OBIMáte pocit, že tmelení, lepení či oprava rozbitých kachliček je čistě mužská záležitost? Nenechte se zmást! Pokud použijete některé z moderních pomocníků, veškeré drobné opravy v bytě zvládnete v pohodě svépomocí. Nebudete již muset čekat, až si na vás manžel udělá čas a rozbitou skříňku slepí. Stačí si od něj vypůjčit náčiní a bez obav se pustit do práce! Je to snadné, poradíme vám, jak na to.

Tmel jako základní vybavení

OBILepidla a tmely by měly být součástí základního vybavení každé domácnosti. Tmel je totiž velmi užitečným pomocníkem - ať již naleznete díru ve zdi, když se chystáte malovat, nebo potřebujete opravit protékající okap, tmel vždy zachrání situaci. Tmel přijde vhod pokaždé, když se objeví trhlina či prasklina mezi dvěma povrchy, kterou je třeba zacelit.

Existuje mnoho různých druhů tmelů, které jsou určené na jednotlivé materiály, nebo do specifických podmínek. Liší se ve svých vlastnostech - zatímco akrylové tmely bez problémů OBIpřetřete malířskou barvou, u silikonových se vám to nepodaří. Zato si ale můžete zvolit průhledný tmel, který nebude nápadný. Stejně tak si můžete pořídit tmel, který se dá aplikovat na vlhké povrchy. Využít lze i tmel na dřevo, který obsahuje dřevní moučku. Nejen, že vytvoří povrch co nejvíce podobný tomu dřevěnému, ale zároveň splyne s organickým materiálem a lépe ho vyztuží. Podobné vlastnosti má i akrylový štukový tmel, který zase obsahuje jemný písek a svou strukturou výborně imituje omítku. Užitečné jsou i brousitelné tmely, které se hodí hlavně, když potřebujete zatmelit malou díru či rýhu na zdi. Všechny druhy tmelů můžete zakoupit například v OBI.

Výhodou tmelu je, že i po zaschnutí zůstává dostatečně pružný. Nestane se tedy, že hmota vypadne a rozdrolí se, což můžete očekávat, pokud budete díry zadělávat například sádrou.

OBITip odborníka:
„Nejjednodušším řešením pro občasné opravy je ale tmel univerzální - nebudete totiž doma muset skladovat několik otevřených balení tmelů, které pravděpodobně dříve zaschnou, než je vypotřebujete. S jedním univerzálním tmelem tak máte po starostech a nemusíte pokaždé přemýšlet, po kterém tmelu sáhnout,“
doporučuje Ladislav Budín, vedoucí sekce bydlení v OBI marketu Praha Štěrboholy.

Jak s ním zacházet

OBIPokud se rozhodnete do oprav pustit, určitě narazíte na otázku, jak tmel nanášet. Vězte, že existují jiné (a komfortnější) nástroje, než je kuchyňský nůž. Rozhodně si vždy nejprve pečlivě prostudujte návod na použití a v případě, že si postupem nanášení tmelu nejste jistí, zkonzultujte jednotlivé kroky s odborníky, například v hobbymarketu OBI.

Nanášet tmely můžete přímo z kartuše s pomocí vytlačovací pistole. Použít můžete i vlastní prst. Na větší spáry použijte špachtli. Tvrdost vybírejte podle místa, na které tmel aplikujete, pokud opravujete například škrábanec ve stěně, ideální je použít měkkou špachtli, kterou se tmel pohodlně a elegantně nanese, aniž byste vytvořila další nechtěné rýhy. Pokud je spára příliš hluboká, je nezbytné tmel nanášet na etapy a vždy až po zaschnutí jedné vrstvy se můžete pustit do nanášení další. Náčiní stačí po použití umýt pod tekoucí vodou a vytřít do sucha, aby nezrezivělo.

Lepidlo vždy po ruce

OBIOBII když se to nezdá, mnoho problémů v domácnosti vyřeší i obyčejné lepidlo. Jeho výhodou je hlavně jednoduchá aplikace a široké pole použití. Například lepidlem „Hřebíky a šrouby v tubě“ můžete přidělat dřevěné prahy, obvodové lišty plovoucích podlah či cokoliv jiného, kde potřebujete mít jistotu, že lepidlo nepovolí. Toto lepidlo má vysokou přilnavost, je odolné proti vodě i prachu a je vhodné pro použití jak v exteriérech, tak interiérech. Opravdu tak v mnoha případech plně nahradí hřebíky a šrouby. Samozřejmě, že lepidel existuje více druhů. Stejně jako u tmelů vybírejte hlavně podle materiálu, který potřebujete slepit - hodí se vám lepidlo na polystyren, sklo či na zrcadlo? Pokud si s nákupem nevíte rady, zeptejte se odborníků, kteří vám doporučí to pravé lepidlo pro vaši potřebu.

Hodí se i vrtačka a šroubovák

OBIV základním vybavení domácnosti by kromě tmelů a lepidel neměla chybět ani vrtačka nebo alespoň aku šroubovák. Šroubovák se používá téměř při každé malé i větší opravě nebo montáži. Budete ho potřebovat pro utažení rozviklaných dvířek u kuchyňské linky, stejně jako pro sestavení nábytku. Aku šroubováky jsou poháněny bateriemi, na jedno nabití vydrží až 3 hodiny. Přitom se nejedná o těžké nástroje a práce s nimi je proto velmi příjemná i pro ženy.

Máte v obýváku drobnou díru ve zdi, na kterou již dlouho koukáte či rozviklaný stůl, který čeká, až bude znovu pevně stát na nohou? Vezměte tedy do ruky tmel, šroubovák a pusťte se do práce!

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama