Vybrat si rýži pro ten či onen pokrm není jen otázkou vaší momentální nálady. Do každého se hodí jiný druh. Dlouhozrnná rýže (6 až 8 mm) bývá sušší, a tedy skvělá jako příloha. Středně dlouhá zrna (5 až 6 mm) jsou už lepivější a měkčí, takže z nich můžete připravit například španělskou paellu. Krátkozrnná nebo také kulatozrnná rýže se snadněji a rychleji rozvaří, takže ji využijete k vykouzlení krémových rizot.

Co ale čekat od jednotlivých odrůd rýže nebo od způsobu její úpravy při zpracování? Neliší se od sebe jen vlastnostmi při vaření, tvarem, velikostí nebo barvou, ale také obsahem živin i chutí.

ric.jpg
Foto: Shutterstock

Bílá (leštěná)

Tento název rýže hovoří o způsobu jejího zpracování, nikoli o druhu. Libovolná rýže je oloupána a navíc broušena (leštěna), takže na ní nezůstane ani gram povrchové vrstvy nebo klíček. Takto upravená zrna mají delší trvanlivost, ale také nižší obsah pro tělo důležitých látek.

Parboiled

Pokud chcete rýži, která se jen tak nerozvaří ani nelepí, pak je tohle správná volba. A co víc, na rozdíl od bílé (leštěné) rýže vám dodá větší porci vlákniny, vitaminů a minerálů. Ty si uchovává díky speciální úpravě. Pomocí tlaku páry se živiny uvolní z vnějších vrstev neloupaného zrna a zapraví se do jeho středu. Povrch zrna následně ztvrdne a dojde k přeměně škrobů. Díky tomu zůstane sypká a je rychle vařená.

Arborio

Krátká a oválná zrna se řadí mezi rýže kulatozrnné. Díky vysokému obsahu škrobu po uvaření velmi lepí a brzy připomíná kaši. Jenže vnitřek zrna zůstává i tak pevný. Je ideální k přípravě mléčné rýže nebo pravých italských krémových rizot. Však odtud také pochází. Pěstuje se v Lombardii u města Arborio.

Carnaroli

Ani v tomto případě nesáhnete při přípravě krémového rizota vedle. Naopak. Její o něco větší a delší zrna do sebe ochotně absorbují potřebnou vodu, ale prý je prakticky nelze zcela rozvařit. Ponechávají si příjemnou pevnost. Patří k nejkvalitnějším druhům rýže a je mezi nimi přezdívána královnou, přestože jde o druh s nižšími výnosy zrn. Takže není divu, že si za ni připlatíte.

Vialone Nano

Středně jemná kulatá rýže vznikla křížením dvou odrůd a je pro ni charakteristická „perla“ ze škrobu uprostřed zrna. Rýže je velmi lahodná a bývá považována za tu nejkvalitnější. Skvěle vstřebá chuť vývaru i dalších surovin, takže se opět hodí na rizoto.

Basmati

Poznávacím znamením jsou dlouhá, štíhlá zrna, jemná chuť a oříškové aroma. V Indii a Pákistánu pěstovaná rýže je k dostání v neloupané i leštěné formě. Při vaření spotřebuje méně vody, je brzy hotová a na talíři je krásně kyprá a sypká, nelepí. Je skvělá jako přílohová rýže do omáček.

Jasmínová

Když ji někde vaří nebo dusí, okamžitě to poznáte po čichu. Tahle thajská pochoutka má květinovou vůni, ale i chuť. Odtud také její název. Je o něco lepivější než její kolegyně basmati. Ale stejně jako ona se výborně hodí do omáček, k ne příliš výrazným masům i zelenině.

Bhútánská

Tato rýže, která má po uvaření světle růžovou barvu, je pěstována ve vysoké nadmořské výšce v himálajském pohoří na území Bhútánu. Má jemnou ořechovou vůni a spoustu cenných látek. Musí se déle vařit.

Natural

Jak už název naznačuje, jde o přírodní rýži bez svrchních plev, která ale nebyla zcela zbavena povrchové vrstvy ani klíčku. Právě v tam se nachází spousta živin, jako jsou vitaminy, minerály, vláknina a nenasycené mastné kyseliny. Má hnědou barvu a chutná po oříšcích. Jen ji musíte déle vařit, protože je tužší.

Červená

Nebyla loupána ani broušena, takže má pevnou slupku. Díky té obsahuje nejvíc cenných látek. Po uvaření zůstává křupavá a má sladce oříškovou vůni. Její další výhodou je i to, že zůstane chutná třeba i dva dny po uvaření. S tím si ale musíte dát na čas.

Indiánská

Říká se jí také divoká rýže, protože z botanického hlediska mezi klasické druhy této plodiny nepatří. Jde o semena severoamerické vodní trávy. Díky tomu má nižší obsah tuku i sacharidů. Zrnka jsou tvrdší, takže je třeba nejprve je namočit a pak déle vařit. Je ale dražší, protože se sklízí ručně.

Zdroj informací: dTest, Bezpečnost potravin, tisková zpráva Košík

Čtěte také: