Daleká cesta květiny
Už jste se nejspíš někdy pozastavili nad tím, že květinářství nabízí celoročně nepřeberné množství květin – skoro jako by jim pomáhalo dvanáct pohádkových měsíčků. Skutečnost je bohužel o něco méně poetická. Květiny jsou často letecky dováženy z Afriky či daleké Jižní Ameriky.

Dlouhá cesta, kterou musí květiny urazit, než se dostanou na pulty květinářství, se tak podepisuje na jejich (dnes tolik diskutované) uhlíkové stopě. Pokud tedy chcete přispět svou troškou do mlýna, neexistuje lepší řešení než jednoduše kupovat sezónní květiny, u kterých máte jistotu, že pochází z Evropy. V následujících řádcích si představíme květiny, které je nejvhodnější kupovat během jednotlivých ročních období.

pr.jpg
Foto: Pixabay/anastation999

Jaro ve jménu tulipánů
Když se řekne jaro, každému z nás se bezpodmínečně vybaví rozkvetlé keře a květy všech barev. Je tedy zřejmé, že jaro je obdobím, kdy o sezónní květiny nebude nouze. V tomto ročním období nemusíte při nákupu květin nijak dlouho zvažovat, zda jsou právě v sezóně.

Pokud však chcete dát své mamince na MDŽ květinu, která je samotným ztělesněním jara, skvělou volnou bude svěží kytice tulipánů. Nejen, že díky nepřebernému množství barevných variant se vždy trefíte do vkusu obdarované, ale také nádherně voní. Mezi další jarní květiny patří například hyacinty či půvabné irisy.

Slunečnice jako ztělesnění léta
Pokud máte v okruhu přátel či rodiny ženu, která slaví narozeniny v létě, máte na výběr z opravdu nezměrného množství sezónních květin. Začátkem června můžete oslavenkyni potěšit například nádhernými pivoňkami.

Pokud se vydáte do květinářství v průběhu prázdnin, zvažte nákup kytice se slunečnicemi, které kvetou od konce června do září, a jejichž jasně žlutá barva je ztělesněním horkého léta. Pokud žlutá není nic pro vás, vsaďte například na modré hortenzie.

A přichází podzim
A je to tady – podzim plný šustění zlátnoucího listí a suchých trav. Proč tedy útulnou atmosféru podzimních měsíců nevyužít i při výběru kytice, ať už se jedná o dárek či domácí výzdobu? V podzimní kytici udělají parádu například jiřinky, gerbery či chryzantémy.

Jestli patříte mezi zručnější jedince a na vázání kytic si troufáte sami, můžete je doplnit třeba právě podzimním listím. A pokud jste krásnou podzimní kyticí byla naopak podarována vy, uvadlé květiny nevyhazujte a zkuste si je podle našeho návodu usušit.

V zimě nic nekvete… anebo ano?
Možná si klepete na čelo, že v zimě přece není v sezóně žádná květina. Ano, to máte možná pravdu, ale kdo říká, že musí jít vždy o květiny řezané? Ať už hledáte vhodnou kytici na vánoční stůl či jako dárek na únorového Valentýna, můžete vsadit například na růže či lilie, které v domácím prostředí kvetou i v zimě.

Pokud přece jen stojíte o sezónní řezané květiny, začátkem zimy kvete například několik odrůd chryzantémy. A na závěr nezbývá než dodat, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala – pokud se přeci jen rozhodnete koupit květinu, která zrovna v sezóně není, vězte, že svět (ani ekologická rovnováha) se kvůli jednomu nákupu nezboří.

Reklama