Konečně je pryč sníh, teploty se nám zvedly nad nulu a příroda ožívá. Pro majitele zahrad a zahrádek nejrůznějších velikostí máme proto pár rad, jak se o svůj kousek přírody starat a na co by neměli rozhodně zapomenout.

Co by už mělo být na zahrádce hotovo
Březen je prvním aktivním měsícem na zahrádce.
Ten letošní byl sice plný sněhu, ale i tak byste měli mít za sebou některé práce, jako:
- ořezané keře a křoviny
- doma vysetou zeleninu, kterou později přesunete do zahrádky nebo do skleníku
- provzdušněný a pohnojený trávník
- ostříhané popínavé růže i keříčkové růže
- založený kompost

Pokojové květiny
Zapomínat bychom neměli ani na květiny pokojové. Ty by měly v březnu (ale stihnete to ještě teď) dostat nový květináč a novou hlínu. Jak na to, nám poradí Ivana Losertová, která pracuje v květinářství.
"Před přesazováním je důležité, aby byla květina v květináči dostatečně zalitá. Nejvhodnější je namočit celý hliněný květináč den před přesazováním do kbelíku s vodou.  Při přesazování jednou rukou chytneme stonek květiny a druhou uchopíme květináč. Lehkým poklepáváním bychom měli postupně uvolnit kořeny i s hliněným balem z květináče. Dávejte pozor na to, abyste rostlinu netahali z květináče násilím. Pokud opravdu nejde z květináče uvolnit, raději květináč rozbijte.
Po vyjmutí z květináče odstraňte odumřelé a hnijící kořeny. Poté můžete vložit rostlinu do nového květináče. Na dno květináče je vhodné dát několik drobných kamínků, aby
hlína neucpávala otvor na dně květináče. Na kamínky se dá nízká drenážní vrstva a na ni trochu zeminy. Vložíme kořenový bal rostliny a doplníme čerstvou zeminou, kterou přitiskneme. Nový květináč by měl být o 2 až 3 cm větší  průměr než ten starý a rozhodně bych dala přednost květináči hliněnému před plastovým."

První dubnový týden na zahrádce
Duben je na zahradě jedním z nejrušnějších měsíců. Vaši pozornost vyžadují stromy, keře, vysazené užitkové rostliny, trávník i okrasné rostliny. Teplé a zároveň vlhké počasí, kterým se duben vyznačuje, je prospěšný pro rostliny, ale bohužel prospívá i růstu plevele a množení škůdců. Proto nezapomínejte minimálně jednou týdně obejít všechny rostliny a zkontrolovat je. Tato práce "navíc" se vám určitě vyplatí.

Jestliže máte rádi červenou řepu, je nyní vhodný čas pro výsev semen do volné půdy. Řádky by od sebe měly být vzdáleny 20 cm.
Vysejte pórek, papriku do skleníku, cibulky lilií, semena letniček, bylinek a  mnoha dalších druhů zeleniny.

Osaďte závěsné nádoby a umístěte je do skleníku nebo na krytou verandu.

Nechejte si nabrousit nože vaší travní sekačky. Brzy byste měli poprvé sestříhat váš trávník, ne však na kratší délku stébla než 3 až 4 cm. Časté sečení trávy podporuje její růst.

Přichystejte si sudy na dešťovou vodu. Jednak vám ušetří peníze za drahou vodu z vodovodního kohoutku, a navíc všechny rostliny mají raději měkkou dešťovou vodu než často tvrdou vodu z vodovodu.

S použitím rad zahradnice Ivany Losertové, vlastních zkušeností a knihy Velká kniha o zahradě zpracovala

   

                         
Reklama