Další připomínka časů, kdy jsme bývali Československo. Dnes je zchátralý Dukelský památník na smetišti dějin. nejen obrazně, jak nám napsala čtenářka s nickem Janny199

Dobrý den vám všem, vítejte v klubu zchátralých památek. Ano, konečně se dostalo i na nás, zchátralé, zničené či lidmi naprosto zapomenuté památky a místa. Je dobré si občas osvěžit paměť a přečíst si o těch, o nichž se moc nemluví a nepíše. Jen tak nás totiž aspoň občas někdo objeví a snad i obdivuje.

Pravda, nejsem už součástí České republiky, ale kdysi dávno jsem k vám patřil. Říkají mi Dukelský památník a stojím nedaleko města Svidník, což je na Slovensku. Památník příslušníkům 1. československého armádního sboru je asi nejznámější kulturní památkou v oblasti. Přiznávám, jsem zchátralý. Přední část památníku je už poněkud vypouklá a působím dojmem, jako kdybych se měl každou chvíli rozsypat a zůstane ze mě jen hromada kamení. Ještě snad před 20 lety si tu a tam někdo vzpomněl a snažil se mě a všechny památky okolo, které se mnou úzce souvisí, udržovat.

Teď? Parkoviště pro návštěvníky prázdné. Cesta lesem od památníku na vyhlídkovou věž - zarostlá asi 1 metr vysokou trávou. Lavičky, kde kdysi dávno sedávali milenci - rozbité - tudíž si není kam sednout. Kdysi lemovali pouliční lampy asfaltovou cestu z vyhlídkové věže směrem k památníku. Teď už se tomu lampy říkat nedá. Jsou to jen rezavé pokroucené stožáry a z nich trčící dráty, žárovky nemaje - tudíž je tu tma. Podél cesty najdete maximálně pár plechovek od piva, PET lahve a poházené nechutné menstruační vložky.

Ach, jak je mi z toho všeho smutno.Když jen tak okrajově zmíním nedaleké Údolí smrti, které k Dukle neodmyslitelně patří - už taky není kompletní. Pamatuji doby, kdy chlapci prolézali se zájmem tanky a zajímali se o každý detail, který na tanku objevili. Nyní?

Už není co objevovat. Co šlo odmontovat, skončilo ve sběrných surovinách...a do Údolí smrti už takřka nikdo nezavítá. Jen občas nějaký ten polák párkrát zmáčkne spoušť fotoaparátu.Kde jsou ty časy, kdy branci a pionýři hezky udržovali celé širé okolí a hemžilo se to tady turisty. Jistě, chápu, nejsem vaší českou památkou, a proto proč by měl někoho zajímat právě Dukelský památník?

Člověk, který se rozhodl moji maličkost zmínit, je součástí česko - slovenského manželství, tak snad proto. Patří mezi ty, kteří, coby milenci, sedávali na oněch lavičkách a toulali se po nocích tímto okolím. Přesto, že již nějakou dobu nejsme Československo, nýbrž dva samostané státy, jsme rádi, když si i u vás někdo na nás vzpomene. Děkujeme všem, kteří se na nás přijedou podívat, kteří vzpomenou na boje, jež tu kdysi probíhaly a kteří nás podpoří v tom, abychom neupadli v zapomnění, stejně tak jako některé vaše české památky.

janny199

dukla

Takhle už asi nevypadá. Škoda, že nemáme srovnání. Ale možná je to dobře, ze současného stavu by nám bylo stejně smutno, jako čtenářce Janny199

Co vy na to, milé ženy-in? Byly jste někdy na Dukle? Byly jste tam i po rozdělení Československa? Vadí vám, že se o památník Slovensko nestará? Neměla by se do jeho údržby zapojit i česká strana

Napište nám svůj názor

 

Reklama