Slovenský klér se zapojil do voleb prezidenta. Varuje křesťany, aby nevolili kandidátku opozice Ivetu Radičovou, píše ve středu deník Sme.

Spišský biskup Andrej Imrich a sedm kněžích z Bratislavy vedou kampaň proti Ivetě Radičové. Tvrdí, že její názory jsou v rozporu s křesťanskou morálkou a chtějí, aby ji Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) přestalo podporovat jako kandidátku na prezidentku.

„Znepokojuje nás, že se KDH přihlásilo k liberální kandidátce, která zastává postoje v rozporu s božími zákony a s křesťanskou morálkou,“ píšou kněží v dopise vedení strany.

KDH podle kleriků nemůže podporovat někoho, kdo uznává právo na potrat. Kněží označují prosazování Radičové za politickou sebevraždu“. Bylo by potřebné, aby z názvu stranu bylo odstraněno slovo křesťanská, anebo aby odstoupilo celé předsednictvo,“ radí v dopise klerici.

Dvaapadesátiletá socioložka Radičová je společnou kandidátkou dvou opozičních stran - KDH a Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany (SDKÚ-SD).

Slováci budou volit prezidenta v březnu. Vybírat mohou mezi sedmi zaregistrovanými kandidáty.

Nevím, proč se mě bojí jako čert svěcené vody,“ reagovala Radičová na dopis kleriků. Můj morální štít je čistý,“ vzkázala jim.

Jaký je váš názor na potraty?