Možná o něm slyšíte poprvé, ale drmek obecný (Vitex Agnus – castus) rozhodně není neznámou léčivkou. Sílu jeho drobných, červených plodů připomínajících pepř, opěvovali už ve starověku. Plody pomáhaly ženám i mužům, jen každému s jiným trápením.

dr.jpg
Foto: Shutterstock

Jak už jeho lidový název – mnišský pepř – napovídá, rostl běžně v klášterních zahradách. Jenže zdaleka ne jen proto, aby svatým mužům okořenil život. Ba právě naopak. Má dar tlumit libido, a tak ho řeholníci používali i k potlačení sexuálních choutek. A moudré ženušky ho zase ordinovaly svým choťům, aby nepomýšleli na zálety, případně aby je netlačili tak často do milování.

To přímo pro ženy je užitečný v mnoha jiných směrech.  

  • Pomáhá mírnit premenstruační syndrom, tedy náladovost, napětí v prsou, otok, psychické napětí a podobně.
  • Tlumí silnou a bolestivou menstruaci.
  • Krotí nepravidelnou menstruaci.
  • Prospívá při endometrióze a myomech dělohy.
  • Zmírňuje průběh a příznaky menopauzy.
  • Podporuje plodnost, respektive uvolnění vajíčka při ovulaci.
  • Zvyšuje tvorbu mléka u kojících žen – nesmíte to s ním ale přehnat.

Plody drmku navíc působí antibakteriálně i antimykoticky a platí na kvasinkové infekce. Používají se také při nachlazení, bolestech hlavy, otocích nebo poruchách trávení.

Pozor na jeho užívání v těhotenství, při užívání léků na psychiku, léčbě rakoviny nebo při hormonální léčbě.

Jak drmek pěstovat?

Je doma všude tam, kde se mu dostává tepla a slunce. Jakožto subtropický keř (někdy i strom) nemá rád zimu. Naštěstí některé jeho kultivary zvládnou i mírný mráz. Lze jej tedy v nejteplejších místech Česka zasadit i venku, pokud mu vyberete chráněné stanoviště. Jinak jej můžete pěstovat jako přenosnou rostlinu. Má rád propustnou, humózní půdu a slunné stanoviště. Moc parády vám ale doma přes zimu neudělá. V období vegetačního klidu shodí všechny listy. Znovu rašit začnou až s pozdním jarem. Jen si přichystejte větší nádobu – dorůstá několika metrů.

Pokud se na pěstování doma necítíte, je drmek v různém zpracování k mání v bylinkářských obchodech.

Zdroj informací: Bylinky pro všechny, Řecko nás baví, Sazenička

Čtěte také: