Pocit ucpaného nosu dokáže člověka dohnat skoro k šílenství. Možností, která dokáže snadno ulevit, jsou právě nosní kapky. Mohou být učinným pomocníkem, ale také mohou pořádně zavařit. Nesprávným používám si na nich člověk vytváří závislost. 

Ačkoliv je varování před nadužíváním nosních kapek a sprejů součástí příbalových letáků, u široké veřejnosti existuje o této závislosti pouze nízké povědomí. jejím hlavním příznakem je, že si nos na nadužívání zvykne, a potom je těžké volně dýchat bez použití kapek. Při dlouhodobém užívání navíc dochází k poškození nosní sliznice. 

Foto: Česká lékarnická komora

„Podle zkušeností těch, kteří si závislostí prošli, se někdy objevují další projevy jako bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Odvykací kúra bývá ve většině případů zdlouhavá. Nejúčinnější je vyhledat pomoc specialisty – otorinolaryngologa, který zvolí nejvhodnější léčbu,“ popisuje Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí České lékarnické komory. 

Aby se předešlo vzniku závislosti, je nutné dodržovat doporučení, která jsou součástí příbalového letáku jednotlivých přípravků. „V nosních přípravcích je účinná látka, která snižuje otok sliznice, a tím zlepšuje průchodnosti nosních průduchů a snižuje sekrece. V případě nadměrného užívání způsobuje také závislost, proto lékárníci při výdeji zdůrazňují, aby je pacienti rozhodně neužívali déle než sedm dní. Neméně důležité je aplikovat lék ve správné poloze těla – u kapek v leže a u sprejů v sedě nebo ve stoje. Pacient tím zajistí správné působení v nosní dutině. Zásadním předpokladem bezproblémové léčby je nepřekračování doporučeného dávkování,“ vysvětluje lékárník a viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Nejsou samozřejmě kapky jako kapky. Některé druhy jsou vhodné i na dlouhodobější použití. Jde zejména o ty s obsahem bylinných extraktů, popřípadě o spreje na bázi mořské vody. 

Čím ulevujete ucpanému nosu vy?

Reklama