hlad

Teď nemám na mysli nějakou protestní akci nebo drastický způsob hubnutí, ale půst za účelem tělesné i duševní očisty. Půst patří do kultury všech národů. Dodržují ho křesťané, muslimové, buddhisté i hinduisté a jeho cílem, je načerpat novou energii, pročistit tělo a osvěžit ducha.

Prošla jsem si obdobím, kdy jsem byla posedlá makrobiotikou, jógou a zdravým životním stylem. A samozřejmě jsem si vyzkoušela půst. Ne že bych držela týden hladovku, ale tři dny jsem to vydržela a musím uznat, že to bylo docela osvěžující.

Člověk si připadá nejen lehčí, ale i mnohem vnímavější a kupodivu aktivnější.

Je to tím, že dopřejete oddychový čas svým střevům - hlavnímu sídlu obranného systému. Ten pak napumpuje do vašeho organismu novou energii a tělo vám bude lépe fungovat. Důležité je během půstu hodně pít, a to nejméně tři litry tekutin denně. Během kúry byste měli být v klidu, to znamená, že si ho můžete naordinovat třeba na víkend.

Připadá vám to scestné? Vždyť o víkendu si chceme většinou dopřát.

No tak dobře. Slevím. Udělejte to jako náš vegetariánský kolega Jakub. Ten drží půst každé pondělí a určitě se po něm zkusím opičit a vyzkouším si to znova.

Je na sebe přísný a nesleví ani o píď, takže se kvůli němu občas odkládají případné narozeninové oslavy s chlebíčkovými hody na jiný den.

Takový krátkodobý půst nemůže zdravému člověku ublížit, ale znám i extrém. Jedna moje kamarádka držela půst dokonce čtyřicet dní a pila jenom bylinné čaje. Údajně se tak vyléčila z rakoviny. Nikdy jsem to s ní podrobně neprobírala a přiznám se, že jsem okolo ní spíš chodila po špičkách, protože mi takové řešení nepřipadalo právě rozumné.

Držela jste někdy půst? Co vám to přineslo? Jak dlouho jste to vydržela?

Reklama