Uhynulého psa, kočku, králíka, morče či želvu je nutno dopravit do nejbližší veterinární ordinace. Každá ordinace je vybavena kafilerním boxem k uskladnění těl uhynulých či utracených zvířat a patří to k základnímu hygienickému standardu veterinárních zařízení. Při utracení či úhynu zvířete v ordinaci je veterinární lékař povinen se o kadaver postarat. Uhyne-li např. velký pes doma v bytě a majitel nemá možnost ho převést do ordinace, je nutno zavolat kafilerní službu, která přijede a kadaver odveze. Telefonní číslo je k dispozici u každého veterináře.
Mrtvá těla zvířat se odváží do asanačního ústavu, kde se déle dále zpracovávají na ekologicky a zdravotně nezávadný substrát, který se bezpečně ukládá.
Pohřbít svého zvířecího miláčka volně na zahradě se nesmí. Pokud se ovšem nejedná o 80ti kilogramovou dogu lze toto s přimhouřením obou očí obejít. Nesmí to zásadně být v městské zástavbě a ve vilových čtvrtích. Nejvhodnější je chata či chalupa. Pozor, hrob nesmí být blízko zdroje pitné vody a měl by být minimálně 50cm hluboký. Většinou si chovatelé na vlastních pozemcích pohřbívají drobná domácí zvířata, kočky a malé psy.
Od jara roku 98 se pro chovatele z Prahy a okolí, kteří nechtějí aby jejich miláček skončil po smrti v kafilerním boxu, naskytla ojedinělá možnost - první skutečný psí hřbitov v ČR. Zařízení je oficiálně schválené a povolené veterinární i hygienickou službou. Nachází se v Praze 8.

MVDr. Michal Čáp