Teď nemám na mysli nějakou protestní akci nebo drastický způsob hubnutí, ale půst za účelem tělesné i duševní očisty. Vydržela jsem to tři dny a musím uznat, že to bylo docela osvěžující. Člověk si připadá nejen lehčí, ale i mnohem vnímavější.

hladovka

Dokonce bych řekla, že mu to i lépe myslí a zbystří se smysly. Jako by nás jídlo a hlavně jeho trávení zbytečně rozptylovalo a zatěžovalo.

Kupodivu jsem se necítila ani unavená, naopak, měla jsem spoustu energie a připadala si až hyperaktivní. Odtud možná pramení to, že hladoví lidé jsou podráždění a vzteklí. Na někoho to holt působí jinak.

Hladovka se ale nedá držet kdykoliv. Potřebujete se na ni alespoň trochu připravit. Jeden den se nacpat a druhý den hladovět, by vám nemuselo zrovna přijít k duhu. K půstu potřebujete i relativní klid, žádnou fyzickou námahu, takže je nejlepší naordinovat si ho na víkend. Někomu to možná přijde scestné, protože o víkendu si většina  z nás naopak dopřává. Vydatně papá a nezřízeně bumbá.  

Po takovém víkendu by malá hladovečka prospěla každému, ale v pondělí se jde do práce a držet v tu dobu půst mi nepřijde zrovna rozumné. Ale i to je individuální. Třeba můj vegetariánský kolega Jakub drží půst každé pondělí a nezdá se, že by mu to nějak vadilo.

V době půstu musíte hodně pít, samozřejmě ne žádný alkohol nebo sladké nápoje. Nejlépe čistou vodu, nebo nějaký bylinkový čaj, či zředěné zeleninové nebo ovocné šťávy. Kdo na sebe nechce být až moc přísný, může si dopřát i zeleninový vývar.

Důležitý je i přechod z hladovky na „normální“ stravu. Nemůžete si dát hned vepřo-knedlo-zelo nebo „smažák“. Chce to začít jen opravdu pozvolně. Třeba vařenou rýží, ovesnou kaší nebo dušenou zeleninou.

Přeji vám hodně silné vůle a zkuste alespoň jeden den!

Čtěte také

Reklama