V roce 2019 se v České republice prodala probiotika za 650 milionů Kč, což je o 15 % více než loni.1 Aby se množství užitečných bakterií v těle vyrovnalo, měla by se probiotika užívat dokonce ještě dva týdny po dobrání antibiotik.2 Odborníci však probiotika stále častěji zmiňují i v souvislosti s prevencí před různými onemocněními.
5e845208de44eobrazek.png
Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů prospěšné pro náš organizmus. „Správné množství probiotik ve střevech je zásadní pro imunitní i trávicí systém jak dospělých lidí, tak dětí. Jejich nedostatek a nerovnováha se může projevovat zhoršeným trávením, nadýmáním, průjmy nebo naopak zácpou, u žen i gynekologickými problémy. Navíc pomáhají tělu dětí i dospělých zotavit se z nežádoucích důsledků léčby antibiotiky,“ říká MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice. Probiotické látky se vyskytují v běžných potravinách, například v zakysaných mléčných výrobcích nebo jogurtech, kefírech či kvašené zelenině. Ale toto množství nestačí.

Obliba probiotik roste, kojencům pomáhají upravit střevní mikrobiotu

Pokud byste ale chtěli získat dostatečné množství probiotik pouze ze stravy, znamenalo by to zkonzumovat hned několik balení kefíru nebo jogurtů denně. Nabízí se proto jednodušší možnost – zakoupení probiotik ve formě doplňku stravy v lékárně, kterou využívá stále více lidí. České lékárny hlásí zvýšení prodeje i o desítky procent oproti minulým letům.3 Probiotika se nyní řadí mezi nejprodávanější doplňky stravy v lékárnách.4Poslední dobou evidujeme zvýšenou poptávku po probioticích pro všechny věkové kategorie, zejména pro děti. Oblíbená jsou nejen při léčbě antibiotiky u dětí i dospělých, u maminek malých dětí, ale poslední dobou také u těhotných“, říká PharmDr. Václav Čámský z lékárny Arkády v Praze.
obrazek.png
Vliv na rostoucí spotřebu probiotik v České republice mají i doporučení lékařů, kteří pacientům jejich koupi čím dál častěji navrhují také v návaznosti na léčbu bolesti břišní dutiny u dětí, odborníky nazývaného jako dětská kolika. Prospěšná jsou probiotika i pro těhotné ženy, protože mohou pomoc nejen udržet bakteriální rovnováhu u maminek, ale i pozitivně ovlivnit imunitní reakce ještě nenarozených dětí.

Probiotika jsou nejdůležitější pro děti narozené císařským řezem

Během přirozeného porodu dochází k osidlování střev dítěte přátelskými bakteriemi, které mají zásadní vliv na jeho budoucí zdraví.5 V případě čím dál častějšího porodu císařským řezem je ale tato zásadní fáze vynechána, což mnozí odborníci dávají do souvislosti s rizikem alergií, autoimunitních a metabolických onemocnění.6 Proto by o koupi probiotik měli uvažovat zejména rodiče dětí narozených císařským řezem.„Pravidelné užívání probiotických doplňků stravy u dětí narozených císařským řezem je velmi důležité nejen pro správnou funkci jejich zažívacího traktu, ale také pro vhodný vývoj imunity a jejich celkovou pohodu.U těchto dětí by kromě kojení stálo za zvážení předepisování probiotik pediatry,“ dodává MUDr. Jan Boženský.

Další skupinou s nedostatečným příjmem probiotik jsou nekojené děti, které tyto „přátelské bakterie“ nezískávají z mateřského mléka, ve kterém se přirozeně vyskytují. Probiotika jsou ale prospěšná pro všechny děti, kterým pomáhají s osidlováním střeva potřebnými bakteriemi. Pro výběr správného probiotika ve formě doplňku stravy je potřeba dodržet několik „zlatých“ pravidel7, se kterými nejlépe poradí lékárník či ošetřující lékař.
5e832368eb6ceobrazek.png

Více informací naleznete zde. 

5e847b841645aobrazek.pngVhodným doplňkem stravy s obsahem probiotik jsou například kapky nebo tablety BioGaia®. Pouze 5 kapek nebo 1 tableta denně postačí na pokrytí denní doporučené dávky 100 milionů aktivních, zdraví prospěšných bakterií L. reuteri Protectis. BioGaia® dodává lidskému tělu laktobacily reuteri Protectis, které podporují rovnováhu střevní mikrobioty, čímž zabraňují množení škodlivých mikroorganizmů. Kapky mají neutrální chuť a je možné je kromě klasického podávání na lžičce také zamíchat do jídla, pití nebo, v případě kojících matek, nakapat na prso. Kapky BioGaia® jsou vhodné a prospěšné pro všechny věkové kategorie, především pro kojence a malé děti. Žvýkací tablety BioGaia® mají jahodovou příchuť a jsou vhodné pro děti od tří let. 

Čtěte také:

1. IQVIA, prodeje kategorie probiotik v lékárnách, 2019
2. https://www.maminka.cz/clanek/uzivate-antibiotika-potom-nezapomente-na-probiotika-patri-k-sobe
3. Zuzana Plíšková, DiS.:Mikrobiom lidského těla a nejčastěji užívaná probiotika pacienty z lékárenské praxe, bakalářská práce, 3.lékařská fakulta UK.
Dostupné z: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/187949/
4. IQVIA, prodeje kategorie probiotik v lékárnách, 2019
5. Novotný A. Vývoj střevní mikroflóry v prvním půl roce života dítěte. Bakalářská práce. Masarykova Univerzita Přírodovědecká Fakulta Ústav Experimentální Biologie, Brno 2017.
6. Gregora M. Porod císařským řezem a jeho možná negativa pro novorozence. Pediatr. praxi 2013; 14(6):404–406.
7. ToscanoM, et al. A consumer’sguideforprobiotics: 10 goldenrulesfor a correct use. Dig Liver Dis 2017Nov; 49(11):1177-1184.

Reklama