žloutenka

Mýt ruce si nestačí. Pokud nechcete onemocnět žloutenkou typu A a B, nechte se očkovat. Jaro je opět ve znamení prevence proti žloutence. Osvětová kampaň „Žluté týdny" opět navštíví šest českých měst.

Již třetím rokem se obyvatelé České republiky v rámci preventivní edukační kampaně mohou dozvědět o rizicích a ochraně proti žloutenkám typu A a B. V loňském roce se žloutenkou typu A nebo B nakazilo téměř dva tisíce lidí, tj. každý den přibližně 5 lidí.

V průběhu edukační kampaně „Žluté týdny" budou všem zájemcům o očkování k dispozici odborníci z očkovacích center a zdravotních ústavů a poskytnou jim informace o úskalích nákazy žloutenkou typu A a B a možné ochraně před nimi. „Žluté týdny" navštíví během měsíce dubna Prahu, Plzeň, Brno, České Budějovice, Ostravu a Hradec Králové. Více informací získáte také na www.zloutenky.cz.

Osvětová kampaň „Žluté týdny" již třetím rokem putuje po vybraných českých městech a ve spolupráci s odborníky z očkovacích center informuje veřejnost o žloutence typu A a B a o účinné prevenci. V letošním roce žluté týmy ve vybraných termínech navštíví tato města:

8.-10. 4. 2009 - Praha, Plzeň
15.-17. 4. 2009 - Brno, České Budějovice
22.-24. 4. 2009 - Ostrava, Hradec Králové

V Praze bude možné v rámci osvětové kampaně „Žluté týdny" navštívit žlutý stan denně od 8 do 17 hodin. Ve žlutých stanech na náměstí Míru a na Vítězném náměstí u výstupu z metra Dejvická budou přítomni odborníci z očkovacích center, se kterými mohou návštěvníci konzultovat možnosti ochrany před žloutenkou typu A a B.

V loňském roce se v České republice žloutenkou typu A a B nakazilo téměř dva tisíce lidí. Což znamená oproti předchozím letům nárůst o více než tři sta procent. „Žloutenka není záležitostí pouze narkomanů a rizikových skupin se sníženým hygienickým standardem nebo návštěvníků exotických destinací, týká se všech. Žloutenkou typu A a B mohou být ohroženy všechny věkové skupiny. K přenosu žloutenky typu A dochází především orální cestou z kontaminovaného jídla a vody. K nákaze žloutenkou typu B stačí, aby do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve. Se žloutenkou se můžete setkat všude a po celý rok.

Projevy nemoci nemusejí hned být patrné a nakažený jedinec se pohybuje v kolektivu lidí, kde hrozí, že nákazu nevědomě předává dál. Léčba je vždy spojena s hospitalizací
a nemocný se následně musí podrobit dlouhému období rekonvalescence spojenému s pravidelnými odběry krve a návštěvami lékaře. Aktivní lidé jsou tak na mnoho týdnů či měsíců vyřazeni z běžného pracovního, školního, ale i soukromého života. Účinnou prevencí před nákazou žloutenkou typu A a B je očkování kombinovanou vakcínou.

žloutenka

„Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) se rozhodla podpořit edukační kampaň „Žluté týdny". Jsme si vědomy, že nákaza žloutenkou typu A a B je nejen nepříjemným zásahem do lidského organismu, ale vyžaduje specifickou léčbu, která je náročná jak časově, tak finančně, uvedl Mario Böhme, tiskový mluvčí OZP
a dodal: „Účinnná možnost, jak se jí vyhnout, je preventivní očkování. OZP přispívá všem pojištěncům na očkování částkou až 1500 Kč. Dárci krve a držitelé Jánského plakety mohou získat další příspěvky až do výše 2 500 Kč. Této nabídky lze využít třeba právě na očkování proti žloutence typu A a B."

Najděte žlutý stan: Zájemci o informace o nebezpečí spojeném s nákazou žloutenkami typu A a B a účinnou prevencí před těmito chorobami mohou přijít do žlutého stanu. Návštěvníci žlutých stanů si mohou odnést letáček s informacemi o možnostech prevence proti onemocnění, nebo si prostřednictvím interaktivní hry „Poznáš, na které lžičce je žloutenka?" vyzkouší, zda lze vůbec žloutenku poznat na první pohled.

Seznam míst, kde se preventivní vakcinační kampaň „Žluté týdny" zastaví, stejně jako přehled očkovacích center, zdravotních ústavů a další informace, najdete na www.zloutenky.cz.