Ne nadarmo se Dubrovník nazývá perlou Jadranu. Historické jádro navíc patří do světového kulturního dědictví UNESCO a pokud se aspoň trochu zajímáte o historii, tak tu dlouhou cestu na jih zrealizujte. Odměnou vám bude zážitek na celý život.

Stejně jako tomu bylo v nedávném článku o mé návštěvě Říma, ani tentokrát nebudu opisovat z encyklopedií seznam památek, které by v Dubrovníku bylo škoda vynechat. Věřte, že jich je hodně a že vstupy nejsou levné.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Navíc pokud tam máte jeden den, jak to tak u výletů bývá, a čeká vás ještě cesta zpět do vašeho letoviska, doporučuji zvolnit a kochat se. Honba za každou pamětihodností, zvlášť v tom horku, které na jihu často bývá, by z vás za chvíli udělala otupělou trosku, která by v závěru dne celé toto překrásné město proklela...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Jestli si chcete kouzelný Dubrovník skutečně užít a příliš neutratit, zaplaťte si jen vstup na hradby, z kterých uvidíte prakticky celé historické centrum, a pak si sedněte někam na lehký oběd a dobrou kávu.

A kdybyste náhodou s sebou, dámy, měly děti, tak přidejte na svůj denní seznam ještě vynikající místní zmrzlinu a Mořské akvárium. Já jsem tam byla asi jako pětiletá a dodnes si to pamatuji.


Ranní ptáče dál doskáče... a zaparkuje bez problémů

Dubrovník je samozřejmě celou sezonu přeplněn turisty. To je fakt, který neovlivníte, a je třeba se s ním smířit stejně jako s teplotou, která mnohdy vystoupá hodně nad třicet stupňů.

  • Jedete-li autem, a nikoliv organizovaným zájezdem, nebuďte lenivé a přivstaňte si. Nejen že bude cesta příjemnější, ale také lépe zaparkujete.

Parkovat se dá přímo v centru (pozor na poměrně chaotické značení jednosměrek) na vyhrazených parkovištích, ale také v ulicích, případně ideálně v několikapodlažním parkovišti nedaleko od vstupní brány, kde se vaše auto nepřemění za den v saunu.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Stačí pár kroků a už budete o brány do historického centra. Ještě před ní se můžete zastavit v restauraci na oběd. Pokud chcete ušetřit, dejte si třeba pizzu. Není to sice úplně místní specialita, ale kupodivu mi to chutnala více než v Itálii. Navíc sacharidy se vám budou při tom chození po památkách hodit... Pak si nezapomeňte koupit ani suvenýr.

Dubrovník, www.vyletiky.cz


Hradby kolem Dubrovníku

Hned za branou narazíte na pokladnu, kde prodávají vstupné na místní hrady. Peněz za vstup nebudete litovat. Obejdete celé centrum a nahlédnete skoro do každého okna. Samozřejmě přeháním, pohled z hradeb je vskutku impozantní a stojí za to.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Přibližně dva kilometry stoupání, klesání a úžasných vyhlídek - to jsou hradby v Dubrovníku.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Chcete-li si vyslechnout výklad k jednotlivým místům, stačí si zapůjčit chytrou zvukovou krabičku...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Na tohle místo nalákáte dokonce i své pubertální děti, které jistě proti výletům s rodinou začínají protestovat. Natáčel se zde totiž populární americký fantasy seriál Hra o trůny (Game of Thrones), který oslovil i naši mládež (a některé dospělé).

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Praktická rada: Nezapomeňte si na výlet vzít řádnou pokrývku hlavy, případně se můžete inspirovat od japonských turistů, kteří jsou zpravidla vybaveni slunečníkem.

Dubrovník, www.vyletiky.cz


Dubrovník je i město kontrastů. Vedle historických památek vidíme moderní sportovní hřiště...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Ale také ruiny...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

A nemusíte se připravit ani o koupání...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Jo a před cestou po schodech vzhůru nezapomeňte doplnit do svých lahví pitnou vodu z této kašny, což platí i o zpáteční cestě. Nachází se hned u vchodu/východu.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Po procházce po hradbách se ponoříme do centra a vychutnáme si specifickou bílou dlažbu...


Dubrovnické uličky

Na první pohled stejné, a přece každá jiná...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Najdete zde malebné restaurace pro pár hostů...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Nezbytné jednotky klimatizace, které na historických budovách působí poněkud nepatřičně, ale pokrok nezastavíte...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

A když se podíváte vzhůru, často se vám nad hlavami bude třepotat prádlo paní domácí...


K ulicím Dubrovníku patří také muzikanti...

Dubrovník, www.vyletiky.cz

A zde se nachází to Mořské akvárium.

Dubrovník, www.vyletiky.cz

Z přístavu se také můžete nechat odvést na krátký výlet lodí kolem Dubrovníku, ale jak jsem řekla - méně je někdy více. A člověk se musí smířit s tím, že tu tráví jen jeden jediný den (pravděpodobně).

A ten pomalu končí...

Přečtěte si také:

Reklama