Mým rodičům je 63 let. Před časem oba nastoupili do důchodu a ztratili zájem o cokoli, včetně svých dětí a vnoučat.

Je pravda, že nikdy nepatřili mezi nějak zvlášť aktivní lidi. Vždycky si vystačili sami, pravidelně se nestýkali ani s žádnými přáteli. Nechodili do kina a aby si třeba někdy zašli na večeři nebo jen tak hezky posedět, to vůbec nehrozilo.

V pětatřiceti letech si pořídili velkou zahradu a od té doby věnovali veškerý volný čas tomuto kusu země, který obdělávali.

My s bratrem jsme v té době byli již poměrně velcí, bylo nám 18 a 16 let, a tak nám přišel i docela vhod jistý nezájem našich rodičů o to, co děláme. V pátek se sebrali a odjeli na zahradu, vrátili se v neděli večer a my s bráchou jsme se o sebe starali sami. Ani nám to tehdy nepřipadalo, že o nás rodiče jaksi ztrácejí zájem.

Jistý zlom nastal ve chvíli, kdy jsme našim během 4 let “darovali” celkem tři vnoučata. Opravdu je milovali a táta – děda jim na zahradě udělal houpačky, pískoviště atd. Jak děti rostly, trávili tam hodně času. O prázdninách, občas o víkendech a spokojenost byla na všech stranách. Naši jakoby roztáli, děti se s nimi cítily báječně a my jsme byli rádi, že si naše ratolesti užívají tu pravou prarodičovskou lásku.

Jenže přišla doba, kdy i ta vnoučata vyrostla a pobyt na zahradě se pro ně stal nudným. Jezdili jsme tam za našima sice často, ale děti už u nich nezůstávaly.

Pak šli naši do důchodu a my s bratrem si o ně děláme opravdu starosti. Pravidelně jim voláme, navštěvujeme je, zajímáme se o ně, ale oni jsou jak v jiném světě. Jakoby úplně vyhasli. Pořád dokola říkají, že pro ně už nic nemá cenu, že oni si to už dožijí na té své zahradě a tak. Když je chceme vytáhnout někam na výlet, aby změnili prostředí a zažili něco jiného, nepochodíme. Nezajímají se o to, co děláme, jak se nám daří, jestli nás něco netrápí. Když třeba mám nějaký problém a chci ho s mámou probrat, jediné, co je schopná mi říct, je: “No to víš, to je těžký. To si musíš vyřešit sama, víš, že já jsem ti do ničeho nikdy nemluvila.”

Bratr má zase problém s otcem, který ho neustále slovně ponižuje a znevažuje. Pohrdá jeho prací (bratr je programátor), nemá radost z toho, že se mu třeba daří.

Je to celé strašně složité a strašně smutné.

Máme s bráškou svoje rodiče rádi, ale v poslední době nám na ně nějak docházejí síly. Když nezavoláme my jim, tak oni se nám nikdy neozvou, jako bychom jim ani nechyběli. Klidně i měsíc. Jednou jsem to schválně vyzkoušela.

Je jim něco málo přes šedesát a já se bojím, co bude za deset, dvacet let, když už teď jsou na tom takhle. Chtěli bychom je nějak probudit, nenásilně jim vnést do života něco, co by je zaujalo a trochu probralo. Ale jsme v koncích, protože všechny naše pokusy selhaly. Několik předešlých týdnů jsme už s nimi omezili styk, protože nás jejich přístup k nám i k životu vysává. Ale to není řešení, přestat se s nimi stýkat. Zkoušeli jsme i rozhovor na téma, že důchod přece ještě neznamená konec života. “Jen počkejte, až vám bude tolik co nám. To poznáte, jaký to je.” No, na tohle opravdu člověk nemá argument.

Máte taky rodiče v důchodu? A jak jsou na tom? Budu vděčná za jakoukoli radu, nápad, tip, co by našim rodičům pomohlo. Děkuji.

Reklama