Důsledky mobbingu
Mezi psychické následky patří především trvale špatná nálada a ztráta optimismu a chuti do života. Sklíčenost, úzkost, smutek, deprese a pesimismus se stávají trvalým vyladěním dotyčného člověka, což dále zhoršuje jeho vyhlídky týkající se sociálních vztahů. K tomu se dále přidružují poruchy koncentrace a poruchy sebehodnocení. Stálý stres a nejistota vedou k poruchám spánku, což má za následek další vyčerpávání rezerv organismu. Dlouhotrvající bezvýchodná situace a deprese s ní spojená vedou mnohdy k myšlenkám na sebevraždu. Rovněž příčinou mnoha dokonaných sebevražd je právě mobbing. V této souvislosti odhady hovoří o zhruba dvaceti procentech dokonaných sebevražd. Mnoho šikanovaných lidí hledá zapomnění v alkoholu a drogách, mobbing tedy vede i ke zvýšené konzumaci těchto psychotropních látek.
Trvalé přetížení a posléze i vyčerpání adaptačních mechanismů vede ovšem rovněž k závažným psychosomatickým onemocněním. Stálý posit napětí způsobuje bolesti hlavy, šíje a zad a rovněž i chronické trávicí problémy. Neustále zvýšená hladina stresových hormonů v krvi má za následek i zvýšenou zátěž srdce a chronicky zvýšený krevní tlak. Tím se prudce zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně rizika infarktu. Stoupá rovněž riziko propuknutí dalších onemocnění – zvýšené činnosti štítné žlázy i jiných hormonálních onemocnění, astmatu, cukrovky, alergií, kožních onemocnění a jiných psychosomatických problémů. Trvalé oslabení imunity vede i ke zvyšujícímu se riziku vzniku nádorových onemocnění a leukémie.
Mobbing má ovšem negativní důsledky i pro pracoviště. Je zřejmé, že výkonnost a motivace šikanovaných pracovníků bude prudce klesat a bude se zvyšovat jejich nemocnost a invalidita. Časté neschopnosti jsou jednak projevem skutečných psychických i fyzických problémů, jednak se u šikanovaných pracovníků jedná o únik do nemoci, a tím i o únik z nesnesitelného prostředí.
Šikanovaní pracovníci se přestávají ztotožňovat se svým podnikem a často podávají takzvanou „vnitřní výpověď“, což je určitá analogie pojmu vnitřní emigrace, známého z dob reálného socialismu. V dusném prostředí se ovšem příliš nelíbí ani lidem, kterým se mobbing vyhýbá, a tak i tito lidé si často začínají hledat uplatnění jinde, pokud k tomu mají předpoklady. To má za následek, že na takto postiženém pracovišti zůstávají jen průměrní nebo podprůměrní pracovníci, kteří nemají kam jinam jít.
Odolnost proti mobbingu
Na čem závisí odolnost proti mobbingu? Odpověď na tuto otázku logicky vyplývá z toho, co bylo až dosud řečeno. Odolnější jsou lidé, kteří mají vysokou míru sebedůvěry a sebevědomí. Tvrdší, pragmatičtější a racionální typy zde mají nezanedbatelnou výhodu. Velkou výhodu mají lidé schopní snášet stresy a řešit problémy. Velice důležitým faktorem je dobré rodinné zázemí. Osamělost
Strategie obrany proti mobbingu
Nyní se dostáváme k poslední, avšak velice důležité kapitole - a tou jsou možnosti a strategie obrany proti mobbingu. Při úvahách o těchto strategiích je třeba si uvědomit jednu zásadní skutečnost. Metody mobbingu spojitě přecházejí z oblasti „pouhých“ problémů v mezilidských vztazích a komunikaci do oblasti žalovatelné. Například, pokud by někdo rozeslal firemní poštou nějakou pomluvu, která by mohla závažně poškodit dobrou pověst daného pracovníka, jedná se o naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy a je možné se domáhat satisfakce soudní cestou. Velkým problémem je, že většina mobbingových aktivit žalovatelná není. Nezvou-li nás spolupracovníci na přátelské neoficiální posezení, pak na to mají plné právo a žádný soud jim nenařídí, že musíme být pozváni také. Žádný soud nezakáže vedoucímu, aby kontroloval přítomnost pracovníků na pracovišti nebo nenařídí, aby zval všechny pracovníky na pracovní porady. Je tedy zřejmé, že postižený člověk bývá zpravidla odkázán sám na sebe a, samozřejmě, na pomoc své rodiny a svých přátel.
Je mimořádně třeba se věnovat rodině a rodinnému a partnerskému životu a toto zázemí aktivně rozvíjet. Velmi nešťastná a zhoubná situace nastane, zasáhne-li mobbing negativně i do soukromého života postiženého člověka. Velmi dobré je mít hodnotné koníčky a dosahovat v nich mistrovství tak, aby se mohly eventuálně stát i novou profesí. A v neposlední řadě je dobré věnovat se obecně prospěšné práci. Tato práce nejen pomůže zvýšit vlastní sebehodnocení, ale pomůže i v zapojení se do sítě sociálních vazeb a vztahů nezbytných pro vysokou kvalitu života. A po celou dobu je třeba aktivně rozvíjet, pěstovat a zvyšovat vlastní sebedůvěru a sebevědomí.
