Znáte to heslo, pořádek dělá přátele. Tak tím se rozhodně neřídila známá naší čtenářky Jitky, když půjčila kamarádce peníze bez smlouvy. Jak to nakonec dopadlo, se dočtete v jejím příspěvku

V nouzi pomohla své kamarádce, která se dostala do tíživé životní situace a potřebovala půjčit peníze. Šlo o poměrně vysokou částku. Jana neměla takovou hotovost k dispozici, a tak se zaručila rodinným domem. Teď si asi klepete na čelo, ale to ještě zdaleka není všechno. Jana své „kamarádce“ natolik důvěřovala, nebo spíš byla tak naivní, že s ní nesepsala žádnou smlouvu a spolehla se na její „čestné“ slovo. Dodnes mi to hlava nebere. Tím spíš, že jako účetní pracovala celý život s penězi.

Zřejmě tušíte, jak se její příběh vyvíjel dál. Kamarádka svůj dluh přestala splácet a přišla exekuce. Pochopitelně na Janin dům. Marně pokoušela s „kamarádkou“ spojit, ale po ní jako když se slehla zem.

Dům má jít do dražby a Jana s manželem a synem pravděpodobně přijdou o střechu nad hlavou. Pokud ji nezachrání  bratr a dům nevydraží zpět. Možná si řeknete, proč by to dělal, ať si to holka vyžere se vším všudy... Ale ruku na srdce, měli byste to srdce?

Pokud se mu to nepodaří a Jana o dům přijde, zbývá jí poslední naděje. A tou je druhá kamarádka, která je ochotna jí a její rodině poskytnout útočiště. Má velký statek, ve kterém je místa dost. Nebere to jako oběť ani jako velké gesto, jen řekne suše: Přece ji, „káču“, nenechám ve štychu, když to takhle zvorala.

Jitka

Tak to je gesto hodné obdivu.

Znáte podobný příběh, milé ženy-in? Jak byste se zachovala vy, kdyby za vámi přišla kamarádka a požádala by vás o pomoc? Měly byste možnost u sebe někoho ubytovat? Udělaly byste to? Za jakých podmínek?

Pomohli jste někdy nějakému bezdomovci? Teď mám na mysli bezdomovce, kterého vůbec neznáte, nebo ho znáte jen od vidění. Štítíte se jich? Myslíte si, že si za svou situaci mohou sami?

Napište nám svůj názor na redakce@zena-in.cz

 

Reklama