O měsíci dubnu se říká, že dokáže proměnit zahrady v zázračný, barevný svět. Kdeco začíná pučet, klíčit, zelenat se....
Mezi květy můžeme už dokonce zahlédnout i první otužilé čmeláky, a pokud je skutečně teplo, vylétávají již i první včeličky. Zkrátka a dobře: Je duben a jaro je skutečně tu!
A víte, jaké zahradní práce na nás volají právě v dubnu? Málo jich zrovna není. Tak si připravte vhodné oblečení, obuv, rukavice a jdeme na to:
Začíná boj s plevelem
Duben je rozhodujícím měsícem, co se zaplevelení naší zahrádky týče. Musíme zlikvidovat časné a vytrvalé plevele, a to v hloubce i na povrchu záhonů. A věřte, že pečlivost se vyplatí. V pozdějších měsících už plevel totiž nebude tak sveřepý a úporný, což nám pochopitelně ušetří moře práce.
Ovocná zahrada
Duben je jako stvořený pro úpravu stromů. Věnujeme se především bujněji rostoucím stromům a málo rodícím.
Pozor: Peckoviny bychom však měli řezat až po odkvětu – na konci měsíce. Řezat peckoviny v době vegetačního klidu se nedoporučuje. Zásah do koruny stromu může být totiž provázen různými problémy (špatné zavalování řezných ran, dřevokaznými houbami, apod.).
Již v polovině měsíce se mohou začít objevovat první mšice – nejčastěji na mladých lístcích rybízů a angreštů. Je proto dobré již v tuto dobu ošetřit keře chemickou cestou.
Zeleninové záhony a pařeniště
Začátkem dubna můžeme začít vysévat tykvovitou zeleninu pro předpěstování za oknem nebo v pařeništi. Do studených pařenišť nebo na výsevní záhony vyséváme pozdní košťáloviny, přímo na záhon pór, salát, salátovou řepu, ředkvičku, kopr, nebo hrách.
Začátkem měsíce vysazujeme již i otuženou sadbu salátu, raného květáku, raného zelí, kapusty a kedlubnů. Koncem měsíce vysazujeme sazenice cibule a celeru a některé letní košťáloviny. Dříve vyseté zeleniny do pařeniště nebo na záhony okopáváme a zaléváme.
Okrasná část zahrady
V dubnu se již můžeme kochat pestrobarevností cibulnatých rostlin a trvalek. V polovině měsíce můžeme vysazovat mečíky, jiřinky a choulostivější cibuloviny.
Duben je také vhodný k přesazování jehličnatých stromů a stálezelených rostlin.
Zahrádka se zkrátka probouzí a volá nás k práci. Ale myslím, že práce na zahrádce patří rozhodně k těm pracím, že kterých, i když jsme unaveni, jsme hezky unaveni... Nemyslíte? ;o)
Zdroj: Rukověť zahrádkáře, http://www.pelargonie.cz/
Nový komentář
Komentáře
na jarní zahradní práce si budu muset počkat, ale těším se už teď
Travičkááá zelenááá to je moje potěšení...Máme takovou kapesní zahrádečku, jako větší truhlík. A tak je práce na ní spíš radost než dřina. Touha mít tohle a tohle..je bohužel hned v zárodku omezovaná. Právě mi kvetou sněženky, bledule, krokusy, ladoňky, první tulipán,chystají se podléšky,narcisy a hyacinty. Tohle je opravdu krása, každý den je chodím pohladit. A v pařeništi už vylezly lístečky ředkviček. O víkendu jsem vyhrabala pruh trávy před domem (veřejné WC pro kolemjdoucí psy, brrr)a na procházce vyhlížela první kvítka v přírodě. Konečně podběly, zlaté deště, něžné první lístečky. JARO, HURÁ !
A o jedné "jarní práci" se tu nezmínila... Mám na zahradě psa, no ono je to spíš . Zrovna dnes si budu muset vzít rukavice a kýbl a jít posbírat ty hromádky hoven...
Jo jaro,to je paráda... .Zahrádku už taky dávám do kupy,akorát nevím jestli něco přežije...Náš má pocit,že nejlépe se sedí uprostřed záhonu tulipánů a narcisů,cesta jediná vede přes jahody...atd.Jinak truhlíky už mám taky nachystané,tak uvidíme.
Já už taky pracuju na zahradě.na .balkoně už mám asi 100paprik a 60 rajčat.
magginka: tak to přes noc přikrej igelitem. Já jsem to už všechno hodila ven akorát na tu noc to přikreju a je to ok.
Já už to na balkon o víkendu narvala všechno
elfos: nemám ani balkón
jaro je tu. Už je načase. Moc my chybí to hrabání se v záhonku, shrabování listí, sázení, přesazování...
:-) A nejen zahrádkám.... vůbec, celkově.
Zahrádku nemám, škoda. No, aspoň ten balkón.. a muškáty v truhlíkách už mi začínají pučet - zdá se, že zimování přežily.
Tož, všem...... zahrádkám :-) krásné probouzení.