Léto je časem, který snad miluje každý z nás. Je i časem, kdy se s radostí pracuje na zahradách, v této době nám starání se o naše životní prostory skýtá nejedno potěšení a tolik potřebný relax. Já se se svou novou zahradou zatím stále ještě seznamuji, a když se ráno podívám po mém kousku hlíny, cítím, jak mě ten prostor vybízí k  radostnému tvoření. :-) Jako by čekal, až mu vtisknu své vlastní kódy, až jej popíšu neviditelnými pradávnými hieroglyfy a pak se propojíme do jednoho, doufám, že harmonického celku. 

Jedna z mála věcí, která mi tu ovšem chybí, jsou stromy! Jsou sice všude okolo, ale asi jako náš prezident potřebuji s nimi mít osobní vztah. Dotýkat se jich, vnímat strukturu listů ve svých dlaních a povídat si s nimi. :-)

Při čištění tohoto mého prostoru jsem našla několik malinkých proutků dubu. Všechny jsem je s úctou k těmto výjimečným bytostem zasadila do větších květináčů a budu doufat, že jim najdu to správné místo a alespoň jeden vyroste.

dub

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Dub je stromem slunce, posvátný strom Brighidy a Dagdy. Keltští druidové až do současnosti pořádají své tajné slavnosti pouze v blízkosti dubu, tisu, jasanu nebo jiného posvátného stromu. Dub podle jejich magického učení symbolizuje hojnost, plodnost, dlouhověkost, ochranu a schopnost odolat bleskům duchovního uvědomění, zůstává vždy pevně zakořeněn v zemi. Dubové dřevo je také klasický materiál pro skruže, kouzelné hole a obřadní berly… Všechny části tohoto stromu mají dokonce ochrannou a léčivou moc. Také jeho plody přinášejí hojnost a úspěch jakémukoliv snažení. Staří Keltové je nosili s sebou pro štěstí. :-)

Plinius ve své době psal, že žaludy se pekly nebo sušily a mlely na mouku k přípravě chleba. Ceněné byly i jako krmivo pro prasata, jejichž maso se s tím dnešním ovšem nedá porovnat. 

Dub odjakživa ztělesňoval neskutečnou sílu, jako žádný jiný strom. Byl vždy uctíván jako významný magický strom, nejsvětější strom Keltů, který byl zasvěcen bohu hromu Thorovi. 

Podle druidského herbáře je dub bílý nejlepší pro vnitřní užití. Výtažek z vnitřní kůry nebo mladého listí před letním slunovratem se hodí pro výplachy a klystýry. Pomáhá i při vnitřních rektálních potížích, hemeroidech, bělotoku, nepravidelné menstruaci a krvi v moči. Užívá se vnitřně i na obklady na stažení křečových žil. Čaj sráží horečky, zastavuje průjmy a je vhodný i na omývání boláků. Denně lze bez problémů požít až 750 ml čaje. Jako kloktadlo léčí ústní boláky a bolení v krku. Jelikož má stahující účinky, zastavuje vnitřní krvácení. Dub sametový a dub červený se mohou používat zevně. Dub letní je vhodný pro vnitřní i vnější použití. Výtažek z dubových listů je vhodný k vyplachování při léčbě vaginálních infekcí. Listy se sbírají před letním slunovratem. Čaj z pupenů dubu významně prospívá játrům. Mast z kambia dubu léčí skvěle hemeroidy.

Přečtěte si také:

Reklama