Moderní výškové budovy, visutý most přes Rýn a to vše korunované telekomunikační věží. Už z pohledu na panorama tohoto města dýchá futuristický pocit. Hlavní město Severního Porýní-Vestfálska Düsseldorf je kosmopolitní metropole a místo, kde je radost žít. A o tuto radost se místní rádi podělí i se svými hosty. Tak pojďme blíž.

Ještě před stovkami let to byla pouze malá rybářská vesnička při ústí říčky Düssel. Povýšení na město ve 13. století se neobešlo bez bojů, a když místní v bitvě u Worringenu porazili síly arcibiskupa z Kolína nad Rýnem, začali prý na oslavu v ulicích metat hvězdy. A postavičky s roztaženýma rukama i nohama metající hvězdy tzv. „Der Radschläger“ se staly tradicí i všudypřítomným symbolem města.

Düsseldorf

Dnes Düsseldorf patří do první desítky měst s nejvyšší kvalitou života na světě a je důležitou křižovatkou obchodu, módy i umění. Sídlí zde největší telekomunikační firmy, ze starého přístavu se stalo centrum médií a reklamy a na místní módní veletrhy přijíždějí dvakrát ročně nákupčí z celého světa za posledními kolekcemi pro své obchody. A i rivalita mezi Kolínem nad Rýnem a Düsseldorfem přetrvala až do dnešních dnů a to především pokud jde o pivo, sport nebo tradiční karneval.

Moderní Düsseldorf

Düsseldorf

Symbolem moderního Düsseldorfu je bezpochyby telekomunikační věž Rheinturm a MedienHafen – bývalý přístav. Z Rheinturm je nejen úžasná vyhlídka, ale zároveň je to i důležitý orientační bod, na kterém jsou k vidění největší digitální hodiny na světě. Čas se odečítá pomocí svítících bodů na boku věže. Hned vedle pak stojí sídlo Parlamentu Severního Porýní-Vestfálska. Při pohledu shora z věže nejde tato zajímavá kruhová stavba přehlédnut.

Přilehlý MedienHafen vznikl modernizací starého přístavu a je příkladem úspěšného projektu obnovy nevyužívaného přístavu, kterým se inspirovala řada dalších měst. Sídlí zde mnoho prosperujících firem zejména z oblasti komunikací a médií. Tuto část města by si neměl nechat ujít žádný milovník moderní architektury. Na její podobě se podepsalo mnoho významných architektů. Americký architekt Frank Gehry zde realizoval soubor kancelářských budovu „Neuer Zollhof“, z nichž jedna má nádhernou vlnící se stříbrnou fasádou. Postupně se MedienHafen proměňuje z čistě kancelářské čtvrti také v residenční oblast a stojí sem za to vyrazit za jídlem i zábavou.

Co se moderní architektury týče, Düsseldorf byl vždy napřed. Ve městě v roce 1922 postavili vůbec první výškovou kancelářskou budovu v Německu, kterou je Dům Wilhelma Marxe v centru nedaleko nákupní třídy Kö. I místní visuté mosty patřily v době své výstavby k unikátům. Vůbec první v Německu byl v roce 1957 postaven Severní most (dnes Most Theodora Heusse) a poté následoval Rheinkniebrücke, který lámal světové rekordy ve velikosti a zároveň je výrazným prvkem düsseldorfského panoramatu. V centru spojuje břehy Rýna ještě Oberkasselský most postavený v roce 1976. Ten původně postavili o pár desítek metrů výše a na své současné místo byl posunut až po zbourání původního mostu.

Módní Düsseldorf

Düsseldorf

Díky světovým módním veletrhům je Düsseldorf také synonymem pro metropoli módy. Tohle německé módní přehlídkové molo servíruje dvakrát ročně v zimě a v létě aktuální kolekce, které odsud putují přímo do obchodů a k zákazníkům. První módní přehlídka se konala na nákupní třídě Königsallee už v roce 1949 a později se z této události staly pravidelné módní veletrhy.

Od módy je to kousek k nákupům. Elegantní nákupní třída Königsallee, které tu nikdo neřekne jinak než „Kö“, je prý nejhezčí nákupní ulicí v celé Evropě. Své obchody tu mají světoznámé módní značky i módní řetězce. Příjemnou atmosféru této třídy dotváří vodní kanál lemovaný loubím stromů. V nákupech se dá pokračovat i na blízké Schadowstrasse. Cestou nejde přehlédnout obrovské ruské kolo „Kolo vidění“, ze kterého je vyhlídka na Staré město.

