Sedm cen udělených za nebezpečný zásah do soukromí českých občanů bylo vyhlášeno na včerejším předávání cen Big Brother Awards, které organizuje sdružení Iuridicum Remedium. Cenu za novou nebezpečnou technologii obdrželi provozovatelé českých lyžařských středisek za zavedení nového kontrolního systému.

Někteří provozovatelé lyžařských areálů přistoupili ve snaze bojovat proti přeprodávání permanentek a skipasů k zavedení nového odbavovacího a kontrolního systému. Jeho základní princip spočívá v tom, že poté co lyžař poprvé projede turniketem, zaznamená se jeho výška a podoba. Při každém dalším průjezdu počítač či jeho obsluha vyhodnotí, zda například dospělý nepoužívá dětský lístek, a porovná i fotografii obličeje s reálnou podobou.

V případě, že by jeden ze dvou sledovaných údajů nesouhlasil, systém permanentku či skipas bez náhrady zablokuje. Podle vedoucího právní poradny časopisu dTest a jednoho z porotců Big Brother Awards Lukáše Zeleného se týká jediná výjimka rodičů: „Pokud rodiče provozovatelům nahlásí, že se o skipas budou dělit v rámci hlídání dětí, systém jim průchod umožní.“

Čeští provozovatelé lyžařských areálů se inspirovali v zahraničí, zejména v Rakousku, kde již v roce 2009 tento systém zavedl areál Sternstein a později i areál Hochficht. V České republice byl tento systém zaveden například na lanovce na Černou Horu v Jánských Lázních, v lyžařském areálu Klínovec či v Rokytnici nad Jizerou.

„Tento systém si anticenu rozhodně zaslouží. Považujeme jej za nebezpečný, neboť dochází ke shromažďování identifikačních údajů návštěvníků lyžařských areálů, tedy nejenom jejich výšky a podoby, ale také údajů o doprovázení dětí a propojení těchto osob,“ říká Lukáš Zelený a dodává: „Dochází tak k jasnému upřednostnění tržních zájmů provozovatelů lyžařských areálů před osobnostními právy fyzických osob. Lyžaři jsou navíc obvykle informováni pouze o tom, že odbavovací systém je vybaven kamerami; jakým způsobem je s jejich osobními údaji nakládáno, se už ovšem nedozví.“

„Systém na kontrolu lyžařů je příkladem pronikání slídilských technologií do dalších oblastí našeho života. Je zřejmé, že kontrola v lyžařských střediscích podle ohlasů vadí mnoha lidem. Jediným efektivním způsobem jak tomu bránit, je dát to jasně najevo i provozovatelům středisek,“ poznamenává Jan Vobořil z občanského sdružení Iuridicum Remedium. „Pokud tuto nespokojenost nepocítí na tržbách, čekají nás možná příští zimu další nemilá překvapení,“ dodává.


Poradenská linkačasopisu dTest– 299 149 009 – je v provozu každýpracovní denod 9do 17hodin aspotřebitelé naní mohoukonzultovat s právními poradci časopisu dTestnejrůznější spotřebitelské problémy, a toza cenuběžného tarifu volání. Odsvého spuštění v roce 2010této možnosti využily jižtisíce spotřebitelů aporadenská linkačasopisu dTestse takstala prvnía nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhusetkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST,založeno v roce 1992,je vydavatelem časopisu dTest. Najeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých aobjektivních testůvýrobků, varování před nebezpečnými azdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele aposilují jejich postavení vůčiprodávajícím adalší radySdružení jesoučástí mezinárodní organizace International Consumer Research andTesting (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Reklama