Britští vědci z Centra zdraví veřejnosti na liverpoolské Univerzitě Johna Moorese tvrdí, že mnoho mladých lidí touží po slávě. Poukazuje na to prý oblíbenost nejrůznějších reality show. Především kariéra hudebních hvězd je lákavá.

Aby ukázali, co všechno s sebou sláva také přináší, provedli vědci výzkum zaměřený na předčasná úmrtí slavných hudebníků. Mark Bellis a jeho kolegové sledovali životní osudy 1064 hvězd severoamerického a evropského popu, rocku, rapu, metalu, blues a dalších populárních hudebních stylů, jejichž alba se umístila v tisícovce nejlepších. Šlo přitom o jedince i hudební skupiny, jejichž kariéra kulminovala mezi lety 1956 až 1999.

Studie prokázala, že hudebníci, kteří se alespoň tři roky udrželi na poli slávy, umírají předčasně dvakrát častěji než normální populace. Velkou roli při tom sehrály drogy a alkohol, případně zdravotní potíže vyvolané jejich užíváním.

Výzkum ale poukázal i na postupně se měnící trend – zatímco dříve slavní na problémy s drogami a alkoholem spíše umírali, dnes častěji zahajují léčbu, které délku jejich života prodlužuje.

Zdroj: Journal of Epidemiology and Community Health

Co myslíte, je pravdivé rčení, že miláčci bohů umírají mladí? Jaké známé umělce, kteří zemřeli mladí, znáte? Proč myslíte, že je kolem hudební scény tolik alkoholu a drog? Znáte české hvězdy, které se s alkoholem a drogami potýkají?

Reklama