Umělecký Düsseldorf

Düsseldorf

Po staletí Düsseldorf přitahoval i umělce. Srdcem umělecké scény je Akademie umění založená v roce 1772 kurfiřtem Karlem Teodorem Falckým. Jako první proslavili akademii v polovině 19. století malíři düsseldorfské školy věnující se krajinomalbě a později ve 20. století tu vznikla známá fotografická škola, jejíž hlavním tématem byla industriální krajina. Je spojena se jmény umělců jako Joseph Beuys nebo Gerhard Richter, malíři Ruth Rogers-Altmann nebo Sigmar Polke a nejslavnějšími německými fotografy, mezi které se řadí Thomas Ruff, Thomas Demand, Thomas Struth, Andreas Gursky nebo Candida Höfer. Zajímavostí je, že fotografie Andrease Gurskyho s názvem Rýn II je vůbec nejdražší vydraženou fotografií na světě.

Pro milovníky vizuálního umění je Düsseldorf pokladnice plná opravdových skvostů. Muzeum Kunstpalast na severu Starého města v impozantním komplexu budov Ehrenhof má ve sbírkách díla od starých mistrů po modernu. Sousedící NRW-Forum se zaměřuje na soudobé umění. Na umění 20. století se specializuje Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen. Část sbírky umístěné v nádherné moderní budově s černou žulovou fasádou K20 na Grabbeplatz se věnuje hlavně modernímu malířství. K21 na jihu Starého města, kde vystavují v první řadě současné umění, sídlí pro změnu v historické budově, bývalém sídle parlamentu Severního-Porýní Vestfálska. Díky zastřešení výraznou skleněnou kopulí nejde přehlédnout. Zajímavá je i Galerie KIT (Kunst im Tunnel) u rýnské promenády, která vznikla v bývalém silničním tunelu.

Historický Düsseldorf

Düsseldorf

Historické centrum města je opravdu maličké. Bohužel se na něm podepsala 2. světová válka a většina budov musela být znovu postavena. V úzkých dlážděných uličkách starého města osvětlených historickými lampami najdete na 260 různých hospůdek a barů a tak je tato část města známá také pod přezdívkou „nejdelší výčepní pult“. A usedají za něj pospolu místní i turisté při pití místního piva „Altbier“.

Z dávného paláce dnes na Burgplatz zbyla pouze jedna věz. I přesto bylo toto náměstí zvoleno za jedno z nejkrásnějších v celém Německu. Je zde i monument symbolizující výjevy z historie města a dnes je toto náměstí s nedalekými zámeckými schody vedoucími na rýnskou promenádu důležitým místem setkání. Říká se, že právě zde si nejčastěji odehrávají první milostné schůzky.

Hned vedle na Markplatz stojí budova historické radnice. Před ní stojí bronzová jezdecká socha Jana Viléma Falckého, která je považovaná za jednu z nejkrásnějších jezdeckých soch vůbec. Ve Starém městě se také nachází několik kostelů. Nejvýraznější kostelní věž na panoramatu patří kostelu sv. Lamberta.

Za historií se dá vypravit také na sever města do čtvrti Kaiserswerth. V sezóně se tam dá ze Starého města doplout i lodí po Rýnu. Kromě malebných barokních domů se zde nachází zřícenina Kaiserpfalz – bývalý legendární palác Fridricha Barbarossy, ze kterého kontroloval Rýn. Za vidění stojí i trojlodní románská bazilika sv. Suitbertuse.

Zelený Düsseldorf

Düsseldorf

Při procházkách po Düsseldorfu musí každý zavítat na proslavenou Rýnskou promenádu považovanou za jednu z nejkrásnějších na březích Rýna a oázu společenského života města. Vznikla teprve v průběhu 90. let minulého století, když byla všechna doprava svedena do tunelu pod ní. Po městě jsou také roztroušené četné parky tvořící jednu osu začínající Nordparkem s japonskou zahradu na severu, pokračující přes Rheinpark u břehů Rýna a rozlehlou Hofgarten v centru po největší místní park Südpark na jihu. Odtud už není daleko do pozdně rokokového paláce Benrath obklopeného nádhernou zahradou. 

Tipy na cestu:

S leteckou společností Eurowings se dostanete do Düsseldorfu za hodinku a čtvrt letu. Za příznivé ceny létá společnost Eurowings z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Více na www.eurowings.com

Další informace o Düsseldorfu www.duesseldorf-tourismus.de

Reklama