Jak rychle odbouráváme alkohol?

Lidstvo zatím nevynalezlo žádný vědecky ověřený recept na rychlejší odbourávání alkoholu, přestože pár „zaručených tipů“ mezi konzumenty koluje. Nehledě na kávu, vitamin C, sprchu či procházku na čerstvém vzduchu, tělo si alkohol likviduje svým tempem a postupně - v závislosti na mnoha faktorech. Patří k nim především:

  • Pohlaví – ženské tělo odbourává alkohol o 20 až 40 % pomaleji. Zatímco 60 kilogramů vážící žena kompletně odbourá dvanáctistupňové pivo za přibližně 3 hodiny a 10 minut, osmdesátikilové mužské tělo si s ním poradí za hodinu a tři čtvrtě.
  • Hmotnost – čím štíhlejší člověk, tím delší čas na odbourávání alkoholu.
  • Věk – mladý organismus si s likvidací alkoholu v těle poradí o něco rychleji.
  • Aktuální fyzický stav – jestliže jdete popíjet zdraví, vyspalí a fit, bude mít tělo k odbourávání alkoholu více sil.
  • Strava – plný žaludek, zvláště pokud jde o tučné a mastné pokrmy, zpomaluje zvyšování hladiny alkoholu v těle, tak rychle se neopijete.
  • Etnikum – některým národnostem, například řadě Asiatů, chybí dostatek enzymu alkoholdehydrogenázy, proto alkohol odbourávají velmi problematicky.

Takže zatímco někdo bude spalovat alkohol poměrně rychle, jinému v krvi vydrží klidně desítky hodin – v závislosti na druhu množství nápojů, které zkonzumoval.

auto.jpg

Zdroj foto: Shutterstock

Co je zbytkový alkohol?

Nazývá se tak alkohol, který v těle přetrvává ještě nějaký čas poté, co máme pocit, že už jsme zcela střízliví. A ačkoli nás to nenapadne, stále ještě nás negativně ovlivňuje. Podle údajů Policie ČR je pravděpodobnost dopravní nehody u řidiče, který má v krvi od 0,3 do 0,9 promile alkoholu, sedmkrát vyšší. Při hladině alkoholu nad 1,5 promile je riziko vyšší dokonce 128krát než u střízlivého řidiče. Proto bychom za volant rozhodně usedat neměli.

„Pro policii je alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a „čerstvým“. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku. Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá pětasedmdesátikilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku,“ upozorňují policisté z Krajského ředitelství Královehradeckého kraje.
Kolik alkoholu v našem těle koluje, to si lze ověřit na některé z alkoholových kalkulaček, které jsou k dispozici na internetu. Je ale třeba počítat s tím, že výsledek je pouze orientační. Tak například podle výpočtů na stránkách www.zakruta.cz platí, že:

  • pokud 60 kilogramů vážící žena vypije za noc (od 20 hodin do 04 hodin do rána) jednu láhev šampaňského (0,7 l), bude plně střízlivá až v 09:37. Pokud ale zvládne v daném čase láhve dvě, zcela vystřízliví až večer ve 22:15, tedy po 18 hodinách a 15 minutách.

Jak jsme v opilosti nebezpeční svému okolí?

0,2 až 0,5 promile: Růst sebevědomí, horší odhad vzdálenosti i rychlosti, přeceňování vlastních schopností. Prokazatelně z testů vyplývá, že nižší schopnost řídit vozidlo, motocykl ale i bicykl se projevují u většiny lidí už po dávce 10 g alkoholu, což je adekvátní půl litru 10stupňového piva. To zvýší hladinu alkoholu na 0,2 až 0,3 promile.

0,5 až 0,8 promile: Charakteristickým rysem je výrazné prodlužování reakčních časů. Neboli člověk reaguje opožděně na situace ať už vyhýbacím manévrem, brzděním a podobně. Snižuje se soustředění, stejně jako vnímání barev například na semaforu, a to včetně červené. U motorkářů a cyklistů se začíná projevovat porucha rovnováhy, což je pro jezdce velmi nebezpečné.

0,8 až 1,2 promile: Na jedné straně se ještě více prodlužují reakční časy člověka a z druhé strany roste zbrklost. Nekritičnost k vlastnímu řízení přerůstá až v bezohlednost. Začíná se projevovat tak zvané „tunelové vidění“, kdy při pohledu zdánlivě miznou okraje zorného pole. Jakoby oči vymazaly objekty a osoby na okrajích zorného pole, tedy vpravo a vlevo na krajích. 

Nad 1,2 promile: Problémy se soustředěním se na řízení, jízdu, což přechází až v dezorientaci člověka. Pomalé reakce se spojují s hrubými chybami při řízení. Tedy jak s manuálním ovládáním volantu, pedálů, páček, tak chápáním situace na vozovce, což vede k značně vysokému riziku zavinění dopravní nehody. 

Zdroj informací: Ústřední automotoklub České republiky (ÚAMK)

Jaký postih za řízení v opilosti hrozí?

  • Do 0,3 promile jde o přestupek, kdy pokuta čítá 2 500 až 20 000 Kč. Sice neobdržíte trestné body v rámci bodového systému, ale dostanete zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok​.
  • Od 0,3 do 1 promile půjde (pravděpodobně) o přestupek s pokutou od 2 500 do 20 000 Kč a 7 trestnými body v rámci bodového systému. Čeká vás i zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok.
  • Při více než 1 promile už jde o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky s podmíněným či nepodmíněným trestem až 1 rok vězení (3 roky vězení, způsobíte-li jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku, případně jiný závažný následek). Pojí se s tím i 7 trestných bodů a pokuta 25 000 až 50 000 Kč. Samozřejmostí je pak zákaz řízení na 1 až 2 roky.
  • Existuje ještě termín "spodní hladina", která je součtem možné fyziologické hladiny alkoholu a chyby měřicího přístroje. Její hodnota je 0,24 promile, také pokud nadýcháte tuto nebo nižší hodnotu, pak vás bude čekat po chvíli ještě kontrolní měření. Jestliže nebude ani ten vyšší, nemusíte se obávat sankce. Jinak by tomu ale bylo v případě, že byste se k předchozí konzumaci alkoholu přiznali.

Pokud odmítnete dechovou zkoušku, inkasujete 7 trestných bodů, pokutu 25 000 až 50 000 Kč a zákaz řízení na 1 až 2 roky.

Zdroj informací: Policie ČR, Krajské ředitelství Královehradeckého kraje PČR, Ústřední automotoklub České republiky (ÚAMK), Zákruta – Alkoholová kalkulačka, Portál řidiče