Uznávám, že je ten titulek ode mne trochu podpásovka. Jsem přece v rubrice Styl. Ale nechám vás ještě chvilku hádat. Každé z nás se povaluje v kabelkách, v koupelně nebo v šuplících. Přihořívá! Kdysi sloužil jako zbraň proti vším, a pak kvůli němu málem vyhynuli sloni a želvy. Hoří! Je to hřeben!

Docela obyčejná věc, která se dá pořídit za pár šupů, a když ji ztratíte, koupíte si novou. Ještě před sto lety byl ale hřeben nebo kartáč na vlasy luxusním dárkem. Když chtěl ctitel dát najevo svou přízeň, koupil vám sadu česadel. V 19. století byl nejoblíbenějším svatebním darem právě kartáč, hřeben a zrcátko. Rukojeti se vyráběly ze stříbra, vzácných dřev a slonoviny. Hřeben je jeden z nejstarších nástrojů lidstva. Staří Peršané ho používali ne proto, že by měli zacuchané vlasy, ale česání je zbavovalo nepříjemných parazitů. Oblíbený byl například kartáč z dikobrazích ostnů. Kde tito tvorové nežili, museli si lidé vystačit s úlomky ze zvířecích žeber.

Mimochodem, kartáč přišel na svět mnohem později. Svazky zvířecích štětin se používaly jen jako štětce na malování. Později se zjistilo, že se tento nástroj dá využívat i na uhlazování a rozčesávání kadeří. Neví se přesně, kdo přišel na to provrtat dřevo a protáhnout dírkami svazky štětin, ale tento geniální nástroj znali už staří Římané. I tehdy hřebeny a kartáče sloužily jako účinná zbraň proti vším, blechám, plísním a dalším nepříjemnostem. Říkáte si fuj? Ano, fuj. Protože si lidé kartáče navzájem půjčovali, a tím se zvířátka přenášela dál a dál. Dlouho se totiž věřilo, že se vlasy nemusí mýt. Ještě na počátku 20. století, považte, byla spousta lidí přesvědčena, že mytí vlasům škodí. Stačí je prý jen pročesávat, a tím hygiena hasla.

Dnes už tomu naštěstí lidé nevěří a hřebenů a kartáčů na vlasy je přehršle. A sloni se želvami mohou být v klidu (zatím), protože se česadla vyrábějí z umělých hmot. I když i dnes kadeřníci doporučují, abyste si kštici pročesávali kartáči z kančích štětin. Zařídí vám prý vyšší kvalitu vlasů víc než nejdražší šampon a kondicionér. Kančí štětiny totiž masírují pokožku, a tím podporují tvorbu mazu, který se rozčeše po celé délce vlasů. Výsledkem je lesklá a pružná kštice.


Co vy na to?
Hřeben nebo kartáč?
Nebo používáte jen prsty?
Půjčujete si hřebeny - máte jeden pro celou rodinu?
Byla jste majitelkou vlasových zvířátek?