Pasivní domy se na první pohled neliší od těch běžných, ale nabízejí daleko více než “obyčejné bydlení”. Promyšlené řešení nabízí větší pohodlí pro obyvatele a nízké náklady na provoz. Pasivní dům si můžete vyhřát i sami, jen svým vlastním teplem.
O pasivních domech se píše a mluví již dlouho, přesto si ale připomeňme, kdy můžeme dům považovat za pasivní a jaké jsou jeho výhody. K jeho vytápění není třeba žádný tradiční zdroj tepla. Pasivní dům je postavený tak, aby jej mohli jej jeho obyvatelé vyhřát jen svým vlastním tělem, tedy pasivně.
Lidské tělo totiž dokáže vyrobit poměrně hodně tepla, v závislosti na vnějších a vnitřních faktorech (pohyb, trávení apod.). Při pouhém sezení člověk vyprodukuje tolik tepla jako 60wattová žárovka. A pokud se pohybuje, vydává ještě více tepla - při tanci například tolik jako 240wattová žárovka. V pasivním domě toto teplo ale neuniká, zůstává uvnitř a dům vyhřívá. Když se připočte teplo ze slunce, a nebo elektrické spotřebiče jako počítač či televize, dům bude příjemně vyhřátý i v zimě. Jako záloha slouží topné těleso ve větracím zařízení, které se ale využívá jen pár dní v roce, při těch největších mrazech.
V pasivním domě tedy na topení spotřebujete až o 75 až 90 % méně energie. Domácí spotřebiče představují více než třetinu celkové spotřeby, další třetina se využívá k ohřevu vody a zbytek na samotné topení.
Nejúspornější řešení od podlahy po střechu
Pasivní stavby vyžadují moderní stavební materiály. Komplexní řešení bez tepelných mostů nabízí stavební systém Ytong. Jeho výhodou je úspora času a finančních prostředků při samotné stavbě domu, výborných tepelněizolačních vlastnostech v létě i zimě, dlouhodobé úspoře energií a optimální akumulaci tepla.
Jednou z významných výhod Ytongu, díky které je vhodný právě pro stavby pasivních domů, je jeho vzduchotěsnost, kterou dokazují testy “blower door”. Jimi se ověřuje vzduchová propustnost obvodového pláště budovy už na hotových budovách.
Pokud se chcete dozvědět více, jsou vám k dispozici stránky www.ytong.cz, a www.netoptezbytečně.cz nebo kontaktujte technické a energetické poradce Ytongu přímo (kontakty viz web).
Nový komentář
Komentáře
Je pravda, že před tím než bude člověk stavět je třeba si ujasnit z čeho, proto aby byl dům dostatečně tepelně izolován. Chtěla jsem, aby nás potom bydlení v domě vycházelo na co nejméně. Proto jsem se s manželem rozhodla pro dům od https://keramickedomy.com/ Kombinace betonu a keramických složek zajistí dostatečnou pevnost, ale i tepelnou izolaci domu.
Hodí se do takového domu možnost vytápění pomocí krbové vložky? Co myslíte?
Také máme pasivní dům a jsem hrozně spokojený se zateplením střechy, kterou jsem zvolil od https://www.thermodach.cz/ Je to cenově dostupné a velice účinné zateplení domu, které navíc slouží i jako dodatečná izolace proti vodě. Je to zateplovací systém pod keramickou nebo betonovou tašku
Máme čerstvě koupený pasivní dům, tak jsem zvědavá jak bude fungovat a jaká bude zima.
Tak to by bylo jistě nejlepší, ale teď jde o to, kde na takový dům vzít peníze. Teď jsme vyřešili topení do zemědělství, abychom se uživili.
Já preferuji střechu od Lindab. Nevím jestli by šla zakomponovat i do tohoto systému, ale jako na samostatnou část si na ní nemůžeme stěžovat.
Zajímavé,zase jsem se dozvěděla,jak ušetřit za teplo a přitom netopit.Budu se stále pohybovat, budu jako žárovka
TO JE PARÁDA ...
Panečku, tak to je splněný sen. My topíme plynem, ael nějak moc na můj vkus. Prý jsou na netu i porovnávače plynu, našla jsem http://www.uspory.cz/energie/porovnani-nabidek-plynu ale nevím, jestli tomu můžu věřit. Od koho berete plyn vy?
Tak o takovém domě sním, ale finance jaksi chybí.
Moc zajímavé
daska59 — #28 To máte pravdu. Začlo to už před léty, když se ve velkém prohlašovalo - šetřete vodou. Když se začlo šetřit, začli zdražovat vodu, aby jim neklesaly zisky. Tak to pokračovalo s elektrikou, plynem A teď se čím dál víc šetří, tím dál víc zdražuje. A to ve všem. Už i u potravin. Už te´d je v TESCU, GLOBUSU a všude o dost dráž než před p§l rokem, a to se teprve chystá zvýšení DPH.Takže šetřeme, mohlo zdražovat
To nám zase zdraží energie, když bude nízký odběr
carmi — #13 Jako, že by mě pověsili na strop??
To je zajímavé
My máme novou dřevostavbu a je tam teplo, když jsme v jedné místnosti všichni, teplota stoupá od dva st.
Dům na stará kolena už stavět nebudu a panelák máme zateplený.
to jsem ještě neslyšela - to je aspoň úspora....
zajímavé