Pasivní domy se na první pohled neliší od těch běžných, ale nabízejí daleko více než “obyčejné bydlení”. Promyšlené řešení nabízí větší pohodlí pro obyvatele a nízké náklady na provoz. Pasivní dům si můžete vyhřát i sami, jen svým vlastním teplem.

Ytong

O pasivních domech se píše a mluví již dlouho, přesto si ale připomeňme, kdy můžeme dům považovat za pasivní a jaké jsou jeho výhody. K jeho vytápění není třeba žádný tradiční zdroj tepla. Pasivní dům je postavený tak, aby jej mohli jej jeho obyvatelé vyhřát jen svým vlastním tělem, tedy pasivně. 

Lidské tělo totiž dokáže vyrobit poměrně hodně tepla, v závislosti na vnějších a vnitřních faktorech (pohyb, trávení apod.). Při pouhém sezení člověk vyprodukuje tolik tepla jako 60wattová žárovka. A pokud se pohybuje,  vydává ještě více tepla - při tanci například tolik jako 240wattová žárovka. V pasivním domě toto teplo ale neuniká, zůstává uvnitř a dům vyhřívá. Když se připočte teplo ze slunce, a nebo elektrické spotřebiče jako počítač či televize, dům bude příjemně vyhřátý i v zimě. Jako záloha slouží topné těleso ve větracím zařízení, které se ale využívá jen pár dní v roce, při těch největších mrazech.

Ytong

V pasivním domě tedy na topení spotřebujete až o 75 až 90 % méně energie. Domácí spotřebiče představují více než třetinu celkové spotřeby, další třetina se využívá k ohřevu vody a zbytek na samotné topení.

Nejúspornější řešení od podlahy po střechu

Pasivní stavby vyžadují moderní stavební materiály. Komplexní řešení bez tepelných mostů nabízí stavební systém Ytong. Jeho výhodou je úspora času a finančních prostředků při samotné stavbě domu, výborných tepelněizolačních vlastnostech v létě i zimě, dlouhodobé úspoře energií a optimální akumulaci tepla.

Ytong

Jednou z významných výhod Ytongu, díky které je vhodný právě pro stavby pasivních domů, je jeho vzduchotěsnost, kterou dokazují testy “blower door”. Jimi se ověřuje vzduchová propustnost obvodového pláště budovy už na hotových budovách.

Pokud se chcete dozvědět více, jsou vám k dispozici stránky www.ytong.cz, a www.netoptezbytečně.cz nebo kontaktujte technické a energetické poradce Ytongu přímo (kontakty viz web).

Reklama