Stačí během venčení jedno jediné setkání s toulavým psem, kočkou nebo jiným osrstěným zvířetem a velmi záhy můžete mít doma celou bleší invazi. Jak na ně? Někdy stačí včasný zákrok oblešovacím šamponem. Jindy potřebujete silnější strategii.

blech

Váš pes se začne drbat, kousat, je neklidný a do oděrek, které si při boji s blechami, jež se živí jeho krví, způsobí, se může zanést infekce. Nejčastější druhy blech, které psi v kožichu nosí (blecha psí, kočičí, lidská), napadají i člověka. A to ještě nemluvíme o tom, že se mohou stát i přenašeči různých chorob. Logicky tedy začnete přemýšlet, jak se blech zbavit. Někdy postačí psa prostě umýt odblešovacím šamponem. Jindy se ale pomnoží tak rychle, že zamoří celé své okolí. I tady se ale dá něco dělat. Dnes si povíme, jak na to.

1.    Odblešte psa

Skočte si do chovatelských potřeb pro odblešovací prostředek. Je možné, že odblešovací koupel budete muset provést ještě několikrát. Můžete si koupit také sprej nebo pudr, pokud vás pes koupání nenese dobře. Pokud máte doma štěně, březí nebo kojící psí mámu, dávejte pozor. Ne všechny výrobky jsou pro ně vhodné. Neuškodí jim například sprej značky cdVet.  Přípravky na odblešení seženete v ceně od sta korun.

2.    Zabraňte návratu parazita

Hned po odblešovací koupeli zabraňte návratu parazitů. Nasaďte psovi antiparazitní obojek, případně vyčkejte, až uschne, a do jeho srsti aplikujte antiparazitní pipetu. Nejčastěji se dává mezi lopatky, do míst, které si pes nemůže olíznout. Pokud aplikujete právě pipetu, nekoupejte psa v dalších dvou dnech. Další pak můžete aplikovat až za několik týdnů. Obojky stojí kolem dvou stovek. Za pipety připlatíte trochu víc, stojí od tří stovek výše.

3.    Vyperte, co se vyprat dá

Pelíšek, podložky, koberečky a vše, co má pes v boudě nebo doma, by mělo jít vyprat. Vyperte, co vyprat lze. Pokud pouštíte psa do postele, budete muset provést rozsáhlejší úklid a vyprat i povlečení. Je třeba zbavit se nejen blech, ale i jejich zárodků, které mohou být kdekoliv.

4.    Co vyprat nejde, vystříkejte

Ne všechno můžete strčit do pračky. Pořiďte si přípravek Biokill. Je určený na ničení parazitů u domácích zvířat. Je netoxický, neničí tkaniny ani barvy, a tak ho můžete bez obav použít na cokoliv. Doporučuje se tento zásah proti parazitům opakovat po týdnu až dvou, třeba i několikrát. Možná proto můžete koupit i velké pětilitrové balení. Stojí ale kolem 1500 korun. Nicméně je to poslední krok k domovu bez blech.