Promiň či omlouvám se patří k základním frázím. Jsou tak jednoduché, a přitom je mnohdy tak těžké je vyslovit. Ve výchově jde o jednu z důležitých věcí, na kterou je třeba se u dětí zaměřit. A jak se říká, příklady táhnou.

Takzvaný „den blbec“ sedne jednou za čas asi na každého. Po odchodu z domu jste se musela vracet pro respirátor, dopoledne jste si vylila kávu na bílou halenku, šéf na vás v práci křičel, odpoledne vám praskla taška s nákupem a po příchodu domů nejsou vaše děti schopné respektovat, že máte všeho plné zuby, a hlasitě se dožadují vaší pozornosti. K tomu, abyste na ně zvýšila hlas a poslala je do svého pokoje, už chybí jen kousek. V případě, že neudržíte nervy na uzdě, je ovšem posléze nutné vaše chování dětem vysvětlit a omluvit se za něj. Měly by vědět, co jste celý den prožívala a proč jste v návalu emocí reagovala neadekvátně. Je to způsob, jak se vyhnout zmatkům, vysvětlit nedorozumění, a vzájemný vztah rodiče a dítěte se dá omluvou dokonce posílit.
sos1.jpg
Foto: Shutterstock

Rodič nemá vždycky pravdu

„Mnoho rodičů se neumí dětem omlouvat a někteří to ani nepovažují za vhodnou součást výchovy. Tolik vštěpovaná fráze, že rodič má vždycky pravdu, která v minulosti sloužila k budování bezmezné poslušnosti dítěte, je v nás stále silně zakořeněná. Rodiče mohou mít strach, že když se dítěti začnou omlouvat, ztratí tím jeho respekt. Jako by dítěti uznáním chyby ukázali své slabé místo, kterého může v budoucnu využít. Když rodiči ujedou nervy, neprávem zakřičí a rozhodne se situaci raději bez vysvětlení přejít, dítě zůstává zmatené z přehnané reakce a nemá možnost jí porozumět. Takoví rodiče si neuvědomují, že omluva patří do každého vztahu. Ve vztahu s potomkem je dokonce velmi důležitá a může vztah značně posílit,“ vysvětluje dětská psycholožka Kristýna Hájková.

sos.jpgFoto: Shutterstock

Jsou to sice děti, ale také lidské bytosti, které vnímají vaše emoce, vaše chování a mají tendenci si do svého dospělého života odnášet podobné vzorce. Děti se totiž učí nápodobou svého okolí a následně v určitých situacích opakují chování, kterého byly svědky. Učit děti, že omlouvat by se měl v určitých situacích člověk bez ohledu na věk a postavení, je podle psycholožky důležité i pro rozvoj empatie.

Jen samotná omluva ovšem nestačí. K plnému porozumění je potřeba i vysvětlovat. „Dítě by mělo pochopit třeba to, proč na něj maminka dnes křičela kvůli drobnosti, která jí jindy nevadila. Když se maminka omluví a situaci vysvětlí (byla jsem dnes hodně unavená z práce, a tak jsem na tebe křičela, mrzí mě to), dokáže dítě poté lépe rozpoznat, jaké chování rodičům vadí a jaké ne. Tím, že si rodiče dají práci s vysvětlením svého chování a případnou omluvou, redukují úzkost dítěte a různé fantazie, že když na něj maminka křičela, nemá ho ráda apod.,“ komentuje Hájková.

Pět bodů k omlouvání

  1. Za promiň či omlouvám se vždy dosaďte i dovysvětlení. Například Promiň, že jsme na tebe křičela. Jsem unavená z práce a moc by mi pomohlo, kdyby sis teď chvilku hrál/a sám/a.
  2. Dejte si pozor na omluvy neomluvy. Pokud máte dojem, že omluva není z vaší strany na místě, raději se do ní vůbec nepouštějte, je to lepší varianta než pasivně agresivní: Tak já se ti teda omlouvám, ale stejně je to tvoje chyba.
  3. Žádejte po dítěti, aby se také dokázalo omluvit, když něco provede. Když se k ničemu nemá, můžete za ním zajít například s otázkou: Nechceš mi něco říct? Nebo se můžete omluvit první a motivovat ho svým příkladem: Omlouvám se, že jsem na tebe křičela, ale dohodli jsme se, že si uklidíš pokoj. Pořád mi nechceš nic říct? Můžeme to nějak urovnat?
  4. Navrhujte řešení. K omluvě, která se týká toho, že jste nesplnila něco, co jste slíbila, je vždy vhodné doplnit i náhradní plán jako: Zkusím to stihnout (vyzvednout) zítra apod.
  5. Neschopnost rodičů omluvit se dětem může mít do budoucna řadu negativních dopadů: dítě si v sobě udržuje pocit křivdy, rodiče to staví do pozice neomylného Boha, který nedělá chyby, dítě může mít pocit, že nikdy nebude dost dobré a do budoucna může mít problém se v dospělosti omlouvat.

Čtěte také:

Reklama