kala-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Rostlina, kterou známe pod jménem kala nebo i kornoutovka se správně nazývá kornoutice africká (Zantedeschia aethiopica). Ten, kdo tuto zajímavou rostlinu někdy v životě spatřil, jistě hned ví, odkud je její název odvozen. Její květy totiž skutečně připomínají rozevřené kornouty. Tento kornoutovitý toulec může mít pak také různé barvy v závislosti na tom, o jaký kultivar se jedná. Nejběžněji mívá kala toulec bílý, ovšem seženete ji i ve žlutých či oranžových odstínech.

Kromě elegantních a originálních květů má kala také charakteristické listy. Ty jsou poměrně velké, lesklé a tmavé.

V subtropických a tropických oblastech, odkud rostlina pochází, se kaly běžně pěstují na zahradách a často jsou k vidění i ve volné přírodě. U nás jsou nejvíce oblíbené asi jakožto řezané květiny ve vazbách, ale s trochou trpělivosti a péče je můžete pěstovat i jako pokojové.

kallla.jpgZdroj foto: Shutterstock

Pro kalu je klíčový dostatek vody a vlhkosti. Dále potřebují také světlo, ale rozhodně ne přímé slunce. Jejím hlavním obdobím kvetení je doba od prosince do dubna, protože ale kvete podle začátku pěstování, můžeme se dočkat květů i od května do srpna.

Od jara do podzimu rostlina vyžaduje dostatečnou teplotu a je tedy vhodné ji i letnit. Během jara také rostlina ocení dostatek vláhy a hnojiva. S blížícím se létem je však rostlinu nutné přestat jak zalévat tak hnojit a v tomto vytrvat po dobu dvou měsíců. Léto je totiž pro tuto rostlinu „obdobím sucha“. Pokud si nebudete jisti, v jaký přesně moment přestat rostlinu zalévat, nevadí. Rostlina vám to totiž sdělí sama tak, že začne usychat a opadávat. Na konci léta se pak kala přesadí a začne opět zalévat. Když se blíží zima, přeneseme rostlinu dovnitř a poskytneme jí chladné, ale dostatečně světlé místo.

I v době květu by pak teplota v místnosti neměla přesahovat 20 °C, protože jinak květy dlouho nevydrží.

Zdroj info: ireceptar, pestitelka, bydleni