V moci ďábla

Poměrně smutný překlad v angličtině mnohem lákavějšího názvu. The Exorcism of Emily Rose (Exorcismus Emily Rose) je horor z roku 2005 natočený režisérem Scottem Derricksonem, jenž má na svědomí další skvělé duchařské snímky (Sinister, Chraň nás od zlého). Jde o film inspirovaný skutečnou událostí. Emily Rose byla ve skutečnosti Anneliese Michel, německá studentka, na které v šedesátých letech prováděl kněz Ernst Alt exorcismus. Měl k tomu své důvody.

Těch bylo několik. Anneliese na koleji vysoké škole zažila záchvat, kdy měla obrovské křeče, při kterých si dokonce prokousla jazyk a cítila sílu, která ji tlačila do postele. Po několika dalších prodělaných záchvatech podstoupila vyšetření na epilepsii, které vyšlo negativně. Lékaři nemohli přijít na to, co se s jejím tělem přesně děje, ale nakonec  ji přece jen zkusili léčit na jeden z druhů epileptického onemocnění, na které dostala léky. Ty však vůbec nezabíraly, stav se jen horšil.

profimedia-0209970815.jpg
Foto: Profimedia

Dívka měla silnější křeče, halucinace, cítila zápach kouře, i když se snažila najít pomoc v modlitbách, nebyla se schopná podívat na obraz Krista ani vstoupit do kostela. Sama tvrdila, že vidí „obrovskou šklebící se tlamu ďábla“. Specialista na exorcismus Adolf Rodewyk se začal domnívat, že se jedná o posedlost ďáblem. Rodinný přítel kněz Ernst Alt, nejprve doporučil další neurologické vyšetření, po negativním výsledku a svolení biskupa začal provádět exorcismus.

Ani ten Anneliese nepomohl. Křeče pokračovaly, byla čím dál zuřivější, napadala lidi, ubližovala si, přestala zcela jíst, skákala do vzduchu a padala na zem, několik hodin řvala Ježíšovo jméno s prosbou o pomoc, strhávala ze sebe šaty, škrabala zdi, až měla do krve sedřené prsty, pomočovala se, obličej si máčela v záchodové míse.

Nakonec zemřela v důsledku podvýživy a dehydratace a oba exorcisté i rodiče se dostali před soud za zabití z nedbalosti. Porotou byl sice shledán vinným a byli odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky. Církevní komise se k případu nakonec také otočila zády, exorcisté se podle nich zmýlili v diagnóze.

I přes to, že jsou skutečnosti ve filmu upraveny, některé věci jsou přidány nebo jsou vyobrazeny jako fakta, přitom na ně neexistovaly důkazy, mrazit z něj v zádech bude i těm, kteří na duchy vůbec nevěří.

Winchester: Sídlo démonů

Rozlehlé sídlo Winchesterů dodnes stojí v Kalifornii a jeho děsivý příběh přinesl horor Winchester: Sídlo démonů s Helen Mirren v hlavní roli. Prokletá lady Winchester ho stavěla nepřetržitě 38 let jako útočiště a vězení pro duchy, kteří zemřeli díky proslulé pušce winchesterovce, jíž se přezdívalo „zbraň, jež dobyla Západ“.

shutterstock-1101740822.jpg
Foto: Shutterstock

Podle průzkumů je prý 37 procent Američanů přesvědčeno, že v podivném domě bude strašit. Sarah Winchester měla jedinou dceru, která zemřela v pouhých devíti měsících. Její psychické problémy zhoršila i smrt manžela, po kterém zdědila velké bohatství. Začala s telepatií, díky které se spojovala s manželem, jenž jí poradil koupit nemovitost, jenž celý život rozšiřovala, aby tím dostala odpuštění lidí, zabitých winchestrovkou. Dům přestavovala a budovala šestatřicet let. Nakonec z domu vznikl labyrint klikatých chodeb a pokojů v různých stylech, plných tajných vchodů. Dobří duchové, se kterými se spojovala, ji měli ochránit před zlými, a s jejich pomocí kreslila stavební nápady.

Reklama