"Drtič kuchyňských odpadků je neocenitelný pomocník v každé kuchyni. Vyprodukujete díky němu méně odpadu, odbouráte nelibý pach, který se někdy line z odpadkových košů, a v neposlední řadě zabráníte množení bakterií a hmyzu."
Kam se drtič umisťuje?
"Zavěšuje se pod dřezovou výlevku. Průměr otvoru musí být 92 mm. Většina prodejců nabízí v ceně drtiče i jeho odbornou montáž, v níž je zahrnuto i případné zvětšování otvoru ve dřezu. Pokud ale máte doma zručného domácího kutila, zvládne zabudování drtiče i on, není na tom nic složitého.
Drtič musí být připojen na standardní rozvod elektrického proudu 230 V."
Drtiče odpadků mají antikorozní úpravu a základní prvky z nerezu, luxusnější mají celý drticí systém z nerezového materiálu. Motor má příkon 370 až 750 W, nejiskří, neruší televizi či rádio.
Pokud drtič jede naprázdno, je jeho hlučnost přibližně srovnatelná s hlučností kompresoru lednice, při drcení tvrdších materiálů je hlučný asi jako mixér.
Jak funguje?
"Jeho ovládání je jednoduché. Nejdříve si pustíte dostatečně silný proud studené vody, zapnete drtič a potom vhazujete odpadky do výlevky dřezu. V drticí komoře je odpad rozdrcený na drobné částečky velikosti písku a poté je vyplaven do kanalizace.
Pokud drtíte tvrdší odpadky, jako jsou například kosti nebo pecky, tak zároveň pečujete o své potrubí, které je tímto rozmělněným materiálem obrušováno a pročišťováno.
Důležité je opravdu pracovat se studenou vodou, která sráží tuky z potravin a odplavuje je. Kdybyste použili teplou vodu, usazoval by se tuk na stěnách odpadních trubek."
Co můžeme drtit: zbytky ovoce, zeleniny, jídla, kávovou sedlinu, kosti, vaječné a ořechové skořápky, slupky z brambor, nedopalky z cigaret, papírové ubrousky a kapesníky, čajové sáčky a papírové filtry z překapávačů na kávu...
Co nemůžeme drtit: kov, sklo, kameny, alobal, plasty, korek, provázky, velké kosti, drátěnky, mycí houbičky.
Jak je to s bezpečností při používání drtiče?
"Používat drtič odpadků je zcela bezpečné. Vaše ruka se nijak nemůže dostat do styku s drticím mechanismem. Odpadky vhazujeme do výlevky, popřípadě je seškrabujeme do výlevky stěrkou na nádobí.
Pokud do drtiče vhodíme něco, co nemáme, ten se při přetížení zastaví a vy z něj můžete nevhodný předmět odstranit. Samozřejmě po vypnutí vypínače."
Spotřeba vody: asi 3 % z celkové spotřeby v domácnosti (cca 4 l za den)
Spotřeba elektřiny: za měsíc asi jako klasická stowattová žárovka za hodinu
Ceny drtičů se pohybují od necelých šesti tisíc korun až po necelých dvacetčtyři tisíc. Cena je závislá na velikosti, výkonnosti a také výrobci drtiče.
Záruka bývá 3 až 8 let, životnost potom 15 i více let při správné denním užívání.
"Možná se vám bude zdát cena poměrně vysoká, ale když se zamyslíte nad pohodlím, které vám drtič odpadků přinese a nad tím o kolik odpadků méně skončí v koši..."
Nový komentář
Komentáře
Ťapina:
Lucimo:
Seš můj člověk. Sice jsem ještě s drtičem neměla tu čest, ale dovedu si představit, že bych dělala přesně to samý
Neznám ekologické ani ekonomické aspekty drtičů, ale je to strašná sranda!
Když jsme hlídali tetě dům a v něm i drtič, pořád jsem hledala čím bych ho "nakrmila"...
