Noční prohlídky stříbrného dolu v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře 2., 9., 16., 23. a 30. 8. 
Vypravíte se po stopách kutnohorských havířů, kteří v podzemí dolovali stříbro, a to v neobvyklou, noční hodinu. Prohlídka začíná na nádvoří Hrádku, kde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování a prohlédnete si starý těžební stroj trejv. Oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 35 metrů pod zemí, dozvíte se informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Následně si v hornické osadě vlastnoručně vyrazíte na památku pražský groš. 

Let It Roll, letiště Milovice 3.–5. 8. 
Let It Roll 2023 je hudební festival, na kterém každoročně vystupují stovky českých i zahraničních DJs včetně těch největších jmen aktuální Drum & Bassové scény. Stage jsou rok od roku hezčí a hlasitější, dechberoucí opening shows výpravnější, doprovodný program nabitější. Během tří festivalových nocí letos na letišti v Milovicích vystoupí SHY FX, Chase & Status, Camo & Krooked, Andy C, Aktive a další interpreti.

Týnecký střep, hrad Týnec nad Sázavou 5. 8.

Týnecký střep se každoročně pořádají v areálu hradu Týnec nad Sázavou. Těšit se můžete na středověkou hudbu, zbraně a katapulty, dobová řemesla, pohádky, sokolnické a šermířské ukázky a koncert skupiny Pozdní sběr. Chybět nebudou ani dětská divadelní představení, oblékání do zbroje, dobová věštírna, prohlídky hradu, věže a expozic muzea. 

64bfb2b795400image.jpg
Foto: Shutterstock

Porcinkule v Zásmukách a pouťové trhy 5.–6. 8. 
Historie města Zásmuky, které bylo vždy spjato s rodem Šternberků a je rodištěm hudebního skladatele Františka Kmocha, se píše od roku 1285. Nejvýznamnější dochovanou dominantou raného baroka je Františkánský klášter a kostel Stigmatizace sv. Františka, který je každoročně místem konání Zásmucké porcinkule. Tu doprovodí pouťové trhy na Komenského náměstí, kde budou čekat pouťové atrakce, prodejní stánky a občerstvení.

The Weekend v Praze! 6. 8.
Kanadský zpěvák žánrů současného R&B a indie R&B vystoupí v neděli 6. 8. 2023 od 20:00 na Letišti Praha Letňany. Těšit se můžete na neskutečný hudební zážitek.

In vino Hostivice, Husovo náměstí, Hostivice 11.–12. 8. 
Tématem 9. ročníku festivalu In vino Hostivice bude jako každý rok vinný košt, kde se představí na dvě desítky renomovaných vinařství z českých, moravských i zahraničních měst. Degustace bude spojena s gastronomickou exkurzí a chybět nebude ani zábava s dobrou muzikou.

64bfb42d3e5feimage.jpg
Foto: Shutterstock

Dny lidové architektury Středočeského kraje, Hornické muzeum Příbram 12. 8. 
Tématem 7. ročníku akce věnované lidovému stavitelství jsou selské i vrchnostenské špýchary a sýpky Středočeského kraje. Po celý den budou probíhat ukázky historických řemesel a v budově Špejcharu bude možné navštívit muzeum hasičstva Podbrdského regionu, muzeum seker Emila Kuchaře, expozici věnovanou Hvožďansku a výstavu o špýcharech v kraji. Chybět nebude ani řemeslné tržiště, zábavné dobové atrakce pro děti, hudba a občerstvení.

Maxim RESURRECCION v Galerie 1 v Praze 1. 8.–26. 8.
Dne 1.8. 2023 od 18:00 v Galerii 1 ve Štěpánské ulici v Praze začíná výstava s názvem RESURRECCION česko-amerického malíře Maxima Havlíčka, který tvoří pod svým uměleckým jménem MAXIM. Zde veřejnosti poprvé představí nejnovější obrazy. Součástí výstavy bude videomapping na speciální obraz Ploom, zvukový podkres od skladatele Karla Havlíčka, Maximova dvojčete. Ten se postará také o živý hudební doprovod v průběhu vernisáže, která se koná 1. srpna od 18 hodin. Prodejní výstavu Resurrection bude možné navštívit až do 26. srpna. Vstup je zdarma.

Historické slavnosti v Kolíně 12. 8. 
Již 11. historické slavnosti se uskuteční od 10 do 18 hodin v lesoparku na Kmochově ostrově. Letošní ročník je věnován osobě Marie Terezie a výročí 280 let od korunovace na českou královnu. Z těchto důvodů zde bude vystavena replika české, svatováclavské koruny a několik dalších skvostů z doby vlády Marie Terezie. Dostaví se nejen sama císařovna, ale i její hosté. Nebude chybět slavný Fanfár Tulipán, stylová hudba, dobové tance, historický šerm, exotičtí hadi, ražba mincí nebo výstava bankovek. Proběhne i ukázka pečení vojenského chleba komisárku, pečeného v pojízdné pekárně nebo ukázky děl z doby bitvy u Kolína (1757). Návštěvníci si mohou prohlédnout i výstavu zbraní a uniforem ve vojenském táboře z 18. století.

64bfb3cac921bimage.jpg
Foto: Shutterstock

Letní kino na Myšlíně, Mnichovice 12., 26. 8. 
Poznejte atmosféru letního promítání – sice bez polstrovaných sedaček velkých multiplexů, ale na louce na vlastní piknikové dece s přáteli a rodinou kolem sebe. V sobotu 12. srpna uvidíte americké drama Babylon a v sobotu 26. srpna je na programu český film Banger. Promítá se na velkém plátně každých 14 dní po celé léto. 

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi 19. 8. 
Vypravte se do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budete péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Skanzenem projde dožínkový průvod a u sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec. Průvod budou doprovázet pěvci s hudebním doprovodem.

64bfb30fc2f18image.jpg
Foto: SSCR

Noir film festival, hrad Český Štenberk 24.–27. 8. 
Noir Film Festival je každoroční přehlídkou filmu noir, specifického fenoménu světové kinematografie, který bývá rozličně označován za samostatný žánr, historický cyklus nebo vizuální styl. Již po jedenácté se tento rok uskuteční unikátní žánrová přehlídka zasvěcená právě tomuto fenoménu. Na hradě Český Šternberk diváci uvidí klasická, méně známá či u nás dosud neuvedená díla filmové historie. Pestrý program mimo jiné představí americké filmy Gustava Machatého, Huga Haase či Ivana Passera.

Tóny sladké Francie, kaple sv. Anny, Panenské Břežany 25. 8. 
Zaposlouchejte se do tónů barokních francouzských autorů v podání LYRA DA CAMERA v kapli sv. Anny Panenské Břežany. LYRA DA CAMERA je komorním sdružením hudebníků, kteří se zaměřují na interpretaci převážně barokní a klasicistní komorní hudby 17. a 18. století. Představí se Jitka Navrátilová – cembalo, Johana Rosická – soprán, Kateřina Chudobová – flétny, Bledar Zajmi – violoncello.

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu, Kudy z nudy, Ploom X