Dudlík pomůže dítěti usnout a také se uklidnit. Jsou miminka, která se bez něj neobejdou a bez problémů dudlají celý den, miminka, která ho potřebují jen při uspávání a taková, která jej nechtějí vůbec. Budete ho potřebovat vy?

dudlík

Při rozhodování, zda dudlík bude patřit do vaší rodiny nebo ne, se řiďte zdravým rozumem. Máte klidné a spavé dítě, kterému stačí ke štěstí vaše přítomnost? Bez dudlíku se patrně obejdete. Porodila jste malého neklidného kolikáře, který úpěnlivě pláče, i když mu objektivně nic nechybí, spí sotva patnáct minut v kuse a stoprocentně „zabaví“ oba rodiče včetně babičky? V tomto případě nemá smysl váhat, protože každý způsob, který vám v tuhle chvíli uleví, je víc než žádaný. Studie navíc ukázaly, že dudlík pomáhá snížit riziko SIDS, protože miminku pomáhá regulovat srdeční činnost a výkyvy krevního tlaku.

„Proč jsem si ho nepřibalila!“
„U prvního syna jsme dudlík nasadili asi v deseti dnech. Byl těžký kolikář a dudlík mu alespoň pomáhal usnout. Používal ho skoro do dvou let. Kojila jsem ho do dvou a půl let a nikdy jsem neměla pocit, že by dudlík kojení jakkoliv narušoval – naopak se obojí hezky doplňovalo. U druhého syna jsem se už v porodnici proklínala, že jsem dudlík nepřibalila do tašky s sebou. Byl stejně neklidný jako jeho brácha, tak jsem mu alespoň mezi kojením dávala sát prst. Mimochodem obě spolubydlící na pokoji řešily stejný problém a všechny jsme se těšily domů na dudlíky,“ líčí třiatřicetiletá maminka dvou kluků Zuzana a dodává, že jí používání dudlíku s klidem posvětila i dětská lékařka.

Správně velký a nezávadný
Při výběru dudlíku dbejte na vhodný materiál. Na výběr máte mezi kaučukovým a silikonovým, přičemž ten druhý jmenovaný déle vydrží. Samozřejmostí by také měl být ortodontický tvar a absence bisfenolu A, který může způsobovat vážné zdravotní problémy. Vyberte také vhodnou velikost, buďto 0 – 6 měsíců nebo 6 – 18 měsíců. Miminka by neměla používat dudlíky pro starší děti, protože jsou pro ně příliš velké. Správná velikost dudlíku navíc napomáhá snížit riziko deformace zoubků nebo horního patra.  

dudlíkNejlepší je ten, který hýčká
Přední výrobci dudlíků jdou ale ještě dál a vyvíjejí stále lepší technologie, které ještě více hýčkají dětská ústa a tvář. Například nový dudlík Avent ultra soft přišel s hedvábně jemným a flexibilním kotoučem dudlíku, který je dokonale uzpůsobený dětské tváři. Miminka díky němu už nebudou trápit ani otlačená místa, ani zarudnutí nebo podrážděná pokožka. Byl s pomocí specialistů a maminek vyvinut tak, aby pomáhal naplnit přirozenou sací potřebu miminek a zároveň co nejjemněji pečoval o jejich tváře. Součástí balení je navíc i praktická krabička, kterou využijete nejen na cestách, ale můžete v ní dudlíky i sterilizovat v mikrovlnné troubě.

Více na www.philips.cz/avent.