řepa

Tak jsem se po vánočním mlsání rozhodla. A stáhla s sebou i svého manžela. Držíme dietu. Začali jsme hned po vánočních a novoročních svátcích a nechali si poradit. Stravujeme se podle Antonie Mačingové. Nejde o klasickou drastickou dietu, ale spíš očistnou kúru, která řadě lidí pomohla i se zdravotními problémy.

První týden je krutý – zelenina, zelenina a zelenina. V knížce, kterou Mačingová vydala, jsou přesné jídelníčky, rozpisy a recepty. V plánu najdete přesně určenou snídani, oběd a večeři. Mezi těmito jídly se musí hodně pít. Na dopolední svačinku si můžete dát ovoce, na odpolední zeleninu. Ideální je, když se řídíte výběrem potravin podle své krevní skupiny. Důležité je, že hlady nikdo netrpí.

Dieta je výborná pro lidi, kteří mají chuť po svátcích odlehčit a dodat svému tělu vitaminovou bombu. Postupně, v několika týdenních krocích, by vás měla naučit správné stravovací návyky a doporučit vhodné jídlo. Po třech týdnech se cítím lehčí, plná energie a netrápí mě žádné choutky na sladké hříšnosti. Můj muž to má stejně. A také nám splasknulo břicho. :-)

Samozřejmostí je, že pokud berete jídelníček podle Mačingové jako jednorázovou dietu, nemůžete po měsíci švihnout knížkou do rohu, naložit si na talíř půl kila bůčku s knedlíkem a zelím a nacpat se k prasknutí. Chce to i následně dále nad jídlem přemýšlet. Hřešit je lidské, tak si klidně občas dopřejte pochoutky, které nejsou až tak zdravé. Ale s mírou. Už jsem asi někdy použila větu, která se mi velice líbila na kurzu mého oblíbeného Zdeňka Pohlreicha.

Neexistují nezdravé potraviny, ale pouze nezdravá množství. :-)

Jedno z jídel, které jsme si opravdu oblíbili, tak je variace na klasický boršč. Jde o zeleninovou variantu, bez masa a vývaru. Boršč patřil mezi jídla, o kterých jsem si myslela, že je nemám ráda. Ani vlastně nevím proč. Jeho vegetariánská varianta mě však přesvědčila o opaku. Recept z knihy jsem si maličko přizpůsobila, dá se říct, že zjednodušila, ale základní myšlenka zůstala.

boršč

Suroviny

2 červené cibule
2 mrkve
2 petržele
1 střední celer
4 střední červené řepy
200 ml rajského protlaku
sůl a pepř
olivový olej

Postup

Hrnec rozehřejeme na plotně. Na dno nalijeme trochu oleje, na kterém osmahneme cibuli nakrájenou na středně velké kousky. Po chvíli, asi po třech minutách, přidáme na maličké kostičky nakrájenou mrkev, celer a petržel. Mícháme a lehce osmahneme. Poté zalijeme vodou a rajským protlakem, tak aby byla zelenina ponořená. Ochutíme solí a pepřem.

Vaříme asi dvacet minut, za občasného promíchání. Přidáme kostičky řepy, kterou jsme si předem upekli nebo uvařili. Jak na to? Podívejte se do našeho staršího článku o řepě. Já mám raději řepu pečenou, má mnohem zajímavější chuť. Můžete jich upéct plnou troubu a potom je skladovat v lednici.

S řepou potom boršč už jen prohřejeme, asi pět minut a můžeme podávat.

Výborný je ozdobený trochou balkánského sýra.

Od klasického boršče se liší hlavně tím, že v něm není žádné maso a neobsahuje masový vývar. I do zeleninové varianty však můžete přidat třeba zelí a pár kapek octa. Prostě si ho dochutit přesně tak, jak vám bude chutnat.

Dobrou chuť přeje elly.

Reklama