¨Můj chytrý manžel vám vzkazuje, že ekologicky jsou drtiče zcela nezávadné a o nic horší než kompostéry. Rozdrcený odpad je ekologicky nezávadný a za krátkou dobu se úplně rozpadne
Simi: Mě by právě ekologické zhodnocení drtičů od odborníků docela zajímalo. Drtič mi přijde docela zajímavý, ale s těmi ekologickými aspekty fakt nevím (spotřeba vody, problém sedimentů z čističek a tak). A docela by mne zajímalo i něco víc o těch kompostérech - zatím mi přestava kompostéru na panelákovém balkóně přijde silně ujetá, ale možná je to proto, že o nich nic nevím ...
My máme 48 m2 kousek od centra Prahy. Jsme tu tři a pes. Opravdu kompostovat nebudu, leda že by se nám to vešlo na postel místo nás
ValinaK: Já bych ráda ochraňovala a třídíme kde to jde ...
, ale balkón opravdu nemám, ani kousek zahrádečky, máme klasický přízemní činžákový byt 60 m2 a to je vše ... Takže co je lepší hodit do popelnice nebo drtit (zatím nedrtím ...)?
JK: jestli máš balkon - není problém. Kompostéry se dají koupit v různých velikostech. Kompost se dá využít i na pokojové a balkonové rostliny, nebo můžeš obdarovat nějakého zahrádkáře
. Myslím, že v nějakém "kutilském" pořadu v TV dávali návod na domácí kompostér a kompost využívali na ty kytičky.... To víš, že nasypat bordel do drtiče je pohodlnější a rychlejší, ale ochrana přír. prostředí začíná přesně u takových maličkostí
ValinaK: Jaký je rozdíl mezi hozemí na kompost a nasypáním do drtiče - myslím pokud jde o přístup ke spotřebovávání - nějak mi to nedochází
No a o problémech kompostování v činžáku (stejné platí i pro panelák) se už zmínila JK
medved: Mně na skorákách z vajec a kostech z kuřete nebo šlupkách z okurek nepřijde nic nehygienickýho, že bych to nedala do dřezu (akorát ty vajgly, ale to u nás nehrozí, a posmrkaný papírový kapesníky - ty podle mne patří od nosu rovnou do koše) .
ValinaK: a jak kompostovat v Praze v činžáku? A dál využít? My speciální kontejnery na bioodpad nemáme - jen klasika - sklo, papír, plasty - a u dětí ve škole kontejner na baterie ...
ja jsem tak nejak myslela, ze drtic je samostatna masina bez napojeni na drez...tak nejak mi prijde nehygienicke hazet odpadky do drezu, kde pak meju nadobi
a navic, souhlasim s valinou...at zije kompostace...takhle se akorat zbavujeme odpadu, ktere jsou ekologicky nejmene problematicke
kompostujte - drcení naučí člověka akorát bez přemýšlení spotřebovávat a vyhazovat....
Aja: Já právě ani nevím, jak taková čistička funguje. Nedávno bylo cosi o drtičích myslím v Ptákovi Loskutákovi a tak jsme nad tím doma přemýšleli. Jak se v čističkách likviduje organický odpad?
JanaV, to je přece odpad organického původu...
Můj "drtič" se jmenuje Bublina a je to
a vyšla mě na pouhých 2000 Kč. Je ale multifunkční
Taky nám vytírá pod postelí
JanaVi: Také si myslím, že když mám zahrádku, tak je drtič zbytečný. Kuchyňský odpad - různé slupky, čaje apod jde na kompost nebo do komposteru. Proč ještě zahlcovat kanalizaci a žumpu. Jinak koš vynáším každý den, takže žádné puchy v kuchyni nemám.
Asi bych drtič odpadků nevyužila - zbytky dávám králíkům, slepicím, kočkám, morčatům a na kompost.
Moc by mi ale zajímalo, jak se potom tento odpad likviduje v čističkách odpadních vod ? Jestli je to moc nezatěžuje.
Snad od konce roku si konečně začnu užívat pohodlí s drtičem.
.
Drtič odpadků bych brala...a zařídí se mi i nové stoupačky v celým baráku?