Nechat dům porůst popínavými rostlinami je velice populární, ale má i mnoho odpůrců. Který názor je správný? Kdy je možné nechat dům obrůst a kdy mu vegetace škodí? To se dočtete v tomto článku.

b

Obrostlé domy popínavými dřevinami mají své kouzlo. Připomínají nám historické usedlosti anglického venkova, vypadají záhadně a zároveň romanticky. Mají spoustu výhod. Popínavky zakryjí nevzhledná místa, opadanou omítku a částečně izolují. Některé druhy dřevin, třeba přísavník tříprstý, se s podzimem zabarvuje do červena, oranžova a žluta, takže i fasáda domu mění svou tvář.

m

Přísavník pětiprstý potřebuje částečnou oporu, ale na podzim se vám odvděčí překrásnými barvami

Horší je to s příchodem zimy. Listy opadají a dům je doslova omotán spletí větví, což není právě nejveselejší pohled. Ale příznivce tohoto druhu „zdobení“ tento fakt neodradí.

Existují i neopadavé stále zelené rostliny (jako třeba břečťan), které váš dům krášlí celoročně. Hodí se především na odstíněné strany fasád a daří se mu tam, kde jiné rostliny živoří.

Obrostlá fasáda má ale i spoustu odpůrců a je opředena řadou mýtů.

Abych věc uvedla na správnou míru, zeptala jsem se na názor zahradního architekta, Ing. Jakuba Víška.

Jaká jsou pozitiva a negativa obrostlé fasády?

„Ve své praxi se setkáváme spíš s názory proti. Pokud chceme takový prvek prosadit, lidé mají výhrady. Obávají se hlavně živočichů, kteří tyto vertikální porosty obývají. Největším strašákem jsou myši a různé druhy hmyzu, který v porostu přežívá a mohl by se snadno dostat do domu. To je ale přehnaná obava, většina těchto živočichů se cítí lépe v zeleni, než ve vašem bytě a dostane se tam spíš nedopatřením.

Další velkou fámou je to, že rostliny kumulují vodu, což je sice pravda, ale dobře ošetřenou fasádu nemůže toto množství vody ohrozit.

Jediným negativem jsou miniaturní kořínky, které se zachytávají v omítce a jdou těžko odstranit, pokud se rozhodnete pro změnu fasády. Ale i tady máme řešení,“ říká ing. Víšek. „Aby se zabránilo přímému kontaktu s fasádou domu, navrhujeme podpůrné konstrukce nebo sítě, po kterých se můžou rostliny pnout.

Mezi domem a vegetací tak vznikne prostor, který má vynikající izolační schopnosti a zabrání tak i průniku nežádoucích živočichů.“


Dovolte, abych se s vámi podělila o své zkušenosti:

Obrostlé domy se mi hodně líbí a dá se říct, že jsem jejich velkou fanynkou. Ale jen za určitých okolností. Rozhodně bych popínavky nedoporučila na dřevostavby. Nechali jsme roubenou chalupu obrůst břečťanem, a když jsme ho potřebovali odstranit, zjistili jsme, že příchytné „kořínky“ se doslova zažraly do dřeva, a tím ho nenávratně poškodily. Takže nikdy více.

n

Kamenná stodola. Přísavník tříprstý je dokonalý šplhavec a na stěnu se doslova přilepí

Určitě bych popínavky doporučila na kamenné domy, kterým dodají úžasnou atmosféru a oživí velké plochy. Nechali jsme takto obrůst stodolu a fasáda vypadá úžasně. Posuďte sami.

Foto: facebook Veranda a autorka

Reklama