Cestování, procházky a hraní s vnoučaty, odpočinek při četbě nebo na zahrádce. Tak si mnohé z nás představují svou penzi. Dva ze tří pracujících Čechů ale naopak mají z důchodu obavy. Nejčastěji přitom zmiňují nedostatek peněz. Jak se správně a včas přichystat na penzi proto radí produktový ředitel NN pojišťovny a penzijní společnosti Vladimír Dvořák.

„V polovině letošního roku byl průměrný důchod 11 807 Kč a nemá cenu si nalhávat, že v budoucnu si důchodci polepší. Naše populace stárne, proto se nemůžeme spolehnout jen na to, co dostaneme v penzi od státu. Je dobře, že si to začínáme uvědomovat. Podle našich průzkumů více než dvě třetiny Čechů mluví o nutnosti včas myslet na zajištění vlastní penze, ale od těch správných činů jsme stále ještě daleko,“ říká Vladimír Dvořák.

nn

zdroj: průzkum NN

Průzkumy a zkušenosti NN také ukazují, že na spoření na penzi začínáme více myslet až po padesátce a v průměru si odkládáme jen asi 800 Kč měsíčně, takže spoříme příliš krátce a ani nevyužijeme všechny nabízené výhody.

Čím dřív, tím víc od státu

Na rozdíl od spořicích účtů s téměř nulovým úrokem nebo stavebního spoření, které nabízejí jen státní podporu, je spoření na penzi státem podporováno hned třikrát. Kdo si zvládne měsíčně posílat do penzijního fondu tři tisíce korun, ten získá státní podporu 2 760 Kč za rok, daňový odpočet 24 000 Kč, a navíc nemusí danit výnosy, když si nechá v penzi vyplácet peníze deset a více let.

důchod

„Obecně doporučuji odkládat si jednu desetinu čistých příjmů. Nejlépe hned od první výplaty. V důchodu to pro vás bude velmi příjemné přilepšení. Na spoření na penzi ale nově mohou více a výhodně přispívat i zaměstnavatelé – až do 50 tisíc korun za rok se totiž jejich příspěvky na rozdíl od mzdy nijak nedaní,“ vysvětluje Vladimír Dvořák. Dodává, že všechny účastnické fondy NN Penzijní společnosti dosáhly v roce 2016 pozitivního výsledku a například Růstový fond NN měl výnos přes 9 procent.

Venkov a klid

Zatímco o dovolené nás to nejvíce táhne do zahraničí a k moři, důchod si Češi představují především v Čechách a v klidu. Téměř polovina by podle průzkumu NN chtěla strávit důchod na venkově. U moře se v důchodu vidí pětina Čechů a skoro každá desátý chce penzi strávit s dětmi a vnoučaty.

nn

zdroj: průzkum NN

Uložit

Uložit