„Můj bratr se odstěhoval do zahraničí, a tak jsem to já, na koho zbyla péče o náš rodinný hrob. Jenže ani já už nebydlím úplně nejblíž, proto se tam dostanu horko těžko třikrát do roka. A podle toho to taky vypadá. O Velikonocích uklízím vánoční výzdobu, na Dušičky zase tu velikonoční. Je to ostuda, vím, ale vážně nemám tolik času cestovat několik hodin tam a zpět,“ svěřuje se Eva (59) a není sama. Časová vytíženost, vzdálenost, jiné priority nebo jakékoli další důvody stojí za zanedbanými a neupravovanými hroby. Proto získávají stále více zákazníků specializované firmy i jednotlivci, kteří se péčí o místa posledního odpočinku starají.
5db81bdc0a17eobrazek.png

Zákazníků přibývá

Čistí náhrobní kameny, odklízí listí, vytrhávají plevel, sází květiny a pečují o ně, starají se o dekoraci nebo o to, aby byla třeba v den výročí zapálená svíčka. Takové služby a spousty dalších si můžete objednat u soukromníků, ale i u některých městských správ hřbitovů. Stačí zaplatit dohodnutou částku a pak už si jen počkat na fotodokumentaci před a po úpravě.
„Tyto služby poskytujeme od roku 2011 a do roku 2018 jsme provedli celkem 3 380 realizací čištění a úprav hrobů. Od roku 2014 realizujeme ročně více než 500 hrobů, což činí v sezóně za sedm měsíců od dubna do konce října více než 70 hrobů každý měsíc,“ vypočítává například firma Kerberos Trade, která působí v Ostravě a okolí. A rozhodně není jediná. O takové služby je zájem po celé republice.

Objednat si můžete cokoli

Zájemci si mohou objednat buď jednorázovou službu, nebo pravidelnou péči o hrob. „Naše nabídka začíná od standardizované jednorázové péče až po péči dlouhodobou, například roční. Avšak umíme zajistit i individuální požadavky,“ nabízí Zuzana Baláčová provozující pražskou firmu Péče o hroby s tím, že klientům vždy předem vypracuje návrh a cenovou kalkulaci. Jednorázová péči o klasický hrob vás tu podle ceníku vyjde na 740 Kč plus daň z přidané hodnoty. „Naše péče, pokud není domluveno jinak, zahrnuje dopravu, zametení hrobu, shrabání listí, odklizení listí nebo sněhu, odplevelení a posekání, odstranění mechu, lišejníků a dalších nečistot, zalití, umytí hrobu speciálními prostředky, novou svíčku, květinovou výzdobu, naaranžování květinové výzdoby a samozřejmě zaslání fotodokumentace na email,“ vyjmenovává Baláčová.

Cena se liší

Péči o hroby nabízí i některé správy hřbitovů, například ta pardubická. Takové omytí náhrobního kamene vyjde na 363 Kč za metr čtvereční, paušál za zalévání květin na hrobě činí 111 Kč a za odplevelení hrobu zaplatíte 313 Kč. „Ceny jsou orientační, protože každý hrob má své specifické vlastnosti - velikost, materiál, s mramorovou drtí, keramzitem, hrobky různých velikostí. Vždy se snažíme se zákazníkem domluvit na nejlepších podmínkách, máme dlouholeté zkušenosti v oboru,“ uvádí Služby města Pardubic, kde se umí domluvit i na individuální péči o hroby. U soukromých firem ale bývají ceny o poznání vyšší.

„Mám předplacený takový balíček, kdy se mi jedna paní postará o hrob čtyřikrát do roka. Když k němu pak přijedu zapálit svíčku, je pěkně upravený a já jsem bez práce. Zadarmo to není, ale když spočítám čas, který bych tomu musela věnovat já, vyplatí se mi to,“ říká produkční Alena (37). Jiného názoru je ale servírka Pavla (45): „Na hrobě máme kamínky, o ty žádná starost není. Jen tam párkrát do roka donesu kytku do vázy, nebo věneček. A umýt hrob si umím sama. Za ušetřené peníze si raději koupím něco za odměnu.“

Čtěte také:

Reklama