Důsledky probíhající důchodové reformy pociťujeme již nyní. Stát bude nadále vyplácet důchody, ale možností, jak šetřit na penzi, bude více. Co je výhodné a co není, to nám prozradila nezávislá finanční poradkyně Jana Syrovátková.

Od 1. ledna 2013 vstoupí v platnost v plné síle výsledky probíhající důchodové reformy. Naše penze bude rozdělena do tří pilířů, za kterých bude možné čerpat finanční prostředky.

  • Prvním pilířem je povinné „důchodové zabezpečení“, které odvádí většině lidí zaměstnavatel přímo při vyplácení mzdy - o to se tedy starat nemusíme, pokud nejsme osoby samostatně výdělečně činné.
  • Druhý pilíř představuje nové „důchodové spoření“. V něm si může každý člověk spořit ze své hrubé mzdy na speciálním účtu. Kdo se pro tento pilíř rozhodne, sníží své odvody státu do průběžného důchodového systému, ale musí přidat i část peněz ze svého. Je to vlastně taková malá domů, která ovšem sníží váš aktuální příjem a stejně tak váš budoucí důchod vyplácený státem. Peníze se budou z tohoto spoření čerpat formou renty, a když do systému jednou naskočíte, nelze z něj už vystoupit .
  • Třetím pilířem je „penzijní připojištění“ které prochází značnou transformací. Právě o ní jsme se bavili s nezávislou finanční poradkyní Janou Syrovátkovou...

duch

Probíhá důchodová reforma, co se mění v penzijním připojištění? Myslím tím pro normálního smrtelníka...
V tuhle chvíli nelze dělat převody mezi stávajícími penzijními fondy. Ale ještě stále, konkrétně do 30. listopadu 2012, lze uzavírat nové smlouvy penzijního připojištění za stávajících podmínek.
Od 1. ledna 2013 se stávající fondy stanou tak zvanými fondy transformovanými a nebude do nich už možné vstoupit.

Týká se to i smluv, které si lidé založí do 30. listopadu?
Přesně tak.

A to po 1. lednu tedy nepůjde založit penzijní připojištění?
Půjde, jen se to už nebude jmenovat penzijní připojištění, ale doplňkové penzijní spoření.

V čem bude jiné a v čem stejné?
Stále budou možné daňové úlevy a příspěvky zaměstnavatele. Změní se však výše státního příspěvku - bude od 90 do 230 korun.

Státní příspěvky do PP nyní a do DPS po reformě
Příspěvek účastníka Státní příspěvek nyní Státní příspěvek po reformě
100 Kč 50 Kč bez příspěvku
200 Kč 90 Kč bez příspěvku
300 Kč 120 Kč 90 Kč
400 Kč 140 Kč 110 Kč
500 Kč 150 Kč 130 Kč
600 Kč 150 Kč 150 Kč
700 Kč 150 Kč 170 Kč
800 Kč 150 Kč 190 Kč
900 Kč 150 Kč 210 Kč
1000 Kč 150 Kč 230 Kč

Kolik budou mít příspěvek staré smlouvy penzijního připojištění?
Také se změní. Ale částku, kterou do něj posíláte, můžete v průběhu nadále měnit.

Takhle to tedy vypadá, že se jen změní název toho produktu a státní příspěvek, změní se ještě něco?
U doplňkového penzijního připojištění půjde volit investiční strategii. Agresivní s možností vyššího zhodnocení, nebo konzervativnější, která bude podobná té stávající. Také nadále nebude možné po patnácti letech vybrat polovinu peněz, jak je to možné u penzijního připojištění (tedy budoucích transformovaných fondů).

Teď tomu nerozumím, takže se výše státního příspěvku bude měnit podle zvolené strategie?
Ne, strategie se týká dalšího zhodnocení vkladu, tedy v podstatě úroků. U Agresivní strategie je vize lepších úroků, ale větších rizik.

Mohu tedy i o své vložené peníze přijít, jako je tomu u investování třeba do akcií?
Ano, nicméně podstatou investování je nechat peníze uložené na dlouhý čas, čímž se veškeré riziko výrazně sníží.

Pro koho se vyplatí založit si penzijní připojištění, respektive doplňkové penzijní spoření?
Každý člověk, který vydělává, by jistě měl myslet na svou penzi a část peněz odkládat. Běžně se uvádí, že by se mělo odkládat minimálně 10 % příjmu, svobodní lidé bez rodiny až 40 %. Otázkou je, kam své peníze odkládat.

To je přesně to, na co jsem se chtěl ještě zeptat, proč třeba neinvestovat do zlata, ale do penzijního fondu?
Zlato je v tuto chvíli velmi oblíbené, nicméně jako moudrá hospodyně nedá všechna vajíčka do jednoho košíku, tak i moudrý investor by neměl mít všechny prostředky v jednom produktu. Osobně proto doporučuji penzijní připojištění každému, protože stávající podmínky jsou výhodné a přestoupit do doplňkového penzijního připojištění z transformovaných fondů bude možné. Byť u lidí do 35 let je výhodná pouze symbolická částka, tedy 300 korun. Lidé, kterým je dnes 50 let a víc, by neměli váhat investovat do penzijního připojištění nejméně 1.000 měsíčně. V tuhle chvíli ještě nikdo stoprocentně přesně neví, jak budou vypadat fondy po 1. lednu 2013, ale je možné, že po té začnou být zajímavé i pro mladší lidi s agresivními strategiemi, které v delším časovém horizontu mohou vydělat několikanásobek toho, co vydělávají strategie konzervativní (tedy stávající).

Jestli to dobře chápu, mladí lidé do 35 let by měli investovat do penzijního připojištění nyní, protože smlouvy jsou výhodné, ale minimum, protože mají mnoho dalších zajímavých, nebo i zajímavějších investičních příležitostí. A lidé nad 50 let mohou díky velkým investicím do penzijního připojištění získat nyní maximum státních příspěvků, kdežto dlouhodobé investice pro mladé by pro ně už byly vzhledem k věku bezpředmětné?
Přesně tak.

Jana SyrovatkovaVIZITKA

Mgr. Jana Syrovátková

nezávislé finanční poradenství

jana.syrovatkova@centrum.cz

Kam dál?

Reklama