b1.jpg

Trailový běh, přespolní běh, horský běh - všechny tyto druhy běhu mají jedno společné - provozují se mimo asfaltové cesty a silnice. Je to skvělá forma rekreace a trávení volného času. Volí ji ti, kteří hledají intenzivní pohyb a kontakt s přírodou. Trailový běh je skvělou volbou pro začátek vašeho dobrodružství s tímto sportem, ale také často velmi zajímavou alternativou pro lidi, které klasický běh po asfaltu jednoduše nudí. Lesní cesty a horské stezky umožňují mnohem různorodější trénink a jsou zajímavou alternativou klasických běžeckých tras.

Běhání v přírodě a zejména v horách se rozhodně liší od běhu po rovině. S většími výškovými rozdíly se charakter úsilí rozhodně mění. Velmi vysokou intenzitu v běhu do kopce a stoupáních je na rovinatém terénu prostě nemožné zopakovat. Při běhu z kopce je naopak velmi důležitá technika. Jedná se o jeden z prvků běhu, který je pro začátečníky nejobtížnější zvládnout. Běhání v terénu vyžaduje řádnou přípravu, pokud jde o obuv a další příslušenství. V současné době má většina předních běžeckých značek, včetně těch nejnovějších, jako je Altra, širokou nabídku trailové běžecké obuvi, oblečení a doplňků.

Lze ve městě trénovat terénní a horský běh? Do jisté míry ano. Stačí najít pár kopců s vyšlapanými cestičkami v blízkém parku a zažijete alespoň náhražku běhu v horách. Skutečný běh v horském terénu samozřejmě nic nenahradí. Schopnost trénovat dlouhé běhy do kopce a především dynamické sběhy lze správně trénovat pouze na horských stezkách. Na druhou stranu, pokud běháte v terénu pro radost nebo pokud vám vyhovuje spíše přespolní běh, a ne nutně horský běh, jistě ve svém okolí najdete spoustu možností, jak si běhání mimo asfalt užít jako nikdy předtím.

b2.jpg

Správné boty
Příslušenství na trailový běh se od toho na klasický běhu mírně liší. Největší rozdíly jsou patrné u běžeckých bot. Je to proto, že se musí vyrovnat s měnícími se podmínkami na trase. Nejdůležitější změny v designu obuvi jsou patrné na první pohled. Především je svršek běžeckých bot na běh v terénu lépe chráněn proti poškození než u klasické běžecké obuvi. Další výztuhy, obvykle z pryže nebo speciální pěny, se používají jak na špičce, tak na zadní části boty. Podrážka se navíc výrazně liší. Podrážka terénní běžecké obuvi má velmi silný vzorek, který si dobře poradí s pískem, kameny, trávou nebo blátem. Stojí však za zmínku, že pokud běháte ve velmi náročném terénu, můžete si vybrat běžecké boty dámské s podrážkou přizpůsobenou konkrétnímu typu terénu. Pro začátek však postačí model s univerzálním vzorkem, který zajistí dobrou trakci na většině cest. Taková univerzální obuv vám umožní zjistit, v jakém terénu rádi běháte, a pak si můžete koupit další pár bot s ohledem na své oblíbené trasy.

V současné době existuje mnoho značek, které se specializují na design a výrobu bot na běh v terénu. Mnohé z nich mají jedinečná řešení, která ještě více zefektivňují běh po stezkách nebo horských trasách, jako například kultovní Hoka, která vzala trh útokem představením své vlastní konstrukce podrážky. Návrháři tohoto výrobce se zaměřili především na tlumení. Svědčí o tom neobvyklá podrážka, kterou je vybavena většina modelů obuvi tohoto výrobce. Mimořádně propracovaný panel pod patou nabízí úroveň tlumení nárazů, která nemá u jiné obuvi obdoby, a zároveň poskytuje dostatečnou stabilitu. Přestože pánské a dámské běžecké boty této značky vypadají na první pohled trochu zvláštně, toto řešení musí fungovat. Výrobce si rychle získal významný podíl na běžeckém trhu a řešení, které propagoval, lze nyní nalézt v botách mnoha dalších předních běžeckých značek.

b3.jpg

Ostatní vybavení
Nejdůležitější je obuv, ale při trailovém běhu se hodí i několik dalších součástí vybavení. Jednou z nich je běžecká vesta, která se nejčastěji spojuje s běháním na dlouhé tratě. Jedná se vlastně o specializovaný batoh, který má podobu dobře padnoucí vesty. Je vyroben z velmi lehkých a pružných materiálů. To vše proto, aby v něm uložená zavazadla nepřekážela při běhu. Klasický batoh vám bude při každém kroku poskakovat na zádech, zatímco běžecká vesta se bude pohybovat s vámi. Toto vybavení se skvěle hodí na dlouhé závody, ale také na tréninky nebo běžecké výlety, zejména do hor. Umožní vám vzít si s sebou trochu více vybavení, například bundu pro případ změny počasí nebo něco k jídlu a pití. Nepostradatelným doplňkem běžeckého batohu jsou měkké láhve. Jedná se o flexibilní láhve na vodu, které se snadno vejdou do malých kapes v běžecké vestě. Dalším vybavením, které je specifické pro horský běh, jsou běžecké hole. Používají se pouze při dlouhých bězích do kopce a umožňují dosáhnout vrcholu ještě rychleji, navíc zapojují ruce.

Přestože většina běžeckých obchodů zavádí do svého sortimentu terénní běžeckou obuv, zaměřuje se spíše na běh po asfaltu nebo na běžeckých pásech. Pokud vás zajímá pouze terén, vyplatí se podívat se na nabídku outdoorových obchodů, které mají velmi často ucelený sortiment takového vybavení a nabízejí jak vhodnou obuv a oblečení, tak i veškeré potřebné doplňky. Důležité je, že v dobrém obchodě s vybavením na horský běh je vždy v nabídce několik špičkových značek, takže si můžeme vybrat ty nejpohodlnější boty nebo dokonce barevně sladit své oblečení. Široká nabídka modelů znamená, že snadno najdeme ty správné modely, ať už s běžeckým dobrodružstvím teprve začínáme, nebo hledáme velmi pokročilé, špičkové výrobky, které používají profesionálové.

Zdroj fotek: Pixabay

Reklama