Před zhruba 17 lety jsem pracovala v jedné advokátní kanceláři. Vzpomínám si na mnoho případů, které se tam řešily, ale jeden mi opravdu utkvěl v paměti. Několik chlapců ze střední školy nesnášelo svého spolužáka, a tak vymysleli, že ho znemožní tím, že mu do svačiny dají semínka durmanu a pobaví se tak na jeho účet.

Chlapec tehdy po pozření tohoto díla pomsty málem zešílel. Pod vlivem silných halucinací se ve škole svlékl, vyváděl nemysly a dokonce se pokoušel létat! Učitelé tehdy přivolali záchranku a kluk skončil v nemocnici s otravou andělskými trumpetami - tedy durmanem. Případ dopadl dobře - tedy bez jakékoliv újmy na zdraví. Už tehdy mě tato rostlina začala velice, velice zajímat…

durman

Tato krásně kvetoucí a prudce jedovatá rostlina podle bylinkářů obsahuje alkaloidy, jako je hyoscyamin, atropin, scopolanin.

Z hlediska léčivých účinků je užíván při léčbě Parkinsonovy choroby, jako pomoc při křečích a také jako anestetikum.

Za pomoci durmanu Indiáni v dřívějších dobách tlumili bolest, a to i v případě komplikovaných porodů, staří Číňané pak této byliny užívali dokonce i při operacích. Andělské trumpety se užívá taktéž při léčbě astmatu (jeho semena se kouří společně s konopím).

Čtěte také:

Je-li však durman užit nesprávně či v neúměrné míře, pak následuje otrava, při které uživateli hrozí zvláště při velkých dávkách smrt naprostým vyčerpáním se selháním srdce a přehřátím a pod vlivem deliria může také dojít ke smrtelným zraněním!

Durman je prastará bylinka, známá i svými čarodějnými či magickými účinky. Patří do skupiny rostlin, které jsou známé svými halucinogenními vlastnostmi. 

Je užívána pro své schopnosti vyvolávat touhy po rychlém a ničím neomezeném pohybu, touhou po létání a divoké jízdě. Má sílu navodit vzrušení a přechodně také psychické změny, jakož i hlubokou relaxaci spojenou s uvolněním hladkého svalstva. 

V menších dávkách durman uvolňuje výřečnost a podporuje sklony k neopodstatněnému smíchu, u některých jedinců však i k pláči…

Ze starých spisů se můžeme dozvědět, jak se tato rostlina hojně používala při výrobě čarodějných mastí či lektvarů. 

durman

Rostliny, jako je durman, se těšily velké oblibě právě pro halucinogenní látky, jenž se skvěle rozpouští v tucích a dobře se vstřebávají kůží, ovšem ještě o něco účinnější je jeho vstřebávání sliznicí, jako je vagina či konečník.

Takovým mazáním prý čarodějnice potíraly svá košťata - na nichž pak cválaly cestou necestou - jak podle Heleny Handrkové uváděla inkvizice. 

goyaDále se podle jejího pojednání o Tropanových alkaloidech v magii můžeme dozvědět, že v záznamech Jordana de Bergamo je uveden toto: Lid věří a čarodějnice doznávají, že za některých dní či nocí naolejují hůl a na ní pak cestují na určené místo, nebo se natírají olejem v podpaží a na dalších místech těla s ochlupením. Tuto tezi podporuje i vyobrazení čarodějnic sedících na košťatech obkročmo velmi spoře oděných. :-)

Halucinogenní účinky podobných mastí jsou zde dále popisovány i takto: Ženy, které tyto masti užívaly, mají pocit, že jsou uneseny na večírky s hudbou, tancem a že se zde stýkají s mladými muži, po nichž touží nejvíce. Síla jejich představ a barvitost zprostředkovaných prožitků je tak velká, že jim zaplní veškerou paměť a zmizí pojem současné reality.

Helena Handrková ve své práci uvádí také záznam z roku 1545 o pokusu s takovou čarodějnou mastí, který provedl Andres Laguna, lékař papeže Julia III. Zní takto: nádoba do poloviny zaplněná zelenavým olejem obsahovala byliny, natíral jsem jím katovu ženu od hlavy až k patě, abych ji vyléčil z nespavosti. Po namazání spala žena tak tvrdě s očima otevřenýma jako králík. Když se po 36 hodinách ženu podařilo přece jen vzbudit, popisovala, že se jí zdály radostné a slastné sny.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com, wikipedia.net

Reklama