Podle starého Keltského kalendáře se právě nacházíme v měsíci Anaganitos, měsíci  znamení vrby ( Saille ) v Tmavé polovině roku období svátku  Imbolc/ Oimelag. 

herbImbolc je podle našich dávných předků svátek nových začátků. Bývá přiřazen k době Hromnic a jeho období končí jarní rovnodenností Kelty nazývané Meán Earraigh.
Pro toto období byly  moudrými druidy  mimo  různých zvyklostí a tradic určeny i bylinky, které měly v tomto čase své místo a nejlepší využití.  
Druidský herbář uvádí možnosti využití bylinek nejen pro tělesné, ale uvádí i užití v magickém světě. Ať sušené nebo čerstvé, mágové jim připisují zajímavé využití.

První bylinkou tohoto období je andělika lékařská. 

Andělika lékařská:   

K očištění místa se v daném prostoru rozhází listy anděliky. Přidaná do kadidla urychluje uzdravení. Listy lze kouřit v bylinných tabákových směsích.

Bazalka pravá:

Utišuje partnerské hádky a bývá užívána pro přičarování lásky. Přitahuje peníze a přináší štěstí do nového domova. Používá se při vymýtání a do rituálních lázní.
K zajištění věrnosti se doporučuje poprášit srdeční oblast bazalkovým práškem. Vůně bazalky přináší štěstí do domu a ochrání člověka v davu.

Violka vonná:  

Věnec z fialek obecně odstraňuje bolest hlavy, přináší spánek a utišuje hněv. Z fialek, levandule, jabloňových květů, řebříčku a růží se vaří nápoj lásky. List ochraňuje před zlem všeho druhu. 

Kosatec různobarevný: 

Květy kosatce umí vzbuzovat moudrost, víru a odvahu, očišťují místo. Kosatec je klasickou bylinou ženského božstva, posvátné Iris, bohyně duhy, Junony a planety Venuše.

Myrhovník pravý: 

Je také bylinou ženského božstva, patří do sféry Měsíce a je posvátnou bylinou Isis. Pálení myrhy přináší mír, uzdravení,  konsekraci a požehnání. Myrha také pomáhá při kontemplaci a meditaci.

Ostružiník křovitý:

Listy a plody ostružiníku posvátné Brighidiny byliny přivolávají bohatství a zdraví. Je to rostlina bohyně a náleží do sféry Venuše.

Podběl obecný:

Sponnc je galské jméno pro podběl. Je také posvátnou rostlinou bohyně Brighid. Podběl, bylina Venuše, je užívána pro přičarování ztracené lásky a znovunastolení míru.

Vavřín: 

Pálí se k uvedení do transu. Je to solární bylina, proto její pálení přináší světlo a očišťuje dům.

Vlaštovičník větší:

Přináší radost a zbavuje deprese. Je dobré ho mít u sebe, aby se člověk vyhnul nástrahám a byl ochráněn.

Vratič obecný:

Vratičem se kdysi balzamovala mrtvá těla,  je  tudíž znám jako bylina dlouhověkosti a nesmrtelnosti.

Vřes obecný: 

Bílý vřes přináší štěstí a toho, kdo ho má u sebe, ochraňuje. Pro přivolání deště se namočí vřes a kapradí do vody a pokropí okolí.      

Takže už víte, že štěstí vám přinese vřes. Pokud vám nějaký zbyl na zahrádce nebo v truhlíku z podzimu, kdy byla jeho sezóna, určitě jej využijte. 
Věříte na taková kouzla, na moc bylinek?
Napište nám o tom!

Reklama