Smalt jako povrch
Smalt se stále hojně vyskytuje v našich domácnostech. I v dnešní moderní době máme doma či na chalupě různé smaltované výrobky. Mezi ně velmi často patří například vana, sprchový kout, dvouvařič či sporák, o které je třeba se starat.
Smalt je sklo komplikovaného chemického složení, které je upraveno tak, aby jeho výsledné fyzikální a chemické vlastnosti umožnily jeho natavení na kov. Vznikne tak celistvý ochranný povlak.
Zajímavá je také historie tohoto povrchu. Postup smaltování kovů byl znám a používán již ve starověkých zemích Dálného východu (Japonsko, Indie, Čína) a v Egyptě. Smaltování se používalo především jako zdobicí prvek na špercích.
Výraznější zlom v použití smaltu nastal v období Byzance, kdy se jím zalévaly reliéfy vytepané v kovu (tzv. vlévaný smalt). V tomto období technika smaltování pronikla do Evropy (5. až 7. století n. l.)
Nejstarší použití techniky smaltování v naší zemi je na Českých korunovačních klenotech (Svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II.
Použití smaltu na železo (na šedou litinu) je datováno od počátku 19. století. Smaltování oceli se na našem území začalo používat asi kolem roku 1850. Nanášel se nejprve štětcem, poté poléváním a mnohem později stříkáním. První smaltéřské suroviny byly jedovaté, protože obsahovaly olovo.
Od konce 19. století je smaltovaná cedule symbolem solidnosti, elegance a stálosti na trhu. Díky jedinečné odolnosti si po desetiletí zachovává původní vzhled. U většiny lidí tak v dnešní době vyvolává vzpomínku na období, kdy obchodníci lpěli na ověřených hodnotách a dobrém jménu firmy.
Smalt v koupelně
Mnoho z nás má doma ještě dnes různé výrobky opatřené smaltovaným povrchem, ať už jde o vany, sprchové kouty nebo různorodé vybavení chalup. Třeba tolik oblíbené smaltované lavóry. I když přežily mnoho let, je nutné o ně vhodně pečovat.
Na hodně odolnou špínu doporučujeme použít Cif Cream s mikročásticemi, který svými abrazivními složkami účinně odstraní špínu a obnoví bílou barvu koupelnového vybavení. Zároveň je ke všem povrchům šetrný.
Smalt v kuchyni
V dnešní moderní kuchyni se už moc často s povrchy z tohoto materiálu nesetkáváme. I když do vybavení starších bytů stále patří smaltovaný dřez, v poslední době jsou často nahrazovány dřezy nerezovými. Ti z vás, kteří ho doma mají, tak jistě ví, jak je smaltovaný dřez náročný na údržbu a jak je snadné ho poškrábat. Používáním prostředku Cif Cream s mikročásticemi zajistíme i smaltovanému dřezu delší životnost a zbavíte se různých nečistot, které se usazují na povrchu.
S nečistotami na smaltovaném povrchu se velmi často potýkáme při čištění starších sporáků a vařičů. V dnešní době sice při nákupu vařiče do domácnosti sáhneme spíše po moderní sklokeramické desce, ale smaltované sporáky jsou stále oblíbené. Smalt ale nemusí být jen levnější alternativou k moderní sklokeramické desce, častokrát jsou smaltované sporáky krásnými (a drahými) designováni kousky do kuchyně fajnšmekra. Tento trend je patrný třeba ve Velké Británii, kde jsou tyto retro sporáky velmi oblíbené.
Sklokeramika jako povrch
Sklokeramika je z hlediska designu i praktického upotřebení (pozn.: je třeba ekologičtější) velmi moderní. Sporák s horkovzdušnou troubou a sklokeramickou deskou je dnes často náhradou za starý elektrický či plynový sporák a vestavěná trouba se sklokeramickou deskou je stále více rozšířenější.
Tyto materiály, jak je zjevné z názvu, sdílejí mnoho vlastností jak se sklem, tak i s keramikou. Při výrobě se totiž tvarují jako sklo, ale nechají se také zkrystalizovat (upéct) působením vysokých teplot. Varné desky ze sklokeramiky snesou obrovský žár i teplotní rozdíly. Nejsou v nich žádné póry, které by mohly způsobit popraskání. Mechanicky je sk
Prvními krůčky k dnešním moderním sklokeramickým materiálům podnikli vědci Carl a Roderich Weissovi, Otto Schott a Ernst Abbé, v Německu na konci 19. století. V jejich laboratoři vznikly první kousky nádobí z tzv. varného skla (známé jenské sklo).
Po 2. světové válce pokračoval vývoj nových materiálů. Konečně v roce 1968 spatřil světlo světa první sklokeramický výrobek, tehdy byl však ještě určen coby zrcadlo do špičkového astronomického dalekohledu.
V roce 1972 si sklokeramika konečně nachází cestu i do domácností, vznikají první sklokeramické varné desky.
V dalších desetiletích prošly varné desky dalším vývojem, jehož vrcholem je tzv. indukční varná deska.
Na zašlou mastnotu použijte Cif odmašťovač s výtažky z pomerančového extraktu, který je velmi účinný a krásně voní. Přípravek nastříkejte na povrch, nechte několik minut působit a setřete vlhkým hadříkem. Cif odmašťovač můžete použít na všechny druhy kuchyňských povrchů.
Více na www.cif.cz
Nový komentář
Komentáře
Curbes v toalete (asi z trubek), jak na to?
Cif pouzivam temer ve vsech variantach a jsem moc spokojena.
Ten Cif power cream je super, umyje a nenechává po sobě "píseček"
. Cif odmašťovač mi teda dost smrdí
.
Bože, s tím úklidem se ale nadělá
Meander: Já jsem si teď kdovíproč myslela, že jsem u článku o klimakteriu a říkám si "co blbne, tak brzy?"
používám real a savo
Na tohle téma mám doma velmi tlustou učebnici.
jo, a na dřevo pronto...po vzoru mé maminky. Sice nevím, jak velké to má účinky páč podlahu s pomocí lupy nestuduju, ale dělá se s tím skvěle a hezky voní
Věrulinka, Jupíí: Taky na všechno Jar, jinak co se týče koupelny, dlažeb, obkladů, spárů, záchodu atd. tak domestos - testovala jsem kde co, ale s tímhle produktem jsem max. spokojená
Zbytečně drahé pomůcky nepožívám.Pouze jar a Savo
na koupelnu a WC.
Zdá se , že onehdá SOS hledám hospodyni, společnici, vychovatelku, řidičku a pečovatelku mělo úspěch. Zdá se, že ten zázrak má zmatky v površích , místo aby to všechno vzala Jarem :-))
A Cif je hnusnej , jednou jsme ho koupila, moc nefungoval