Smalt jako povrch

Smalt se stále hojně vyskytuje v našich domácnostech. I v dnešní moderní době máme doma či na chalupě různé smaltované výrobky. Mezi ně velmi často patří například vana, sprchový kout, dvouvařič či sporák, o které je třeba se starat.

 

Smalt je sklo komplikovaného chemického složení, které je upraveno tak, aby jeho výsledné fyzikální a chemické vlastnosti umožnily jeho natavení na kov. Vznikne tak celistvý ochranný povlak.

 

Zajímavá je také historie tohoto povrchu. Postup smaltování kovů byl znám a používán již ve starověkých zemích Dálného východu (Japonsko, Indie, Čína) a v Egyptě. Smaltování se používalo především jako zdobicí prvek na špercích.

 

Výraznější zlom v použití smaltu nastal v období Byzance, kdy se jím zalévaly reliéfy vytepané v kovu (tzv. vlévaný smalt). V tomto období technika smaltování pronikla do Evropy (5. až 7. století n. l.)

 

Nejstarší použití techniky smaltování v naší zemi je na Českých korunovačních klenotech (Svatováclavská koruna) a na kříži Přemysla Otakara II.

 

Použití smaltu na železo (na šedou litinu) je datováno od počátku 19. století. Smaltování oceli se na našem území začalo používat asi kolem roku 1850. Nanášel se nejprve štětcem, poté poléváním a mnohem později stříkáním. První smaltéřské suroviny byly jedovaté, protože obsahovaly olovo.

 

Od konce 19. století je smaltovaná cedule symbolem solidnosti, elegance a stálosti na trhu. Díky jedinečné odolnosti si po desetiletí zachovává původní vzhled. U většiny lidí tak v dnešní době vyvolává vzpomínku na období, kdy obchodníci lpěli na ověřených hodnotách a dobrém jménu firmy.

Smalt v koupelně
Mnoho z nás má doma ještě dnes různé výrobky opatřené smaltovaným povrchem, ať už jde o vany, sprchové kouty nebo různorodé vybavení chalup. Třeba tolik oblíbené smaltované lavóry. I když přežily mnoho let, je nutné o ně vhodně pečovat.

Náš pomocník Cif Power Cream Koupelna je ideálním prostředkem pro úklid, a to nejen smaltovaných povrchů. Jeho použití v koupelně je mnohoúčelové. Vyčistíte s ním porcelánové umyvadlo, plastové poličky, obklady i vanu a sprchový kout. Prostředek nastříkejte na povrch, nechte chvíli působit a poté setřete mokrým hadříkem nebo houbičkou.

Na hodně odolnou špínu doporučujeme použít Cif Cream s mikročásticemi, který svými abrazivními složkami účinně odstraní špínu a obnoví bílou barvu koupelnového vybavení. Zároveň je ke všem povrchům šetrný.

Smalt v kuchyni
V dnešní moderní kuchyni se už moc často s povrchy z tohoto materiálu nesetkáváme. I když do vybavení starších bytů stále patří smaltovaný dřez, v poslední době jsou často nahrazovány dřezy nerezovými. Ti z vás, kteří ho doma mají, tak jistě ví, jak je smaltovaný dřez náročný na údržbu a jak je snadné ho poškrábat. Používáním prostředku Cif Cream s mikročásticemi zajistíme i smaltovanému dřezu delší životnost a zbavíte se různých nečistot, které se usazují na povrchu. 

S nečistotami na smaltovaném povrchu se velmi často potýkáme při čištění starších sporáků a vařičů. V dnešní době sice při nákupu vařiče do domácnosti sáhneme spíše po moderní sklokeramické desce, ale smaltované sporáky jsou stále oblíbené. Smalt ale nemusí být jen levnější alternativou k moderní sklokeramické desce, častokrát jsou smaltované sporáky krásnými (a drahými) designováni kousky do kuchyně fajnšmekra. Tento trend je patrný třeba ve Velké Británii, kde jsou tyto retro sporáky velmi oblíbené.

Sklokeramika jako povrch
Sklokeramika je z hlediska designu i praktického upotřebení (pozn.: je třeba ekologičtější) velmi moderní. Sporák s horkovzdušnou troubou a sklokeramickou deskou je dnes často náhradou za starý elektrický či plynový sporák a vestavěná trouba se sklokeramickou deskou je stále více rozšířenější.

Tyto materiály, jak je zjevné z názvu, sdílejí mnoho vlastností jak se sklem, tak i s keramikou. Při výrobě se totiž tvarují jako sklo, ale nechají se také zkrystalizovat (upéct) působením vysokých teplot. Varné desky ze sklokeramiky snesou obrovský žár i teplotní rozdíly. Nejsou v nich žádné póry, které by mohly způsobit popraskání. Mechanicky je sklokeramika velmi odolná – odolá i teplotám kolem 1000 °C. Zároveň má jen malou teplotní vodivost, takže se o ni jen tak nespálíte. Sklokeramiku lze také vytvořit téměř průhlednou, takže pro ohřev se dá použít třeba infračervené světlo. 

 

Prvními krůčky k dnešním moderním sklokeramickým materiálům podnikli vědci Carl a Roderich  Weissovi, Otto Schott a Ernst Abbé,  v Německu na konci 19. století. V jejich laboratoři vznikly první kousky nádobí z tzv. varného skla (známé jenské sklo).

 

Po 2. světové válce pokračoval vývoj nových materiálů. Konečně v roce 1968 spatřil světlo světa první sklokeramický výrobek, tehdy byl však ještě určen coby zrcadlo do špičkového astronomického dalekohledu.

 

V roce 1972 si sklokeramika konečně nachází cestu i do domácností, vznikají první sklokeramické varné desky.

 

V dalších desetiletích prošly varné desky dalším vývojem, jehož vrcholem je tzv. indukční varná deska. 

 

Připečené zbytky potravin a odolnou špínu ze sklokeramické varné desky bezpečně odstraníte přípravkem Cif Cream. Obsahuje miliony mikročástic, které díky technologii proniknou přímo do skvrn. Svou jemnou strukturou varnou desku nepoškrábe a přitom dokonale vyčistí. Přípravek naneste na vychladlou varnou desku a hadříkem otřete zbytky připáleného mléka, omáčky, mastnoty, nebo jiných nečistot. Nakonec povrch otřete mokrým hadříkem. Při používání sklokeramické desky dávejte velký pozor při vaření potravin s velkým obsahem cukru (povidla a podobně), protože pokud taková potravina na varné desce přischne, může vážně poškodit její povrch. I s touto nečistotou vám dobře pomůže Cif Cream.

 

Na zašlou mastnotu použijte Cif odmašťovač s výtažky z pomerančového extraktu, který je velmi účinný a krásně voní. Přípravek nastříkejte na povrch, nechte několik minut působit a setřete vlhkým hadříkem. Cif odmašťovač můžete použít na všechny druhy kuchyňských povrchů.

 

 

Více na www.cif.cz

Reklama