Nový způsob boje proti drogám byl v úterý představen na pražském Hlavním nádraží: místo grafů a lékařských dobrozdání pachy a odpadky, místo racionálních (a pro někoho nudných) argumentů emoce.

 

Když měl mladý princ Harry problémy s policií - poté, co kouřil s kamarády marihuanu - jeho otec, princ Charles, zareagoval velmi překvapivě. Místo aby syna potrestal nebo mu udělil mravoučné kázání, vzal ho na „exkurzi“ do protidrogové léčebny. Harry potom novinářům řekl, že ho pohled za zeď léčebny šokoval a hned tak na něj nezapomene.

Každý rodič takové možnosti jistě nemá – podobný účinek by ale měla mít návštěva „ošklivého vlaku“, který návštěvníkům nabídne příležitost všemi smysly ochutnat tragické konce koketování s drogami.

 

Revolution Train je multimediální pojízdný projekt, umístěný ve vyřazeném, speciálně upraveném vlaku. Jednotlivé vagóny mají přiblížit syrovou až odpudivou realitu feťáckého života – prostředí věznic, léčeben, ale i brlohů, ve kterých závislí přežívají. To všechno jsou místa, kam se běžný „slušný“ občan tak snadno nedostane, a při autentičnosti a naléhavosti zpracování může tohle setkání působit až šokujícím dojmem. Vše je umocněno pomocí barev (rudá, černá...) a smyslových vjemů (jak známo, čichová paměť je vůbec nejtrvalejší a může i po mnoha letech zprostředkovat velmi silný emocionální zážitek).

 

Jednotlivé části vlaku představují minipříběhy, o jejichž pokračování můžou návštěvníci vlaku sami rozhodnout. Nasedli byste do auta, které řídí zfetovaný řidič? O kousek dál už můžete vidět následky dopravní nehody.

„Podobný přístup dosud nebyl v praxi použit. Využívá se i podprahového působení ultrakrátkých expozic textů, včleněných do slovních projevů promítaných filmů,“ řekl psycholog doc. MUDr. Josef Dvořák, CSc. „Domnívám se, že realizace projektu může mít pozitivní význam pro prevenci užívání drog u pubertální mládeže.“

 

Není bez zajímavosti, že autoři projektu do svého varování nezahrnuli nejen typické drogy jako je extáze nebo marihuana, ale také všeobecně společensky tolerované (i když podobně nebezpečné) drogy – tabák a alkohol. Osmivagónový vlak, který bude projíždět celou republikou, je určen především dětem druhého stupně základních škol, prohlédnout si ho ale můžou i dospělí.

 

„Je to revoluční způsob, jak oslovit velkou část mladistvých,“ myslí si ředitel Národní protidrogové centrály plk. JUDr. Jiří Komorous. „Tento způsob bude mnohem účinnější než pročítání brožur.“ Ne všichni protidrogoví odborníci jsou však projektem stejně nadšeni. Někteří považují expozici ve vlaku za naivní a zbytečně nákladnou. Jaký bude skutečný účinek, to ukáže až čas. Je velmi důležité, aby návštěva vlaku nebyla „výkřikem do tmy“, ale aby na ni navázaly další preventivní aktivity. Kdyby ale zabránila třeba jen jednomu mladíkovi nebo slečně v nasednutí na „klouzačku do pekel“, stálo to za to.

 

O projekt, který je chráněn celosvětovým patentem, už projevili zájem v Kanadě a Spojených státech. Nadační fond Český vlak finančně podpořila i řada známých osobností, např. Daniel Landa, Janek Ledecký, Rudolf Hrušínský nejml., Tereza Maxová, Aleš Valenta a mnoho dalších.

Reklama