Závěr
Milí přátelé, náš seriál o mobbingu zde končí. Doufám, že vám byl ku prospěchu a že vám pomohl k alespoň základní orientaci v této nesnadné a pro mnoho lidí i smutné problematice. Potěšilo mě, že reakce a ohlasy byly vesměs příznivé a z mnoha příběhů uveřejněných buď formou čtenářských článků, nebo diskusních příspěvků soudím, že byl užitečný. Těším se, že se budeme setkávat i nadále.
(aka Asdareel)
Váš
Nový komentář
Komentáře
Zažívám v práci něco podobného, šéf se po mě docela vozí a začíná mi to být dost nepříjemné. Na https://www.1job.cz/prispevek/sikana-v-zamestnani jsem našel že se jedná o bossing a proti tomu je těžké nějak bojovat. Máte někdo nějaký tip jak mu domluvit?
Se šikanou na pracovišti jsem si bohužel také užila ve starém zaměstnání své. Nakonec to došlo tak daleko, že jsem z té práce prostě byla nucena odejít. Tohoto rozhodnutí ale nijak nelituji. Chvíli jsem sice byla bez práce, ale po pár měsících se mi přes tento pracovní portál podařilo najít novou a mnohem lepší práci, ve které jsem moc spokojená. :)
V Čechách je to bežné, preto som opustila súčasnej zaměstníní v prace a cez H1B pracovne viza do USA odišla pracovať do ameriky, môže to vyskúšať každý
O mobbingu je jeste neco zde
http://czmobbing.wordpress.com/
Asdareel: myslím, že se mýlíš - na pracovišti mobbing byl, odešli odsud dva lidé jednoznačně kvůli mobbingu, kterému se nedalo zabránit...šlo o komplot ředitelky a jejich kamarádek, který nemilosrdně likvidoval každého, kdo se znelíbil. Já jsem rok tvrdě bojovala, ale dokázala jsem to zvládnout - a v dalším zaměstnání (odešla jsem až po pěti letech) jsem už věděla, jak na to...taky jsem ale třeba při nástupu odmítla hned "korýtko" a šla jsem na to odzdola - namísto hned jsem dostala funkci až po roce a lidi mi dneska sami říkají, že kdybych šla rovnou do fuknce, tak by mě vykousali...takhle mám ale plnou podoru - a je to znát.
Magda: Ale dej si pozor s přílišnou aktivitou, když šéf zjistí, že ho ohrožuješ, tak se obrátí proti tobě. Ale ono určitě záleží na konkrétní situaci. Držím
Asdareel: to sand záleží na postavení, ne? Já vím přesně, že jeho práci dělat nemůžu a on to ví taky...u nás je na vyšším postu nutné speciální vzdělání, které já nemám.
Magda: není to utopie - aspoň mě se to, ovšem až na to "upozorňování" osvědčuje...nikdy jsem se ovšem nepokoušela srovnávat sebe a ostatní, protože to bych všechny včetně šéfa jenom popudila. Prostě např. na porady chodím připravená, pečlivě si vybírám, kdy půjdu něco projednávat, dávám si pozor na svoje povinnosti tak, abych vždycky měla "něco navíc"...ani jako kulhavá, nejmladší, se vzděláním v atypickém oboru a navíc s malým děckem jsem se terčem mobbingu nestala, i když v mém zaměstnání po mateřské byly začátky velice krušné a pokusů bylo několik. A pokud jde o penzíze - ty nemáme a asi ani nikdy mít nebudeme...zato máme z dob manželova podnikání oooobrovské pohledávky - nevymahatelné.
Asdareel: a co strategie obrany proti bossingu, bude?
No, to je sice hezké, ale i když má člověk koníčky a přátele a rodinu která ho drží, tak když se nervuje v práci, tak to prostě nejde aby se to neodrazilo i v ostatních oblastech života.
No, ale CO s mobbingem, furt nevíme...
To jsou zase perly
. Mám usilovat o co nejvyšší finanční zajištění
. Takže vykradu banku nebo si vezmu nějakého ropného magnáta. To bych potom neměla nejmenší důvod řešit nějaký mobbing. Kdybych měla dost peněz tak se vykašlu na mobbing a klidně půjdu dělat charitativní práce, jen tak pro radost
Hmmm, tak ta obrana fakt vyznívá dost depresivně, prostě "pomož si sám" no to teda nic moc
*Kotě*:
.
Já si myslím,že řešení by bylo mít na tom pracovišti spřízněnou duši, nějakého kolegu nebo kolegyni, ke které by mohl mít postižený jedinec důvěru a která/ý by se ho třeba i zastal v případě neodůvodněné šikany...
Takže aby se člověk ubránil mobbingu, musí být superman?
Vysoká kvalifikace, mnoho peněz v bance, výjimečné pracovní schopnosti, záloha v podobě profesionálně zvládnutého koníčka, pravidelná návštěva rekvalifikačních kurzů a ve zbytku volného času charitativní práce...
Proč by takový člověk ještě vůbec pracoval?