Ambiciózní Šárka Vaňková se rozhodla změnit svůj život. Přehodnotila dlouholetý vztah, vyrovnala se s problémy v osobním životě a začala se věnovat sama sobě.  Aby si utřídila myšlenky, rozhodla se odcestovat do Thajska a následně do USA. Během delší kariérní pauzy jí došlo, že se o sebe zvládne postarat i bez pravidelného příjmu. „Dostavil se velký klid. Dříve jsem nežila sama pro sebe a dělala jen to, co se ode mě očekávalo. Nyní konečně cítím, že nejsem nikým a ničím omezovaná,“ říká odhodlaně podnikatelka, která dodává čerstvé ryby z Islandu během 48 hodin do kuchyní předním českým šéfkuchařům.

fis

Co byl prvotní impuls pro to, abyste odcestovala?

Po letech plných pracovního nasazení jsem měla pocit, že dělám sice to, co se po mně chce, ale vnitřně se necítím spokojená. Dělám vše precizně, a tím na sebe vyvíjím hrozný tlak. Nebyla jsem šťastná, ale sedřená. Do toho se mi hroutil vztah a partner nebyl ochoten mi s čímkoliv pomoci. Musela jsem něco změnit. Výpověď v práci, ukončení nefunkčního vztahu byly první impulsy, abych se mohla pohnout v životě dál. A tak jsem si našla odlehlé místo v Thajsku a na tři týdny odjela. Chodit na masáže, číst knížky o osobním rozvoji, plavat v moři a procházet se po pláži byl ten nejlepší způsob jak relaxovat. Na nic nemyslet a najít si každodenní program, například s místními obyvateli. Poznávat jejich kulturu byl můj nejefektivnější útěk od reality.

Nakonec jste tam zůstala tři týdny. Pochybovala jste o svém rozhodnutí?

Pochybovala. Každý den jsem bojovala sama se sebou a nevěděla, co se mnou je. Byla jsem na krásném místě, finančně mě nic nemuselo trápit, mohla jsem si užívat. A stejně mi to nešlo. Zjistila jsem, že neumím odpočívat a že nemám pro co žít. Byl tu i strach, že když nemám práci, je něco špatně…

Co jste si z tohoto pobytu odnesla?

Thajsko mi přineslo zásadní  uvědomění, že můžu žít jenom podle sebe a nemusím naplňovat ničí očekávání. Nyní můžu svůj život žít jen podle sebe.

Jak jste se s tímto pocitem vyrovnala po příjezdu domů?

Potřeba najít smysl života a až poté se rozhodnout co budu dělat dál, byla pro mě v tu chvíli nejdůležitější. Naučila jsem se, že nemusím trávit celý den v práci. Začala jsem chodit do rádia a točit reportáže, sportovat a pomáhat v neziskové organizaci. Vzala jsem si do hlavy, že nepracuji, protože musím, ale protože chci. Ale stále to nebylo ono, věděla jsem, že jednoho dne mi peníze dojdou a musím se vrátit někam zpátky do práce.

A tak jste se vrátila. Vaše další životní etapa tehdy vedla pracovně do Ruska. Proč zrovna tam?

Řekla jsem si, že pokud se mám vrátit do zaměstnání v oboru, musí to být výzva. Jinak se do finančního sektoru již nevrátím. A tak jsem přijala nabídku ročního kontraktu pro stavební společnost v Moskvě. Stala jsem se finanční ředitelkou, vedla projekty v Rusku, Bělorusku a Gruzii. Navíc tamní legislativní prostředí mi bylo velkou neznámou. Působila jsem v jiném světě, kultuře a oblasti, kde pracují pouze muži. To bylo moje poslední uvědomění, že tahle cesta není opravdu to, co chci dělat po zbytek života.  Donekonečna dokazovat ostatním, že za to stojím.

dd

Šárka Vaňková

  • Vystudovaná ekonomka a milovnice dobrého jídla, která ve svém podniku zaměstnává převážně ženy
  • V nejtěžších okamžicích jí pomohlo osvobození se od stereotypního života, cestování a vědomí, že se
  • o sebe postará i bez stálého zaměstnání
  • Nenechala se pohltit vnitřní kritikou. Tou se zabývá nová celosvětová studie „Activia InSync“. Podle průzkumu se s vnitřním kritickým hlasem potýká přes 70 % žen a často jim brání v realizaci jejich snů. Více informací naleznete na www.insync.cz  

Vrátila jste se potom do Čech?

