Z toho důvodu někteří rodiče malých dětí lpí na jazykové přípravě už od mateřské školky. Není tak náhodou, že česko-anglických školek přibývá, a rozhodně se nenechte zmást představou, že by byly jen pro děti z bilingvních rodin. Naopak! V raném věku jsou malé děti tzv. jako houby, což znamená, že do sebe nasávají mateřský jazyk, kterým na ně mluví rodiče, širší rodina i personál školky. A stejně přirozeně to zvládnou i s dalším jazykem.

Pokud nejste bilingvní rodina, můžete využít zmiňovanou speciální školku. Ovšem připravte se na to, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, protože půjde o školku soukromou. V takovém případě se ceny pohybují v řádech tisíců korun měsíčně, a to si mnohé rodiny nemohou dovolit. Jak tedy s dětmi druhý jazyk trénovat, a to třeba i v případě, že ho sami neumíme?

Začněte už v předškolkovém věku

Co se týká načasování, pak nikdy není příliš brzy. Ano, už na kojence má smysl mluvit i druhým jazykem. Právě v tu dobu do sebe nasává umění řeči.

Velmi důležité je si na začátku říct, že dítě potřebuje s druhým jazykem přijít do kontaktu každý den. Bohatě stačí třeba 5 nebo 10 minut, kdy bude při plné pozornosti, než ho jednou týdně zavézt někam „na kroužek“. Umíte-li mluvit jazykem, který chcete, aby vaše dítko ovládalo, pak si udělejte společný rituál. V obrázkové knížce pojmenovávejte věci druhým jazykem. Rozhodně nezapomeňte, že opakování je matkou moudrovsti.


Pro děti ve školkovém věku jsou vhodnou volbou speciální hry. Pobavte se třeba u anglického/německého atd. pexesa. A nezapomeňte si společně každý obrázek nahlas pojmenovat (nebojte se, že byste některé slůvko nemuseli vědět, bývají na jednotlivých kartách napsaná i s výslovností). Dítě si díky spojení slovíčka s obrázkem pojmy snáze zapamatuje.

Zkuste také zapátrat, zda v okolí nemáte maminku ze zahraničí s podobně starými dětmi. Dost možná je kvůli jazykové bariéře osamělá a přivítá, že si může s vámi popovídat, zatímco dětičky si při hraní s komunikací jistě poradí.

Neumíte jiným jazykem než mateřským?

A není to škoda? Navíc kdo jiný než váš malý brouček může být lepším hnacím motorem k tomu, abyste se jazyk naučila? Začít můžete v těhotenství, později všechny znalosti, jako když najdete.

Necítíte-li se na to, pak se poptejte ostatních maminek, s nimiž se často potkáváte na hřišti. Můžete klidně vytvořit skupinku, která se bude setkávat pravidelně párkrát do týdne. Za hezkého počasí na dece rozložené na trávníku, za ošklivého u některé z vás doma. Ta, která ovládá cizí jazyk, ať předříkává dětské říkanky. Třeba tu, v níž se ukazují části těla. Jindy může použít obrázky, které pojmenuje.

V případě výuky vám pomůžou také moderní technologie. Pouštějte cizojazyčná dětská výuková videa, písničky a hry. V knihovně by vám pak neměly chybět knížky, které si děti „čtou“ pomocí elektronické tužky.

Trénujte, učte se, ale hlavně se bavte.

Reklama