shutterstock-552372358.jpg
Foto: Shutterstock

Bosa leží na levém břehu jediné splavné řeky na Sardinii, řeky Temo. Město samotné se rozkládá na severní straně kopce, zatímco jižní strana řeky – přes dlážděný kamenný most – je téměř nezastavěná, až na jednu řadu malých domů zvaných „Sas Conzas“. Původně se jednalo o koželužny, které vznikly v 19. století, kdy bylo město pod vládou Savojského království vyhlášeným výrobcem kůží. Od 60. let 20. století již nefungují a dnes mají výsadní postavení národní památky.

shutterstock-1989604160.jpg
Foto: Shutterstock

Na nábřeží řeky Temo se můžete schovat před poledním sluncem, pozorovat rybářské lodě ze stínu obrovských palem a nasávat atmosféru obchodní minulosti města. Z jižního břehu je nádherný výhled na hrad Malaspina, který nechal v roce 1200 postavit janovský hrabě na obranu západního pobřeží Sardinie před nájezdy saracénských (saracén je středověký evropský název pro Turka či Araba, především však muslima) pirátů. Dnes z něj zbyly jen hradby a věž, ale stojí za to sem vystoupat, už jen proto, abyste si prohlédli „Chiesa di Nostra Signora de Sos Regnos Altos“, kapli ze 4. století zdobenou španělskými freskami zobrazující život svatých.

shutterstock-1610794849.jpg
Foto: Shutterstock

Nebudeme vám nic nalhávat, kopec je strmý a při výšlapu se zvlášť ve vedrech pěkně zadýcháte. Ale právě při procházce na hrad poznáte skutečné kouzlo města. Sa Costa, několik úzkých uliček a duhově zbarvených domů, se nachází přímo pod pevností. Duch středověké Sardinie zde přežívá v labyrintu pastelových zdí a terakotových střešních tašek, které připomínají benátské Burano, avšak s výrazným španělským vlivem. Život se tu odehrává po celé generace na ulici, z oken se vyvěsí prádlo, obývací pokoje a zahrady ústí na chodník a venku posedávají místní.

shutterstock-1370207462.jpg
Foto: Shutterstock

S nákupní horečkou v Bose nepočítejte. Na hlavní třídě je sice pár krámků se suvenýry, ale jinak se tu turistický ruch příliš nepodporuje (oproti nedalekému Algheru). Pokud se chcete v Bose dobře najíst, zavítejte do restaurace Locanda di Corte, kterou snadno najdete díky všudypřítomným směrovkám načmáraných křídou po zdech starého města. Patří k nejlepším ve městě. Mezi speciality podniku patří Fregola alle vongole (těsto ze semoliny s mušlemi), Tagliolini al nero di seppia e frutti di mare (těstoviny z inkoustu se směsí mořských plodů) a Melanzane alle erbe aromatiche (lilek s aromatickými bylinkami). Restaurace je také jednou z mála, kde se podává Malvasia di Bosa, vzácné víno, které se nejlépe hodí k mandlovým dezertům.

611259a1c6e43shutterstock-642116134.jpg
Foto: Shutterstock

Dvacet minut od centra se nachází městská pláž Bosa Marina. Nemá sice tak čistý bílý písek jako nedaleká „La Pelosa“, ale moře je čisté a lemované starými skalními útvary. V letních měsících se na nábřeží každý večer scházejí malé skupinky místních obyvatel a turistů, aby sledovali západ slunce za horami, které se svažují přímo do moře. Co víc si od středomořského útočiště přát? Malebné městečko s jedinečnou architekturou a pomalým životním tempem je ideální místem pro poznávání nedoceněného západního pobřeží ostrova.

shutterstock-1193151775.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje informací: National Geographic, Wandering Sardinia