O měsíci dubnu se říká, že dokáže proměnit zahrady v zázračný, barevný svět. Kdeco začíná pučet, klíčit, zelenat se....
Mezi květy můžeme už dokonce zahlédnout i první otužilé čmeláky, a pokud je skutečně teplo, vylétávají již i první včeličky. Zkrátka a dobře: Je duben a jaro je skutečně tu!

 

A víte, jaké zahradní práce na nás volají právě v dubnu? Málo jich zrovna není. Tak si připravte vhodné oblečení, obuv, rukavice a jdeme na to:

 

Začíná boj s plevelem
Duben je rozhodujícím měsícem, co se zaplevelení naší zahrádky týče. Musíme zlikvidovat časné a vytrvalé plevele, a to v hloubce i na povrchu záhonů. A věřte, že pečlivost se vyplatí. V pozdějších měsících už plevel totiž nebude tak sveřepý a úporný, což nám pochopitelně ušetří moře práce.

 

Ovocná zahrada
Duben je jako stvořený pro úpravu stromů. Věnujeme se především bujněji rostoucím stromům a málo rodícím.
Pozor: Peckoviny bychom však měli řezat až po odkvětu – na konci měsíce. Řezat peckoviny v době vegetačního klidu se nedoporučuje. Zásah do koruny stromu může být totiž provázen různými problémy (špatné zavalování řezných ran, dřevokaznými houbami, apod.).

 

Již v polovině měsíce se mohou začít objevovat první mšice – nejčastěji na mladých lístcích rybízů a angreštů. Je proto dobré již v tuto dobu ošetřit keře chemickou cestou.

 

Zeleninové záhony a pařeniště
Začátkem dubna můžeme začít vysévat tykvovitou zeleninu pro předpěstování za oknem nebo v pařeništi. Do studených pařenišť nebo na výsevní záhony vyséváme pozdní košťáloviny, přímo na záhon pór, salát, salátovou řepu, ředkvičku, kopr, nebo hrách.

Začátkem měsíce vysazujeme již i otuženou sadbu salátu, raného květáku, raného zelí, kapusty a kedlubnů. Koncem měsíce vysazujeme sazenice cibule a celeru a některé letní košťáloviny. Dříve vyseté zeleniny do pařeniště nebo na záhony okopáváme a zaléváme.

 

Okrasná část zahrady
V dubnu se již můžeme kochat pestrobarevností cibulnatých rostlin a trvalek. V polovině měsíce můžeme vysazovat mečíky, jiřinky a choulostivější cibuloviny.

Duben je také vhodný k přesazování jehličnatých stromů a stálezelených rostlin.

 

Zahrádka se zkrátka probouzí a volá nás k práci. Ale myslím, že práce na zahrádce patří rozhodně k těm pracím, že kterých, i když jsme unaveni, jsme hezky unaveni... Nemyslíte? ;o)

 

Zdroj: Rukověť zahrádkáře, http://www.pelargonie.cz/

 

 

Reklama