Ne, z Ruska jsem si rovnou zařídila povolení k pobytu v USA a odjela za kamarádem. Otevřel si totiž ve Washingtonu české bistro a potřeboval pomoc s jeho vedením. Takže z ženy pohybující se ve světě peněz a vysokého byznysu jsem se změnila ve výpomoc v bistru a někdy i uklízečku. Musela jsem pomáhat opravdu se vším. Například nepřišel umývač nádobí, tak jsem myla nádobí. Bylo úsměvné, že předtím, jako žena na vysokém postu ve společenském oblečení, pracovali lidi pro mě a já měsíc na to byla na jejich místě. Přestože to nebylo lehké, i tuhle životní výzvu jsem překonala.

Co všechno vám dalo cestování?

Zbavila jsem se strachu z neúspěchu. Strach je totiž emoce, která nám nejvíce zabraňuje v naplnění snů. Je třeba mít víru v to, že zvládnete jakoukoli životní situaci. Dále mě naučilo, že je třeba najít balanc ve všech sférách života a srovnat si myšlenky. Pokud máme uspořádanou mysl, máme pořádek i v životě. Ohromně to spolu souvisí.

Pomohlo vám to i v podnikání?

Ano, rozhodně. Vím, že se umím vypořádat s jakýmkoli problémem, naučila jsem se efektivně pracovat a komunikovat s lidmi. Dále mi hodně pomáhá moje preciznost a poctivost. Opravdu se snažím být nejlepší v oboru.

Jak jste se dostala zrovna k rybám?

Mám souseda z Islandu, jehož kamarád chtěl začít podnikat v Česku. Jeho podnikání mělo spočívat v tom, že bude dovážet ryby z Islandu. Miluji kvalitu a u nás bohužel nejsou příliš dostupné čerstvé ryby ze studených moří. On měl tehdy řešit Island a já Česko. Koupila jsem si letenku a odletěla do Reykjavíku. Neměla jsem co ztratit. Začínala jsem opět od nuly.

Takže takové trochu hop nebo trop?

Ano, tehdy jsem volala kamarádce, ať se mi tu postará o věci a že buď to vyjde, nebo ne. Nechápala, že jsem ochotna podstoupit takové riziko a pustit se do oboru, se kterým nemám zkušenosti.  Každý den na Islandu jsem chodila do prodejen a továren ochutnávat ryby. Začala jsem budovat firmu, ale můj obchodní partner nebyl moc spolehlivý a proto jsem se musela osamostatnit. Takže firma už byla jen v mých rukou.  Stále si buduji tým lidí. Zajímavostí je, že moje zaměstnankyně jsou nyní jen ženy. Není to záměr, ale vnitřně jsem cítila, že v ženách je hodně potenciálu. Mám z toho radost, že jim pomáhám v rozvoji.  

V čem je váš podnik výjimečný?

Pracuji se zaměstnanci a obchodními partnery, kteří zastávají nejen stejný přístup k práci, ale i stejné hodnoty.  Uznáváme otevřený a upřímný přístup. To co tvrdíme i opravdu činíme. Dodáváme ryby rychle, zároveň ale nekompromisně trváme na kvalitě. Právě proto se zaměřujeme na letecký dovoz ryb z Islandu. Po výlovu jsou ihned zpracovány na filety a během 48 hodin je mám v České republice. Vybíráme si ryby, které byly vyloveny nejšetrnějším způsobem k přírodě a známe přesný původ každé lovené ryby.

Myslíte, že pro nalezení vlastní cesty je třeba si projít takovými situacemi jako vy?

Ne, myslím, že já jsem zrovna ten typ člověka, který si to potřebuje prožít a naučit se to sám. To ale nemusí platit pro každého. Někomu možná stačí menší extrémy, nebo si o tom pouze přečíst a inspirovat se. Objevte příběhy dalších žen na www.insync.cz.  

cit

Jak to vidí životní koučka Lenka Černá?

Šárka našla smysl života, který skutečně nesouvisí s výší bankovního konta, ale s dobrým pocitem a užíváním si každodenních radostí. Mnoho lidí se dnes upíná na vysoký plat a neodváží se vystoupit z těchto zajetých kolejí a žít si život po svém. Opuštění zlaté klece doopravdy není jednoduché. Šárka je skvělým příkladem toho, že když nasloucháme svému vnitřnímu JÁ, skutečně věříme ve své sny, může se nám podařit vše, o čem tajně sníme a být v souladu sama se sebou, být „InSync“.

 

 

Reklama