacených doplatků za částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely, započitatelných to tzv. ochranného limitu. Na kterékoliv přepážce vám ho vystaví na počkání a služba je bezplatná. Všeobecná zdravotní pojišťovna navíc ve druhé polovině letošního roku spustí klientský portál Moje VZP, takže stejné informace zjistíte i on-line.

urednice

„Na přepážkách VZP si přehled vykázané péče ročně vyžádá kolem 110 tisíc klientů. Zájem rok od roku roste řádově v jednotkách procent. O přehled lze požádat i písemně a obdržet ho poštou do vlastních rukou,“ uvádí tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Více zde.

Na nesrovnalosti následně upozorní pojišťovnu každý rok několik stovek klientů. Velká část se při následném prověřování vysvětlí jako administrativní nedopatření. Stačí, když se lékař přepíše například v jedné číslici v číselném kódu výkonu.

Byli jste na pitvě?

Chybu může v některých případech způsobit i záměna číslic v rodném čísle – lékař pak vykáže sice správný výkon, ale špatnému klientovi. „To byl i případ ženy z Vysočiny, která ve svém přehledu péče našla vykázanou pitvu. Následně se ukázalo, že nemocnice skutečně provedla pitvu oběti dopravní nehody, ale vykázala ji špatné klientce,“ uvádí Tichý příklad z praxe.

Nebojte se ozvat

Pokud člověk zjistí ve svém přehledu nesrovnalosti, měl by co nejdříve informovat VZP, která vše prošetří. Bohužel, stále je jen malé procento lidí, kteří chtějí situaci řešit. Často se obávají reakce „svého pana doktora“, se kterým si to nechtějí rozházet. „Tato obava je ale zbytečná – VZP provádí kontroly ve zdravotnických zařízeních běžně a na základě nejrůznějších podnětů v průběhu celého roku,“ dodává Tichý.

Reklama