Preferujeme jistotu a rodinné typy mužů. Zatímco dříve nám na mužích imponovalo hlavně drsňáctví, sebevědomí nebo romantická gesta, dnes sázíme především na jistotu. Celých 94 % žen by rádo spolehlivého partnera, který je vždy po ruce, pomůže s výchovou dětí a pomůže v domácnosti. Zásadní obrat v preferencích něžného pohlaví ukazují výsledky aktuálního průzkumu Chlapství v kontextu doby společnosti Stock Plzeň-Božkov.

bozk

Zdroj fotek: Tisková zpráva

Zatímco v minulosti jsme podléhaly především typicky mužským rysům a vlastnostem (např. rozhodnost, samostatnost, sebevědomí nebo manuální zručnost), dnes při výběru životního partnera hledíme hlavně na to, zda je na něj spoleh a má vlastnosti dobrého táty. Vyplývá to z výsledků průzkumu, na nichž je jasně vidět odliv preferencí drsňáků (ty by bralo jen 6 % žen oproti dřívějším 18 %) či romantiků (pád z 18 % na 6 %). Přehledu naopak vévodí spolehlivé (34 %, dříve 24 %) a rodinné typy (47 %, dříve 33 %).

„Genderové role byly dříve společensky pevně dané. Muž byl ochráncem, živitelem a hlavou rodiny. Od žen se očekávalo rození a výchova dětí či starost o domácnost. Dnes je situace komplikovanější, ženy ve vztahu dávno nejsou přirozeně submisivní a od mužů čekají víc než jen finanční zajištění,” vysvětluje Life koučka Charlotte Benátská.

Opravdu toužíme po tátovi v sukních?

Máme pro vás dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou. Tou dobrou je, že se čeští muži ochotně přizpůsobují očekávání žen a angažují se v domácnosti i při výchově dětí. Tou špatnou, že na mnoho z nich má tento přerod výrazně negativní dopady. Celých 46 % otců na plný úvazek přiznává, že díky tomu leniví a jsou pohodlní, zkrátka stagnují. V životě jim chybí vzrušení, zdolávání výzev a další přirozené impulzy důležité pro udržování zdravého sebevědomí. To potvrzují také čísla, podle nichž se téměř polovina otců nepovažuje za opravdové muže. Nadšeny nakonec nejsou ani samy ženy. Svého partnera rodinného střihu pokládá za ideál jen 17 % z 506 dotazovaných žen.

A co vy? Opravdu chcete mít doma bábovku? Jde s tím něco dělat? Naštěstí ano! Kromě rodiny musí muž pěstovat také další koníčky, stýkat se s kamarády a i jako táta zůstat skutečným mužem. Že lze s úspěchem skloubit roli otce a přesto zůstat opravdovým chlapem potvrzuje celá řada slavných otců. Ztělesněním ideální kombinace životních jistot a charismatu jsou dnes muži jako Hugh Jackman, David Beckham nebo Brad Pitt. Do role vzorného otce se ostatně pasuje také britský princ William. Ti všichni zůstali opravdovými chlapy a přesto ochotně pózují fotografům s vysmátými dětmi v náručích.

Údaje pocházejí z průzkumu Chlapství v kontextu doby společnosti Stock Plzeň-Božkov Chlapství. Studie se zúčastnilo celkem 1 020 respondentů z České republiky. Z toho 514 mužů ve věku 30 - 50 let a 506 žen ve věku 28-50 let.

Reklama