Minule jsme si pověděli něco o přesazování pokojových rostlin a pár základních věcí, které byste už měli mít hotové na vaší zahrádce. Dnes budeme pokračovat, opět s pomocí zahradnice Ivany Losertové.

"V dubnu je u nás velice nestálé, aprílové, počasí, takže práce na zahrádce musíme přizpůsobit aktuální potřebě. Někdy hodně prší, jindy zase naopak svítí sluníčko a je sucho. Proto musíme dbát především na to, aby semínka, rostlinky, keře a malé stromečky, které jsme zasadili, měli dostatek vláhy. Pokud je tedy sucho, musíme je dostatečně zalévat. Především zasetá semínka může nedostatek vláhy poznamenat natolik, že nám nevyklíčí."

Vyseváme ven bylinky.

Z časně kvetoucích cibulovin odstraníme zvadlé květy. Je to proto, že bez zvadlých květů působí rostliny upravenějším dojmem a neplýtvají svou energií na tvorbu semen.

Můžeme ven vysadit mladé sazenice hrachorů a také kosatce bez cibulek.

Osadíme závěsné košíky, nádoby a truhlíky pelargoniemi, ale pověsíme je zatím do prostor, kde jsou chráněny před mrazem a mají dostatek světla.

Duben je posledním měsícem, kdy můžeme účinně přihnojit pnoucí rostliny.

Pokud vlastníte skalku, je čas ji zbavit plevele a nahradit odumřelé rostlinky novými.

Co v dubnu s trávníkem?
"Pokud trávník teprve zakládáte, je nejvhodnější doba na zasetí nebo položení travního koberce právě nyní. Až vám nová tráva vyroste na výšku asi pěti centimetrů, je vhodné ji poprvé posekat. Dbejte ale na to, abyste měli dostatečně ostré nože na travní sekačce, jinak si trávu vytaháte z půdy i s kořínky.

U starších trávníků sečeme asi při výšce 3-4 cm. Je vhodné sečení opakovat asi jedenkrát týdně, pokud nemáte speciální odrůdu trávy, která roste velice pomalu. Čím častěji trávník sečete, tím bude hustější.

V tomto období je důležité také hnojení trávníku dusíkatým hnojivem, které dodá trávníku potřebné výživné látky. Jednou za sezonu, většinou na jaře nebo na podzim, je vhodné pohnojit trávník také draselným a fosfátovým hnojivem.
Pokud není příliš sucho, měli byste také aplikovat přípravky na hubení plevele. Aplikaci je většinou potřeba několikrát opakovat.

Máte-li na trávníku po zimě holé skvrny, měli byste je dosít nebo doplnit zelenými travnatými drny, které dobře zapravíme do půdy."

Hnojíme rebarboru.

Sejeme karotku. Semínka necháme jeden den předklíčit ve vlhkém a teplém písku.

Nezapomeňte si všechny rostliny, které sejete a sázíte, označit umělohmotnými štítky s názvem rostliny, abyste potom marně nepřemýšleli nad tím, co vám to leze z půdy.

Ve spolupráci se zahradnicí Ivanou Losertovou sestavila