Drmek obecný je dřevnatá rostlina z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá až šest metrů. Kvete v podobě krásných modrofialových květů, ale ty se k léčení nepoužívají. Léčivé složky osahují její plody dozrávající na podzim. Drmek obecný neboli mnišský pepř je záhadný v tom, že jeho látky jsou podobné ženským hormonům.


5efdaa6425127obrazek.pngFoto: Shutterstock

Neobjasněná záhada

Proč na sebe léčivé složky drmku obecného vzaly podobu ženských hormonů nikdo neví. Už ve starém Římě byl však využíván ke zvláštním účelům. V dávných lékařských spisech se dočteme, že se s ním tlumila sexuální touha, když šli manželé Římanek do bojů. Od té doby se mu přezdívalo klášterní i mnišský pepř. Jestli opravdu zapůsobil, už se nedozvíme. Teoreticky by však mohl. Za zvýšenou sexuální touhu může vyšší poměr testosteronu v těle, to znamená, že se lékaři snažili tento hormon potlačit.

5efdaa1341214obrazek.pngPlody drmku obecného, Sefarin 27 Kč, Tinktura drmek, 249 Kč

Dnes už si pomocí drmku rozhodně nechceme kazit apetit, a nehodláme se s ním předávkovat. Než začnete bylinku užívat, přesvědčte se rozborem krve, že vám ženský hormon opravdu chybí. Pokud ano, může mít bylinka příznivý účinek na reprodukční systém. Pokud například trpíte bolestivou menstruací, nepravidelným krvácením či neplodností, rozhodně po drmku sáhněte. Pomáhá také při endometrióze nebo při syndromu polycystických ovarií. Podporuje i tvorbu mateřského mléka. Zkrátka vše, co je spojeno s ženskými problémy, to pomáhá drmek srovnat do normálu.

Jak drmek obecný užívat

5efdaab075bf2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Při pravidelném užívání dokáže bylinka zvýšit produkci progesteronu a regulovat sekreci prolaktinu (často totiž může za neplodnost, proto snižuje hladinu na optimální množství). Užívat ho můžete jako tinkturu, čaj, ale ze zkušenosti víme, že jsou nejlepší kapsle. Je potřeba počítat s tím, že výsledky poznáte až po několika měsících užívání.

Vlastní zkušenost

5efdaaecc39a8obrazek.pngPřed třemi měsíci jsem dostala na testování tabletky Vitex Kiwu Wuki drmek obecný, které jsem od té doby užívala. Jelikož mě často trápí těžké PMS, nemohla jsem si nevšimnout, že už druhý měsíc došlo ke zlepšení. Jen je potřeba opravdu užívat tabletky každý den, ze zkušenosti vím, že jinak nepomůže žádný z doplňků stravy.


Euc lékárna, 294 Kč

Čtěte také:

Reklama