Drtič odpadků je pomocník, který v našich kuchyních ještě pořád není příliš obvyklý. První výkonný likvidátor kuchyňského odpadu byl zkonstruován asi před šedesáti lety v USA. A Pavel Janovský, výrobce kuchyní, jej doporučuje do každé kuchyně.

"Drtič kuchyňských odpadků je neocenitelný pomocník v každé kuchyni. Vyprodukujete díky němu méně odpadu, odbouráte nelibý pach, který se někdy line z odpadkových košů, a v neposlední řadě zabráníte množení bakterií a hmyzu."

Kam se drtič umisťuje?
"Zavěšuje se pod dřezovou výlevku. Průměr otvoru musí být 92 mm. Většina prodejců nabízí v ceně drtiče i jeho odbornou montáž, v níž je zahrnuto i případné zvětšování otvoru ve dřezu. Pokud ale máte doma zručného domácího kutila, zvládne zabudování drtiče i on, není na tom nic složitého.
Drtič musí být připojen na standardní rozvod elektrického proudu 230 V."

Drtiče odpadků mají antikorozní úpravu a základní prvky z nerezu, luxusnější mají celý drticí systém z nerezového materiálu. Motor má příkon 370 až 750 W, nejiskří, neruší televizi či rádio.
Pokud drtič jede naprázdno, je jeho hlučnost přibližně srovnatelná s hlučností kompresoru lednice, při drcení tvrdších materiálů je hlučný asi jako mixér.

Jak funguje?
"Jeho ovládání je jednoduché. Nejdříve si pustíte dostatečně silný proud studené vody, zapnete drtič a potom vhazujete odpadky do výlevky dřezu. V drticí komoře je odpad rozdrcený na drobné částečky velikosti písku a poté je vyplaven do kanalizace.
Pokud drtíte tvrdší odpadky, jako jsou například kosti nebo pecky, tak zároveň pečujete o své potrubí, které je tímto rozmělněným materiálem obrušováno a pročišťováno.
Důležité je opravdu pracovat se studenou vodou, která sráží tuky z potravin a odplavuje je. Kdybyste použili teplou vodu, usazoval by se tuk na stěnách odpadních trubek."

Co můžeme drtit: zbytky ovoce, zeleniny, jídla, kávovou sedlinu, kosti, vaječné a ořechové skořápky, slupky z brambor, nedopalky z cigaret, papírové ubrousky a kapesníky, čajové sáčky a papírové filtry z překapávačů na kávu...

Co nemůžeme drtit: kov, sklo, kameny, alobal, plasty, korek, provázky, velké kosti, drátěnky, mycí houbičky.

Jak je to s bezpečností při používání drtiče?
"Používat drtič odpadků je zcela bezpečné. Vaše ruka se nijak nemůže dostat do styku s drticím mechanismem. Odpadky vhazujeme do výlevky, popřípadě je seškrabujeme do výlevky stěrkou na nádobí.
Pokud do drtiče vhodíme něco, co nemáme, ten se při přetížení zastaví a vy z něj můžete nevhodný předmět odstranit. Samozřejmě po vypnutí vypínače."

Spotřeba vody: asi 3 % z celkové spotřeby v domácnosti (cca 4 l za den)
Spotřeba elektřiny: za měsíc asi jako klasická stowattová žárovka za hodinu

Ceny drtičů se pohybují od necelých šesti tisíc korun až po necelých dvacetčtyři tisíc. Cena je závislá na velikosti, výkonnosti a také výrobci drtiče.
Záruka bývá 3 až 8 let, životnost potom 15 i více let při správné denním užívání.

"Možná se vám bude zdát cena poměrně vysoká, ale když se zamyslíte nad pohodlím, které vám drtič odpadků přinese a nad tím o kolik odpadků méně skončí v koši..."

           
Reklama